Islam – monoteistička religija koja priznaje Krista prorokom, ali ne i Bogom
Uz evanđelja, koja nam donose Kristov život i ono što je On naučavao, kršćani otpočetka posebno veliko poštovanje iskazuju svetom Pavlu i onome što nam je ostavio zapisano u svojim poslanicama. Sveti Pavao je bio izvrstan teolog, koji nam je pojasnio otajstva Božjeg djela spasenja, naglašavajući da je jedini Spasitelj svijeta Isus Krist, pravi Božji Sin. Jasno je dao do znanja da je Božja Objava u Kristu dovršena i da bi bilo kakva nadopuna ili izmjena označavala nuđenje lažne objave. Tako je u Poslanici Galaćanima zapisao vrlo oštre riječi: “Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!” (Gal 1,8). Te nam njegove riječi stavljaju pred oči činjenicu da smo pozvani isključivo vjerovati pravom i jedinom Evanđelju, koje nam je ostavio Krist, i odbacivati svako učenje koje bi s njim bilo u suprotnosti. Ta se opomena odnosi i na stav prema islamu, kao religiji koja štuje Krista kao proroka, ali ne i kao pravog Božjeg Sina. Zato smo, u skladu s učenjem Drugog vatikanskog sabora izrečenog u njegovoj deklaraciji Nostra aetate, pozvani poštovati muslimane i razvijati s njima međureligijski dijalog, odnosno raditi oko izgradnje boljeg i pravednijeg svijeta surađujući na mnogim područjima, ali kada su u pitanju vjerske istine, onda trebamo imati na pameti riječi svetoga Pavla da se jedina prava Objava zbila u Isusu Kristu.
Islam je monoteistička religija koja se dijelom nadopunjuje na Židove, dijelom na kršćane, a dijelom izgrađuje nešto svoje. Utemeljio ju je Muhamed u 7. st. Rođen je u Meki 570. god., a nakon burne mladosti i više ženidaba odlučio je povući se u pustinju. Oko 610. god. počeo je tvrditi da mu se objavio Bog Alah preko anđela Džibrijela (Gabrijela). Nakon 23 godine odlučio je tu objavu prenijeti stanovnicima Meke, no oni ga nisu poslušali. Stoga je 622. god. otišao u Medinu, gdje je postao vjerski i politički vođa. Ta se godina uzima za početak muslimanskoga kalendara, a naziva se hidžra. Kada je ojačao, Muhamed je htio zaposjesti Meku, no stanovnici su mu se predali i bez otpora, tako da je lako mogao započeti sa širenjem islama. Širenje pak islama najčešće je išlo putem džihada, svetog rata kojemu je ideja iskorijeniti sve nevjernike, odnosno one koji nisu muslimani.
Muslimanska sveta knjiga naziva se Kur’an časni, a podijeljen je na poglavlja (sure) i retke (ajete). Ukupno ima 115 sura, koje su poredane po veličini, počevši od najvećih prema najmanjima. Prva je sura zasebna cjelina, a naziva se El-fatiha i predstavlja posebnu i čestu molitvu kod muslimana.
Osim Kur’ana priznaju i sunnu ili predaju, odnosno ono što je naučavao Muhamed. Tako vjeruju u jednog i jedinog Boga, a odbacuju kršćansko vjerovanje u Presveto Trojstvo, odbacuju Isusa Krista kao Boga, ali ga ipak priznaju prorokom, i to četvrtim po važnosti, nakon Muhameda, Ibrahima (Abrahama) i Muse (Mojsija). Vjeruju u dženet (raj) i džehenem (pakao). Štuju i Blaženu Djevicu Mariju, koju nazivaju Merjema.
Za muslimane su važni Pet stupova islama. Prvi stup islama predstavlja ispovijest vjere, odnosno muslimani priznaju samo jednog Boga Alaha, dok je Muhamed samo njegov prorok. Drugi stup islama je molitva. Muslimani se mole pet puta na dan okrenuti prema Meki, a petkom u podne u džamiji. Prije molitve izvrše obredno pranje. Treći stup islama je ramazanski post, odnosno muslimani cijeli mjesec ramazan poste od izlaska do zalaska sunca. Četvrti stup islama je milostinja, a po obitelji izdvajaju oko 2,5%. Peti stup islama je hodočašće ili hadž u Meku, a dužan ga je obaviti barem jednom u životu svaki musliman koji to fizički i materijalno može.
Posebno im je značajno svetište u Meki koje se naziva Ćaba. Imaju više blagdana, a najznačajniji su Ramazanski bajram, na kraju ramazanskog posta, te Kurban-bajram.
Među muslimanima postoje dvije temeljne sljedbe, a to su suniti i šijiti, koji su nastali ubrzo nakon Muhamedove smrti. Naime, Muhamed se nakon osvajanja Meke 632. uskoro razbolio i iznenada umro, bez muškog potomka koji bi ga naslijedio, a to je izazvalo nedoumicu tko bi ga trebao naslijediti. Nakon oštrih prepirki, njegovi su najbliži suradnici za Muhamedova prvog nasljednika (kalifa) izabrali njegova punca – Abu Bakira, oca njegove najdraže žene Ajše. Oni koji su pristali uz tog vođu nazivaju se suniti.
Međutim, za njegova vremena i vremena još dvojice njegovih nasljednika, Muhamedov bratić i zet, sin Muhamedova strica i muž njegove kćeri Fatime – Ali ibn Abu Talib, pozivao se na svoje pravo da bi on, kao najbliži krvni Muhamedov srodnik trebao biti i njegov nasljednik, ali su ga ignorirali. Kad su 656. god. urotnici ubili Osmana, trećeg kalifa, Ali je konačno izabran za kalifa u Meki. Međutim, nisu svi uz njega pristali, nego je jedan dio muslimana pristao uz Osmanovog rođaka Muaviju, koji je vladao u tadašnjoj provinciji Siriji (osim Sirije, obuhvaćala je i Palestinu i Egipat), pa su nastali žestoki sukobi između njih dvojice, a koji su nakon nekoliko godina ratovanja završili raskolom. Uz Alija su pristajali Arapi iz Perzije (Iraka), a danas su poznati kao šijiti, dok su oni koji su prihvaćali prva tri kalifa, Muaviju i njegove nasljednike suniti. Raskol je, prema tome, bio isključivo političke naravi. On je još više produbljen nakon smrti Alija i Muavije, a iz razloga jer su vojnici Muavijeva sina Jezida ubili Muhamedova unuka Huseina i skoro cijelu njegovu obitelj.
Islamski suniti prevladavaju, razasuti su po svim arapskim državama, a ima ih oko 90 %, dok se šijiti uglavnom nalaze u Iranu, Azerbajdžanu i Iraku i čine oko 10 % od ukupnog broja muslimana. Među njima postoje neke razlike u obredima i učenju, ali su i dalje više političke naravi. Šijiti vjeruju da vođa muslimana mora biti iz prorokove obitelji, a suniti da ne mora. Suniti se strogo pridržavaju sune.
S obzirom na sve rečeno, možemo zaključiti da je islamu naglašeno sveopće bratstvo, obdržavanje moralnih zakona i vrijednosti obiteljskih odnosa, zatim važnost molitve, posta, pomaganja drugima itd., a to treba cijeniti. Međutim, valja još jednom ponoviti, islam ne priznaje Krista Bogom, odbacuje vjeru u Presveto Trojstvo, ne prihvaća u potpunosti Evanđelje, poziva na sveti rat i ima druga učenja i običaje koji se protive Evanđelju, i zato za nas kršćane islam nije prava objavljena religija, nego je iskrivljenje Božje Objave i odbacivanje Krista kao jedinog Spasitelja.
Svi nastavni materijali za 1. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: U potrazi za smislom života – online kviz
2. provjera znanja: Od “Vjera – iskonska ljudska potreba” do “Politeističke religije” – online kviz
3. provjera znanja: Od “Židovstvo” do “Brojne religije, ali samo jedan Isus Krist” – online kviz
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Kršćanska Objava i Sveto pismo - online kviz
5. provjera znanja: Isus Krist - vrhunac Objave - online kviz
6. provjera znanja: Tajna stvaranja - govor znanosti i govor vjere - online kviz
I. U POTRAZI ZA SMISLOM ŽIVOTA
1. Uvod u nastavni plan i program
- PPT
- Ponavljanje gradiva 8. razreda – online kviz
- Ponavljanje gradiva 8. razreda – online križaljka
- Ponavljanje gradiva 8. razreda – križaljka
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Životna pitanja i odgovor vjere
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ima li život smisla – video-prilog
- Sveti Augustin - PPT
- Sveti Augustin – igrani film, 1. dio
- Sveti Augustin – igrani film, 2. dio
- Sveti Augustin – životopis
- Sammy Basso – mladić koji boluje od progerije – video-prilog
- Ps 62: Samo je u Bogu mir dušo moja – audio
3. Upoznaj samoga sebe kao dijete Božje
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kutije i lopte – priča o Pulcinellu (PPT)
- Sveti Josip Kupertinski – igrani film
- Sveti Josip Kupertinski – životopis
- Psalam 139 – tekst
4. Smisao života u svjetlu Božje ljubavi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Filozofska i teološka promišljanja o smislu života – tekstovi s pitanjima
- Filozofska razmišljanja o smislu života – interaktivni materijali sa zadatkom
- Knjiga Tobijina – prepričano i pojašnjeno
- Radni list
- Kartica s mislima svete Majke Terezije
- Sveta Majka Terezija – životopis
- Sveta Majka Terezija – online kviz
- Sveta Majka Terezija – radni list
5. Kršćanska vjera je odgovor na traženje smisla života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o osobnoj vjeri
- Vjera jednog rimskog satnika – online zadatak
- Stišana oluja – online zadatak
- Ozdravljenje uzetoga – online zadatak
- Dva slijepca – online zadatak
- Božja stopala – priča
- Isus i Samarijanka na Jakovljevu zdencu – video-prilog
- Isus i Samarijanka – video-prilog
- Što je vjera – video-prilog
6. Živjeti odgovorno svoje kršćanstvo
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Priča o zvijezdi – PPT
- Kuća na stijeni (prispodoba) – video-prilog
- Prispodoba o talentima – video-prilog
- Prispodoba o talentima – online zadatak
Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. ČOVJEK KAO RELIGIOZNO BIĆE
7. Vjera je iskonska ljudska potreba
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Čežnja za Bogom
- Osmosmjerka
- Radni list
- Košulja sretnog čovjeka – priča
- Apostolsko vjerovanje (za koralno moljenje)
- Abraham spreman žrtvovati sina Izaka – video-prilog
- Prijateljstvo između Davida i Jonatana (primjer ljudske vjere) – tekst
- Abrahamova vjera (primjer vjerničke vjere) – tekst
8. Čovjek je po naravi religiozan
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Čovjek je po naravi religiozan
- Temeljni religiozni pojmovi
- Temeljni religiozni pojmovi – radni list
- Umro od gladi i žeđi pored izvora datulja – priča
- Čudesan svijet religija: uvod u religije – video-prilog
- Vjerovanje – audio prilog
9. Kršćanstvo u kontekstu razvoja religija
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Općenito o religijama, križaljka
- Razvoj religije – online kviz
- Razvoj religije – online križaljka
- Razvoj religije – online zadatak
- Vrijeme nastanka velikih religija svijeta – vremenska crta
- Vremenska crta velikih religija svijeta
- Uzrečice iz grčke mitologije
- Podjela religija – poster
10. Politeističke religije i Katolička Crkva
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sve politeističke religije (ukratko)
- Temeljni podaci o politeističkim religijama - PPT tablica
- Politeističke religije – osnovni podaci (prazna tablica)
- Politeističke religije – osnovni podaci (popunjena tablica)
- Politeističke religije – križaljka
- Politeističke religije – online križaljka
- Hinduizam – tekst
- Hinduizam – PPT
- Hinduizam – Sway
- Hinduizam (ukratko)
- Hinduizam – video-prilog
- Hinduističko monaštvo
- Hinduizam – križaljka
- Guru i dva bisera – priča
- Budizam – tekst
- Budizam – PPT
- Budizam (ukratko)
- Budizam – pitanja za provjeru naučenog
- Grijesi kao kamenje – budistička priča
- Om mani peme hum – tibetanska mantra – video-prilog
- Muha – zen budizam – video-prilog
- Taoizam
- Konfucijanizam
- Konfucije – misli
- Zoroastrizam
- Šintoizam
- Sikizam
Ponavljanje i provjera znanja
11. Židovstvo – objavljena monoteistička religija
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Židovstvo – povijesni pregled – PPT
- Židovstvo – povijesni pregled – radni tekstovi
- Židovska povijest – vremenska crta
- Židovska povijest – vremenska crta (radni list)
- Najznačajnije osobe Staroga zavjeta – osmosmjerka
- Židovstvo – vjerovanje kult i običaji – PPT
- Židovski blagdani – Jom Kipur i Roš Hašana – tekstovi za rad
- Židovski blagdani (radni list) + druga inačica
- Općenito o židovstvu – radni list
- Deset egipatskih zala – poster
- Deset Božjih zapovijedi – poster
- Kraljev savjetnik, židovska priča
- Židovstvo – video-prilog
- Šema Israel – židovska molitva (video-prilog)
- Zid plača – video-prilog
- Hasidim (ples) – video-prilog
- Hanuka – blagdan svjetla – video-prilog
- Hava nagila (vesela narodna pjesma) – video-prilog
12. Kršćanstvo – religija utjelovljene Božje Riječi
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanstvo – pitanja za provjeru znanja
- Što je kršćanstvo? – video-prilog
- Povijest kršćanstva – online križaljka
- Utemeljitelj kršćanstva – online križaljka
- Povijest kršćanstva – križaljka (+ druga inačica)
- Utemeljitelj kršćanstva – križaljka (+ druga inačica)
- Utemeljitelj kršćanstva – premetaljka
- Kršćanstvo – tablica (radni list)
13. Islam – monoteistička religija koja priznaje Krista prorokom, ali ne i Bogom
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Islam – ponavljanje
- Radni list (+ druga inačica)
- Kur’an – sveta knjiga muslimana – video-prilog
- Molitveni prostor i molitva u islamu – video-prilog
- Kur’an – prijevod
- El-fatiha – audio
- Razlike između sunita i šijita – tekst
14. Brojne su religije, ali je samo jedan Spasitelj - Isus Krist
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Deklaracija Nostra aetate (Naše doba)
- Deklaracija Dominus Iesus (Gospodin Isus)
- Velike religije svijeta o Bogu, čovjeku i svijetu
- Temeljno o velikim religijama svijeta
15. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
- 3. provjera znanja: Od “Židovstvo” do “Brojne religije, ali samo jedan Isus Krist” – online kviz
- Pitanja
- Ponavljanje – online kviz
- Ponavljanje (online kviz – Wizer.me) – potrebna je prijava
- Ponavljanje gradiva – online kviz (Wordwall)
- Velike religije svijeta (pridruživanje)
- Provjera gradiva – online kviz (kraći)
- Provjera gradiva – online kviz (duži)
- Provjera gradiva, 1. polugodište – online kviz
III. KRŠĆANSKA OBJAVA I SVETO PISMO
16. Kršćanska Objava i njezino prenošenje
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Prenošenje Objave
- Dei verbum. Dogmatska konstitucija o božanskoj Objavi
- Izvadak iz filma “Mojsije”: Bog se objavljuje Mojsiju u obliku gorućeg grma
- Gospino ukazanje u Fatimi – TV kalendar
- Kršćanska Objava i njezino prenošenje – ponavljanje
17-18. Sveto Pismo – pisana riječ Božja
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o Svetom pismu
- Citiranje Svetog Pisma – PPT
- Citiranje Svetog pisma – PPT/video
- Pravila citiranja Svetog Pisma
- Citiranje Svetog Pisma – vježba
- Citiranje Svetog pisma - online vježba (jednostavna)
- Citiranje Svetog Pisma – online vježba (složena)
- Polica biblijskih knjiga – poster
- Knjige i kratice biblijskih knjiga – poster
- Sveto pismo: pisana riječ Božja – online kviz
- Sveto pismo – pisana riječ Božja – online križaljka
- Petoknjižje – PPT
- Uvod u Petoknjižje – tekst
- Knjiga Postanka – tekst
- Knjiga Izlaska – tekst
- Knjiga Levitskog zakonika – tekst
- Knjiga Brojeva – tekst
- Knjiga Ponovljenog zakona – tekst
- Stari Zavjet – povijesne, poučne i proročke knjige – PPT
- Novi Zavjet – PPT
- Iz KKC-a: Kanon Pisama
- Oče naš na aramejskom jeziku – video prilog
- Kako je nastala Biblija – video-prilog
19. Svetopisamski govor o Bogu
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Biblijski potop nije priča – video-prilog
- Izgubljena i nađena ovca – video-prilog
- Izgubljena i nađena ovca – animirani film
- Izgubljeni i nađeni sin – animirani prilog
- Iz KKC-a: Višestruki smisao Svetog Pisma
- Višestruki smisao Svetoga Pisma – shema
- Višestruki smisao Svetoga Pisma – radni list
- Što je Biblija – video-prilog
20. Sveto Pismo u životu kršćana
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izdavak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Sveto Pismo u Životu Crkve
- Časoslov – I.-IV.
- Himan Jutarnje – audio
- Himan Šestog časa – audio
- Himan I. Večernje – audio
21. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
IV. ISUS KRIST – VRHUNAC OBJAVE
22. Isus – povijesna osoba
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Isus – povijesna osoba – online križaljka
- Povijesni izvori o Isusu – shema
- Kronologija Isusova života – tekst
- Datum Isusova rođenja – video-prilog
- Quelle (izvor) – video-prilog
- Datum Isusova rođenja – video-prilog
- Povijesna osoba: Isus – video-prilog
23. Isusov lik
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Isusov lik – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Blaženstva – video-prilog
- Isusovo djelovanje uz Galilejsko jezero (radni zadatci)
- Mt 8; 14-15 (svetopisamski tekst)
- Online Biblija
- Karta Palestine u Isusovo vrijeme
- Židovska zemlja u Isusovo vrijeme – karta
- Sveta zemlja u Isusovo vrijeme – prazna karta
- Isus i preljubnica – video prilog
- Isus i Samarijanka – video-prilog
- Isus uskrisuje Jairovu kćer – video-prilog
- TV-kalendar: Torinsko platno
- Torinsko platno – dokumentarni film
- Isus iz Nazareta, 1. dio – film
- Isus iz Nazareta, 2. dio – film
24. Navještaj kraljevstva Božjega
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prispodobe o kraljevstvu Božjem – tekst
- Prispodobe o kraljevstvu Božjem – radni list
- Prispodoba o sijaču – video-prilog
- Pripodoba o kukolju – video-prilog
- Pođite po svem svijetu – audio-prilog
25. Kristovo otkupiteljsko djelo
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Stranke Isusova vremena – tekst
- Stranke Isusova vremena – radni list
- Fiziopatologija Isusove smrti – tekst
- Isusovi posljednji dani – radni list
- Zašto je Isus razapet – video-prilog
- Pjevaj hvale, Magdaleno – glazba
- Puče moj – glazba
26. Isus Krist – pravi Bog i pravi Čovjek
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz Katekizma Katoličke Crkve – pravi Bog i pravi čovjek
- Nicejsko-carigradsko vjerovanje – radni list
- Nicejsko-carigradsko vjerovanje – online zadatak
- Tko je bio Isus – Mali katekizam
- Klanjam ti se smjerno – himan sv. Tome Akvinskog
27. Zajedništvo s Kristom – životno iskustvo ljubavi Božje
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zajedništvo s Kristom - križaljka
- Zajedništvo s Kristom – online zadatak
- Isusov odnos prema grešnicima – tekst
- Marija Magdalena – film
- Sveti Pavao – video-prilog
- Isus i bogati mladić – video-prilog
- Isusov razgovor s Nikodemom – video-prilog
- Isus i slijepac – video-prilog
- Isus liječi ženu jake vjere – video-prilog
- Isus oprašta grijehe preljubnici – video-prilog
- Isus uskrisuje prijatelja Lazara – video-prilog
- Mučeništvo svetih Petra i Pavla – video-prilog
- Isus i Samarijanka – video-prilog
- Isus i učenici na putu u Emaus – video-prilog
28. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
V. TAJNA STVARANJA – GOVOR ZNANOSTI I GOVOR VJERE
29. Prirodoznanstvena tumačenja nastanka svijeta i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Humani generis – enciklika Pia XII.
- Što je stvaranje prema Crkvi (Mali katekizam) – video-prilog
- Stvaranje svijeta – film
- Božja čudesa – dokumentarni film
30. Posebnost svetopisamskog govora o stvaranju
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prvi i Drugi izvještaj o stvaranju – tekstovi
- Shema stvaranja – shema
- Stvaranje svijeta – kratki film
- Prvi izvještaj o stvaranju (Post 1,1-2,4a) – tekst
- Prvi izvještaj o stvaranju: konfliktnost čovjekova postojanja – tekst
- Drugi izvještaj o stvaranju – stvaranje muškarca i žene (Post 2,4b-25) – tekst
- Drugi izvještaj o stvaranju: grijeh prvih ljudi (Post 3,1-24) – tekst
31. Svetopisamsko tumačenje stvaranja svijeta i čovjeka
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Stvaranje u Bibliji – zadaci za rad u skupinama
- Ljepota prirode – film
- Priča o ljudskim godinama – PPT
- Božje predivno stvaranje – video-glazbeni prilog
32. Odnos vjere i znanosti
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Razlika između vjerovanja i znanja (Mali katekizam) – video-prilog
- Postoji li proturječje između vjere i znanosti (Mali katekizam) – video-prilog
33. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
- Pitanja za ponavljanje, 1. razred, 2. polugodište
- Pisani ispit, 1. razred, drugo polugodište
- Provjera gradiva 1. razreda, 2. polugodište – online kviz
- Točni odgovori – online kviz gradiva 2. polugodišta
34. Provjera znanja
- 6. provjera znanja: Tajna stvaranja - govor znanosti i govor vjere - online kviz
- Pitanja za ponavljanje, 1. razred, cijela godina
- Online kviz ponavljanja gradiva cijele godine
- Provjera gradiva 1. razreda, cijela godina – online kviz
- Točni odgovori – kviz cijele godine
35. Zaključivanje ocjena