Crkva u vrijeme antike – svjedočenje mučeništvom
Prva Crkva bila je posebno svetoga života. Mnogi kršćani bili su neposredni svjedoci Kristova djela otkupljenja, a ono što su činili apostoli i prva kršćanska zajednica bitno je utjecalo na osnaženje vjere prvih nekoliko stoljeća. Tako čitamo u Djelima apostolskim da je prva kršćanska zajednica živjela iskreno zajedništvo, da su se redovito sastajali na molitvu i lomljenje kruha, da im je sve bilo zajedničko, da su se brinuli za siromašne, udovice i sve koji su na neki način ugroženi, odnosno da su bili puni Duha Svetoga. Na takav su način svojim djelovanjem polako oplemenjivali antičku kulturu, koja je do tada u moralnom smislu nerijetko bila daleko od evanđeoskih vrijednosti.
Antika je pojam koji dolazi od lat. pridjeva anticuus, što znači star, a u povijesnim se okvirima odnosi na vrijeme stare Grčke i staroga Rima. S obzirom da je u Kristovo vrijeme Grčko carstvo već propalo, govor o antičkim vremenima Crkve isključivo se odnosi na razdoblje Rimskoga carstva, i to od vremena Krista, odnosno osnivanja kršćanskih zajednica, pa do pada Zapadnog rimskog carstva 476. godine. Povijesni događaji pokazuju kako su kršćani toj kulturi dali poseban pečat koji je bitno utjecao na daljnji razvoj Europe sve do naših dana.
Nakon Kristova uskrsnuća i uzašašća na nebo, prvi su se kršćani okupljali oko apostola i Blažene Djevice Marije, a s obzirom na vjerski život još je jedno vrijeme potrajala veza sa židovstvom. Naime, oni su subotom odlazili na molitvu u sinagogu, a nedjeljom ujutro, kao na spomen Kristova uskrsnuća, sastajali su se na euharistiju. Međutim, židovskim je vlastima smetalo što su prvi kršćani govorili o Kristovu uskrsnuću i što su javno svjedočili da je Krist onaj dugoiščekivani Mesija kojega su Židovi odbacili, pa su zbog toga počeli progoni. Tako je prvi mučeničku smrt podnio sveti Stjepan, đakon, i to tako što su ga kamenovali. Sveto pismo spominje da su njegove haljine odložili do nogu mladića koji se zvao Savao, odnosno kasnije nazvan Pavao, što znači da je on odobravao Stjepanovo mučeništvo, ali je i sam, nakon viđenja koje je imao dok je išao na put u Damask s ciljem da dovede okovane kršćane u Jeruzalem, postao najvažniji pronositelj evanđeoske istine.
Bježanjem pred židovskim progonima, prvi su se kršćani razbježali po okolnim i drugim krajevima, a posebno je bila značajna zajednica u Antiohiji, gdje su se i prozvali kršćanima, odnosno onima koji su Kristovi, koji pripadaju Kristu. Zbog progona koji su uslijedili raspršili su se svuda po Rimskom carstvu, a u svemu tome posebnu je ulogu odigrao obraćeni sveti Pavao, koji je tijekom svoja tri misijska putovanja osnovao mnoge kršćanske zajednice, o čemu nam do danas svjedoče i njegove poslanice.
Međutim, i ondje su ih uskoro počeli progoniti, a posebno su u tom smislu bili snažni progoni trojice rimskih careva: Nerona, Decija i Dioklecijana. Car Neron je, prema predaji, započeo progon kršćana zato što je njegovom krivnjom izbio i proširio se požar, ali je on krivnju svalio na kršćane. Bilo je to 64. godine, kada su u Rimu podnijeli mučeničku smrt sveti Petar i sveti Pavao. Sveti Petar je razapet na križ naopačke, a svetom Pavlu su mačem odrubili glavu. Car Decije je također provodio posebno brutalne progone kršćana, a bilo je to godine 249. Ipak, najduža i najbrutalnija mučeništva zbivala su se za vrijeme cara Dioklecijana, i to od 284. do 305. godine, kada su i mnogi kršćani iz naših krajeva podnijeli mučeničku smrt. Između ostalih, u tom se smislu mogu spomenuti npr. srijemski mučenici: sveti Irenej, sveti Demetrije, sveta Anastazija, sveti Euzebije i Polion i drugi, zatim solinski mučenici sveti Venancije i sveti Dujam, kao i npr. sveti Mavro, koji se časti kao istarski mučenik, ili sv. Kvirin, sisački mučenik i zaštitnik Sisačke biskupije.
Razlozi zašto su prvi kršćani bili mučeni bili su raznoliki, a posebno su značajna ova tri: nisu htjeli priznavati cara božanstvom i njemu se klanjati, nego su se isključivo klanjali Bogu, zatim optuživali su ih da su ljudožderi, jer se pročulo da prvi kršćani nešto jedu na svojim sastancima, a kako nisu znali da je riječ o blagovanju Kristova Tijela i Njegove Krvi pod prilikama Kruha i Vina, zaključili su da jedu malu djecu, te konačno zato što su ih optuživali da preziru život, s obzirom da su bez otpora odlazili u smrt, slijedeći primjer svoga Spasitelja. Prvi kršćani su bivali na različite načine mučeni, a jedan od poznatijih oblika je i to što su ih bacali lavovima u arene. Kroz sve to vrijeme progona, kršćani su živjeli u katakombama, podzemnim hodnicima u kojima su imali svoje sastanke, groblja i organizirali cjelokupan život. O tome svjedoče do danas sačuvane i otkrivene rimske katakombe na više lokacija.
Upravo takav način svjedočenja vjere mnoge je oduševljavao pa su mnogi postajali kršćani. U tom smislu, sačuvana je i čuvena rečenica ranokršćanskog mislioca Tertulijana: “Krv mučenika – sjeme novih kršćana.” U tom vremenu nastao je i najstariji simbol kršćanstva, a to je riba. Ona im je bila znak prepoznavanja, odnosno crtajući ribu jedni drugima bi otkrivali da su kršćani. Tako bi netko u tajnosti nacrtao gornju liniju, a netko drugi donju i time oblikovali ribu, što je oboma značilo da su kršćani i da se ne moraju bojati progona, nego da zajednički mogu slaviti Boga i, ako već nisu, pridružiti se kršćanskoj zajednici. Razlog zašto je riba bila prvi simbol leži u činjenici da se riba na grčkom jeziku piše ἰχθύς (ihthis), a od te su riječi onda stvorili akronim koji na grčkom glasi: Ἰησοῦς Χριστός Θεοῦ Yἱός Σωτήρ (Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér), odnosno u prijevodu: Isus Krist Božji Sin Spasitelj.
U ono je vrijeme bio vrlo značajan i katekumenat, tj. pouka i duhovna priprava odraslih za krštenje (sakramente inicijacije). Naime, nakon što bi se netko obratio na kršćanstvo, nije tek tako olako postajao član kršćanske zajednice nego je morao proći višegodišnju pripravu, a kroz to se vrijeme pratilo koliko je napredovao u vjerskom i moralnom smislu. Tek kada bi doista bio spreman, a to su morali drugi posvjedočiti, bivao je kršten. Krštenje se redovito slavilo u noći Vazmenoga bdjenja, a što je simboliziralo umiranje grijehu i rađanje na novi život, kao što je Krist svojom smrću pobijedio grijeh i uskrsnućem darovao Novi Život.
S dolaskom cara Konstantina Velikoga na vlast, polako prestaju progoni kršćana, a oni su potpuno prestali njegovim Milanskim ediktom 313. god., kada je, zajedno sa svojim suvladarom Licinijem, dao kršćanima slobodu i odredio da ih više nitko ne smije progoniti. Tada je kršćanima vraćena oteta imovina, dozvoljeno im je da slobodno smiju ispovijedati svoju vjeru, dozvoljeno im je da grade crkve i druga posvećena mjesta itd., a posebno je značajnu ulogu u tome odigrala majka cara Konstantina – sveta Jelena, koja je sama postala kršćanka i prednjačila u dobroti i plemenitosti. Iako je i nakon zadobivanja slobode bilo sporadičnih progona, napose od strane Licinija, ipak su oni načelno utihnuli, a kršćani su se mogli okrenuti slobodnom širenju vjere.
Još više su to mogli učiniti kad je car Teodozije 380. god. (prema nekima 391.) uzdigao kršćanstvo na državnu religiju. Međutim, koliko god je taj čin bio pozitivan s obzirom na slobodno naviještanje Evanđelja, pokazao se negativnim u smislu da su mnogi prešli na kršćanstvo iz straha od progona, a da se pri tom nisu stvarno obratili. Tako su se počele graditi velebne crkve, razvijale su se liturgija i kultura, ali se događalo da mnogi nisu svim srcem prihvatili vjeru u Krista, niti su se trudili živjeti uzornim kršćanskim životom, što je sve pridonijelo razvodnjavanju kršćanstva. Poznata je u tom smislu rečenica svetoga Jeronima, koji je živio u to vrijeme: “Otkad je Crkva dobila kršćanske vladare, postala je bez sumnje moćnija i bogatija, ali je – svima je to očito – izgubila dosadašnju moralnu snagu.”
Uz to, javljale su se i druge nepovoljne okolnosti, a tiču se prije svega nastanka različitih hereza. Tako su npr. nastali arijanizam, učenje svećenika Arija da Krist nije pravi Bog nego samo čovjek, zatim nestorijanizam, učenje carigradskog patrijarha Nestorija da u Kristu postoje dvije Osobe – božanska i ljudska, a Blažena Djevica Marija nije Bogorodica, nego samo Kristorodica, tj. ona koja je rodila čovjeka Krista, potom npr. doketizam, tvrdnja da je Krist samo prividno trpio na križu, monofizitizam, učenje da je u Kristu samo jedna narav, itd. Iz tih razloga Crkva je sazivala svoje sabore, a posebno su značajna prva četiri: u Niceji (325.), Carigradu (381.), Efezu (431.) i Kalcedonu (451.), kada je definirala svoje učenje, a krivovjerja osudila.
To vrijeme karakterizira i svojevrstan odgovor pred općim slabljenjem snage Crkve, a tiče se prije svega nastanka monaštva. Naime, neki su se kršćani još za vrijeme progona sakrili u pustinje, a sada su se neki povlačili ondje kako bi na miru i u dubokoj sabranosti mogli živjeti svoju prisnost s Kristom i suživljavati se s njegovim patnjama. Među takvima treba posebno spomenuti svetoga Pahomija, svetoga Pavla Pustinjaka i svetoga Antuna Pustinjaka, a njih su slijedili i drugi, koji su živjeli, prema našim današnjim kriterijima, pomalo neobičnim životom. Ti su monasi imali veliku duhovnu snagu, a kao takvi oduševljavali su mnoge da im se obraćaju za savjet. U tom su smislu u svoje vrijeme odigrali vrlo značajnu ulogu. Ipak, nešto vremena poslije češće dolazi do napuštanja takvog oblika samačkog života i osnivanja redovničkih zajednica.
Sve u svemu, vrijeme antike bilo je vrijeme kada je Crkva bila najsnažnija u duhovnom smislu, ali i vrijeme kada se jasno pokazalo koliko i kako na njezin život mogu negativno utjecati različiti oblici pogodovanja. To će posebno doći do izražaja nakon pada Zapadnoga rimskoga carstva 476. godine i nastanka ranoga srednjega vijeka, kada će se Crkva morati uhvatiti ukoštac s nekim novim poteškoćama. Ipak, iako su pred nju tada stavljeni neki novi izazovi i iako ona na njih nije uvijek odgovorila najboljim rješenjima, ipak je iz cjelokupne povijesti Crkve itekako jasno da ju Duh Sveti vodi i uvijek u vremenima kada zamire njezin duhovni život podiže velikane koji će joj dati novi polet i osnaživati vjeru.
Svi nastavni materijali za 2. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Sloboda kao izbor i odgovornost – online kviz (QR kod)
2. provjera znanja: Sakramenti inicijacije – online kviz (QR kod)
3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz (QR kod)
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta (QR kod)
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka - online kviz (QR kod)
5. provjera znanja: Crkva od vremena humanizma do danas - online kviz (QR kod)
6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz (QR kod)
I. SLOBODA – IZBOR I ODGOVORNOST
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – križaljka
- Ponavljanje gradiva 1. razreda – PPT
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Mladi čovjek i sazrijevanje u vjeri
- Tekst, poveznice, online zadaci
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Myers Briggs test o 16 tipova osobnosti – online test
- Ti svjetlo svijeta – audio prilog
- Svjetlost svijeta – glazbeni video-prilog
3. Sloboda i odgovornost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Sloboda i odgovornost
- Vrste slobode – radni list
- Starozavjetni likovi i sloboda – radni list
4. Moć Isusove slobode
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- IZ KKC-a: Napastovanje Isusa
- Đavao iskušava Isusa – radni list
5. Ususret drugome kao bližnjemu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- Prijateljstvo – PPT
- Od zaljubljenosti do ljubavi – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prijateljstvo Davida i Jonatana (film David): od 30:45 do 50:30
- Prijateljstvo Davida i Jonatana, ukratko
- Hvalospjev ljubavi – radni list
- Hvalospjev ljubavi – PPT (interaktivni zadatak)
6. Ovisnosti i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Svadba u Kani – tekst
- Nuggets – video prilog o utjecaju ovisnosti
- Svećenik – bivši narkoman – video-prilog
- Happines – video prilog o (bes)mislu života
- ESPAD 2015. – istraživanje o pušenju, alkoholu i drogama među srednjoškolcima
- Standardizirano europsko istraživanje o alkoholu (2015.)
- Jack London, Kralj alkohol (izvadak/poster)
7. Izbor trajnih vrjednota u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Umna mapa temeljnih vrjednota
- Tri žabe – priča
- Prispodoba o blagu i dragocjenom biseru – video-prilog
- Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar – video/audio prilog
- Vrednote u Hrvatskoj, rezultati europskog istraživanja – emisija Argumenti (od 9:00)
Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. ŽIVOT S CRKVOM I U CRKVI
8. Otajstvo Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ispovijest Petrova – radni list
- Iz KKC-a: Otajstvo Crkve
- Zašto ići u Crkvu – PPT
- Mali katekizam: Što je Crkva – video-prilog
- Mali katekizam: Zašto Crkva postoji – video-prilog
- Crkva – video-prilog
- Oznake Crkve – video-prilog
9. Sakrament krsta - početak kršćanskoga života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament krsta – radni list (+ druga inačica)
- Krštenje – video-prilog
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu krsta
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu krsta
- Red krštenja jednog djeteta
- Krštenje jednog djeteta – video (od 3:24, posebno od 8:20)
10. Sakrament potvrde - vidljivi znak Duha Svetoga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Pedesetnica – radni list
- Sedam darova Duha Svetoga – radni list
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu potvrde
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu potvrde
- Potvrda – video-prilog
11. Sveta Misa – izvor i vrhunac života i poslanja Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament euharistije – radni list
- Sakrament euharistije – online križaljka
- Euharistija – video-prilog
- Dijelovi svete mise – video-prilog
- Židovski pashalni seder, Posljednja večera i rimokatolička Misa – video-prilog
- (Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT)
- Dušo Kristova – molitva
- Svet – molitva
Ponavljanje i provjera znanja
12. Karizme u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- 1 Kor 12,1-11 – online zadatak
- Prva kršćanska zajednica – online zadatak
- Obnova u Duhu (pozitivan pristup fenomenu) – video-prilog
- Obnova u Duhu (negativan pristup fenomenu) – video-prilog
13. Redovite službe u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatske metropolije i biskupije
- Redovnička odjeća
- Najpoznatiji redovi i njihovi utemeljitelji/reformatori
- Papa – video-prilog
- Sveti red – video-prilog
- Obred ređenja – video-prilog
- Svećeništvo – video-prilog
- Kako je Crkva strukturirana – video-prilog
- Moja Ljiljo – kratkometražni igrani film
14. Katolička Crkva - jedna i jedina
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Mi smo Katolička Crkva – video-prilog (1)
- Mi smo Katolička Crkva! – video-prilog (2)
- Mi smo katolici – video-prilog
- Koja je prava Crkva Isusa Krista – video-prilog
- Agni Parthene (pravoslavlje – pjevanje monaha) – video-prilog
- Plus que tout (pravoslavlje – pjevanje monahinja) – video-prilog
- Taize (ekumensko slavlje) – video-prilog
15. Blažena Djevica Marija – uzor vjere i Majka Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Marija – Majka i uzor Crkve – radni list
- Tko je Blažena Djevica Marija? – video-prilog
- Blažena Djevica Marija – Majka Crkve – video-prilog
- Marijina ljubav – video-prilog
- Marija – vazda Djevica – video-prilog
- Marija – Bezgrešno začeće – video-prilog
- Marija – Bogorodica – video-prilog
- Marija – uznesenje – video-prilog
- A. B. Šimić, Marija (pjesma)
- Salve Regina – audio-prilog
- Veliča duša moja Gospodina – audio-prilog
- Lijepa si lijepa, pučka marijanska pjesma – audio-prilog
- Litanije lauretanske
- Ave Maria (Luciano Pavarotti) – glazbeni video-prilog
- Zdravo Kraljice
- Veliča – Hvalospjev Marijin
- Anđeo Gospodnji
- Pod obranu se tvoju
- Rajska kruno
- Slavna Majko Spasitelja
- Kraljice neba
- Krunica – objašnjenje moljenja
- Marijanske pjesme
- Veliča – online zadatak
16. Ponavljanje i provjera znanja
- 3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta (online križaljka)
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – križaljka
- Provjera gradiva – online kviz (duži)
- Provjera gradiva – online kviz (kraći)
- Provjera gradiva, 1. polugodište – online kviz
III. ZAJEDNICA KOJA OSLOBAĐA I SLUŽI: POVIJEST CRKVE
17. Crkva u vrijeme antike – svjedočenje mučeništvom
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u vrijeme antike - online kviz (QR kod)
- Car Konstantin i ukazanje križa – TV kalendar
- Mučeništvo svetog Petra i Pavla – izvadak iz filma
- Sperantes, Ti si Petar, Stijena – glazbenivideo-prilog
- Život svetog Pavla apostola – video-prilog
- Simboli apostola
- Obraćenje svetog Pavla – životopis
- Crkva u vrijeme antike – online križaljka
- Crkva u vrijeme antike – križaljka
- Crkva u vrijeme antike - Quizizz
18. Crkva u ranom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u ranom srednjem vijeku - online kviz (QR kod)
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – radni list
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – online križaljka
- Polaganje kršćanskih temelja – online kviz
- Crkva u ranom srednjem vijeku | Quizizz
- Kralj Dmitar Zvonimir – TV kalendar
- Hrvati i kršćanstvo, 1. epizoda: početci kršćanstva
- Trpimirova darovnica – tekst
- Hrvatska književnost srednjega vijeka – video-prilog
- Uglata glagoljica
- Glagoljica online
- Glagoljica – animacija slova
- Hrvatsko-glagoljički Očenaš i uglata glagoljica
- Sveti Ćiril i Metod – video-prilog
- Dolazak Hrvata (M. Perković Thomson) – video-zapis
- Višeslavova krstionica (natpis)
- Najmanja katedrala na svijetu (Nin)
- Ispovijest vjere Hrvata katolika
19. Crkva u razvijenom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku - online kviz (QR kod)
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – radni list
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – online križaljka
- Sveti Toma Akvinski – životopis
- Pange lingua – sv. Toma Akvinski - glazbeni video prilog
- Sveti Toma Akvinski – video-prilog
- Crkveni raskol – TV-kalendar
- Križarski ratovi – video prilog
- Inkvizicija – video-prilog
20. Procvat kršćanstva u 12. i 13. st.: franjevci i dominikanci
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Franjevci i dominikanci – ponavljanje
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – kviz
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – online kviz
- Pjesma stvorova – glazba
- Pjesma stvorova – tekst
- Bože moj, dopusti mi – glazba
- Franjo, 1. dio (dokumentarni film)
- Franjo, 2. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 1. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 2. dio (dokumentarni film)
Ponavljanje
- 4. provjera znanja: od antičkih vremena da svetog Franje i svetog Dominika - online kviz
- Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka – online kviz
21. Crkva u doba humanizma
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvati i kršćanstvo, 4. epizoda: Humanizam i renesansa (dokumentarni film)
- Europski humanisti i renesansni umjetnici – online anagram
- Hrvatski humanisti i renesansni umjetnici – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – online križaljka
- Crkva u doba humanizma – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – križaljka
- Molitva suprotiva Turkom
- Pitanja za ponavljanje
- Marko Marulić – veliki kateheta svoga vremena
- Gutenbergova Biblija – prva tiskana knjiga
- Toma Kempenac, Nasljeduj Krista
22. Crkva u doba reformacije
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u doba reformacije - radni list
- Protestanti – mitovi i činjenice (dokumentarni film)
- Tridentski sabor – video-prilog
- Kako su nas reformacija i Luther spasili od Crkve – video-prilog
- Martin Luther – TV-kalendar
- Martin Luther – flim (1953.)
- Akt o supremaciji (Henrik VIII. i anglikanizam) – TV-kalendar
- Jean Calvin i kalvinizam – TV-kalendar
23. Crkva i moderno doba
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatski prosvjetitelji – radni list
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Stadler – video-prilog
- Juraj Dobrila – video-prilog
- Maksimilijan Vrhovec – video-prilog
- Bartol Kašić – video-prilog
- Andrija Kačić Miošić – video-prilog
- Fra Grgo Martić – video-prilog
- Ruđer Bošković – video-prilog
- Hrvatski prosvjetitelji – online zadatak
- Don Bosco (1.dio) – film
- Don Bosco (2. dio) – film
24. Crkva pred promjenama suvremenog svijeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Od prosvjetiteljstva do danas – tekst
- Totalitarni režimi 20. st. – tekst
- Alojzije Stepinac – Moja savjest je čista (video)
- Alojzije Stepinac – video-prilog
- Bleiburg – video-prilog
- Drugi vatikanski sabor – video-prilog
25. Ponavljanje
IV. S CRKVOM NA PUTU VJERE I SLOBODE – MOLITVA, SLAVLJE, SVJEDOČENJE
26. Izrazi vjere i štovanja Boga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Izrazi vjere i štovanja Boga – online križaljka
- Post i nemrs – tekst
- Post i nemrs – video-prilog
27-28. Liturgijska godina, liturgijski prostor, liturgijsko posuđe, liturgijske boje, liturgijsko ruho i liturgijske knjige
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Liturgijski kalendar – poster
- Liturgijski kalendar – radni list
- Liturgijsko vrijeme, prostor, odjeća, boje, posuđe i knjige – online zadatak
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskom prostoru
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskim bojama
- Korizma – video-prilog
- Veliki tjedan – PPT/video
- Datum Uskrsa – video-prilog
- Kvatre – video-prilog
- Liturgijsko posuđe – video-prilog
29. Osobna i zajednička molitva u životu Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanska molitva – online zadatak
- Ave Maria – online zadatak
- Križni put – online zadatak
- Molitva trojice isposnika – kratki film
- Osnovne katoličke molitve
- Kruh nebeski – molitvenik
- Mali molitvenik
- Mali obiteljski molitvenik
- Molitvenik fra Anđela Nuića
- Biserje svetog Ante, molitvenik
- Pučki križni put
- Pučki križni put – audio prilog
- Pater noster (Oče naš – latinski)
30. Krunica i Časoslov
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Izvadak iz e-udžbenika
- Časoslov
- Božanski časoslov – Jutarnja – video-prilog
- O molitvi krunice – tekst
- Krunica – interaktivne upute za moljenje
- Krunica (radosna otajstva) – online zadatak
- Krunica (žalosna otajstva) – online zadatak
- Časoslov i krunica – online kviz
- Papa Ivan Pavao II. predvodi molitvu krunice – video-prilog
- Krunica Božjega Milosrđa – pjevana – video-prilog
31. Slavljenje vjere u zajedništvu
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Peter Noster – glazbeni prilog (pjeva papa Ivan Pavao II.)
- Službe u crkvi – video-prilog
- Susret hrvatske katoličke mladeži – tekst
- Krist na žalu – ispraćaj pape Benedikta na odlasku iz Hrvatske – video-prilog
32. Kršćanska ljubav i služenje drugima
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sveti Vinko Paulski – tekst
- “Svlačionica” – o trojici svećenika
- Kao da se nije ništa dogodilo (priča/primjer)
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta
- Pitanja za pisanu provjera znanja, 2. polugodište
- Provjera gradiva, 2. polugodište – online kviz
- Ponavljanje, cijela godina
- Provjera gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena