Kršćanstvo u ranom srednjem vijeku
Nakon antičkih vremena i početka života u slobodi Crkva se našla pred novim izazovima, a posebno to vrijeme karakterizira nastanak mnogih hereza i sazivanje crkvenih sabora da bi se zaštitilo pravovjerje. Naredno je vrijeme obilježilo prodiranje barbarskih plemena, što je najprije dovelo do pada Zapadnog rimskog carstva 476. god., a potom i do velikih seoba koje su za sobom ostavile razrušena dobra izgrađivana kroz prethodna stoljeća.
Padom Zapadnog rimskog carstva započinje srednji vijek, a traje sve do pada Carigrada 1453., ili prema drugom računanju do otkrića Amerike 1492. godine. Sam se srednji vijek može podijeliti na tri razdoblja: rani, razvijeni i kasni srednji vijek. Rani srednji vijek obuhvaća vrijeme od oko 500. do oko 1.000 god., a karakterizira ga osvajanje barbarskih plemena, jačanje germanizacije, zatim anglosaksonskog i franačkog utjecaja na razvoj kršćanstva i osnaženje Crkve. S obzirom na prostor srednjovjekovne Hrvatske, mogu se posebno istaknuti važni dodiri sa Svetom Stolicom, kao i tijek pokrštavanja.
Germanska plemena su u ranom srednjem vijeku imala veliki utjecaj, a njihovi vođe su stali na stranu arijanizma, hereze koja je tvrdila da Krist nije iste biti s Ocem, nego mu je podređen. To je krivovjerje bilo osuđeno još na Nicejskom saboru 325. god., ali se ipak raširilo po cijelom Rimskom Carstvu. Franački kralj Klodvig protivio se takvom širenju arijanizma i pristao je uz Svetu Stolicu. Krstio se oko 500. god., a nakon njega slijedila su masovna izvanjska obraćenja, koja ipak nije pratila i istinska preobrazba života. U tom se svjetlu može reći da su time postavljeni temelji za zajedništvo sa Svetom Stolicom, ali i da oni nisu još uvijek bili čvrsti.
Drukčije je bilo s Anglosasima. Prvi dodiri Svete Stolice s Anglosasima javljaju se krajem 6. i početkom 7. st., kada je papa Grgur Veliki poslao 40 misionara u Englesku. Njihovo je djelovanje urodilo velikim plodovima, koji su posebno vidljivi po tome što će u narednim stoljećima niz kraljeva i kraljica poradi svog pobožnog života biti proglašeno svetima, a jednako tako plodovi su se vidjeli i u svakodnevnom životu u narodu. Engleska je tako iznjedrila mnoštvo misionara koji su potom krenuli pokrštavati germanska i druga plemena. Posebno je bio značajan sveti Bonifacije (680.-754.), misionar iz Engleske koji je djelovao u Njemačkoj, a poradi velikog uspjeha u širenju kršćanstva među Germanima nazvan je apostol Njemačke.
Novi dodiri Franačke sa Svetom Stolicom zbivaju se s vladarom Karlom Velikim, a kojega je papa Lav III. okrunio za rimskog cara 800. god. i time obnovio Zapadno rimsko carstvo. Car je potom krenuo graditi crkve, samostane, škole i na različite načine poticao jačanje teologije i širenje kulture. Takav procvat u umjetnosti poznat je pod nazivom karolinška renesansa. Međutim, takav utjecaj i tolika povezanost sa Svetom Stolicom imali su i svojih prednosti i mana, a češće se događalo da se car uplitao i u čisto crkvene stvari što će umanjiti samostalnost Crkve i u kasnijim vremenima dovesti do značajnih problema.
Prije dolaska Hrvata, na hrvatskim je područjima bilo rašireno kršćanstvo, centrirano oko dva metrolitanska središta: Sirmija i Salone. Do zadobivanja slobode 313. god. mnogi su kršćani bili podnijeli mučeničku smrt, posebno za vrijeme progona cara Dioklecijana. Hrvati su došli početkom 7. st. na poziv bizantskog cara Heraklija da pomognu u obrani od Avara, a stigli su iz Bijele Hrvatske. Danas se općenito drži da je pradomovina Hrvata bila južna Poljska. Prema legendi, Hrvati su stigli predvođeni petoricom braće i dvjema sestrama. Legenda ih poimence spominje: Kluks, Hrvat, Muhlo, Kosjenac, Lobel, te Tuga i Buga. Hrvati su najprije oslobodili Dalmaciju od Avara, a potom i cijeli Ilirik. Ostali su živjeti na ovim područjima, a pomiješali su se s ranijim plemenima koja su tu obitavala.
Stari su Hrvati bili mnogobošci. Vjerovali su u vrhovnog boga Peruna, ali su imali i mnoštvo drugih božanstava. Uz to su vjerovali i u vještice, vile i vukodlake. Bili su istovremeno i dualisti, odnosno vjerovali su u boga dobra, kojega su nazivali Bjelobog, i boga zla, kojega su nazivali Črnobog.
Prvi dodiri Hrvata sa Svetom Stolicom zbivaju se oko 640. god., kada je papa Ivan IV., podrijetlom iz Dalmacije, poslao opata Martina u Dalmaciju i Istru da otkupi zarobljene kršćane i da otkupi kosti ubijenih svetaca koji su podnijeli mučeničku smrt za vrijeme cara Dioklecijana. U to vrijeme započinje i pokrštavanje Hrvata, a na poticaj cara Heraklija, koji je iz Rima poslao svećenike koji su misonarili i krstili narod. U narednim će stoljećima pokrštavanju Hrvata bitno pridonijeti franački i anglosaksonski misonari, a od 9. st i sveta braća Ćiril i Metod.
Sveti Ćiril Konstantin i Metod dolaze iz Bizanta i razvijaju pismo glagoljicu, koje će se oblikovati kao posebna vlastitost baš hrvatskog naroda unutar cijele Katoličke Crkve. Naime, Hrvati su bili jedini narod koji se mogao u liturgiji služiti staroslavenskim jezikom i glagoljskim pismom. Drugi su to pravo stekli tek s Drugim vatikanskim saborom (1962.-1965.), kada se svuda u Katoličkoj Crkvi u liturgiju uvodi živi jezik.
Za pokrštavanje Hrvata od 9. st. značajno je i djelovanje bendiktinaca koji su dolazili iz Akvileje, nedaleko od današnjega talijanskoga grada Trsta. Benediktinci će svuda u Europi ostaviti snažnog traga u vjerskom i kulturnom smislu, a tako je bilo i na našim područjima. Benediktince je utemeljio sv. Benedikt, otac zapadnoga monaštva, koji je izgradio samostan u Monte Cassinu u Italiji, odakle su se onda dalje širili, a vodili su se jednostavnim pravilom: Ora et labora (Moli i radi).
Prvi benediktinski samostan u Hrvatskoj izgradio je knez Trpimir 852. god. u Rižinicama kod Solina. On je doveo izravno benediktince iz Monte Cassina, a uskoro su nastali mnogi drugi benediktinski samostani diljem Dalmacije i šire. Oni su postali rasadišta pismenosti i kulture, a kao takvi pridonijeli su velikom procvatu kršćanstva i općenito duhovnosti.
No, to će imati i svojih prednosti i nedostataka, a koji će se itekako osjetiti u narednom razdoblju, odnosno u vremenu razvijenog i kasnog srednjeg vijeka.
Svi nastavni materijali za 2. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Sloboda kao izbor i odgovornost – online kviz
2. provjera znanja: Sakramenti inicijacije – online kviz
3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka - online kviz
5. provjera znanja: Crkva od vremena humanizma do danas - online kviz
6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz
I. SLOBODA – IZBOR I ODGOVORNOST
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – online križaljka
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – križaljka
- Ponavljanje gradiva 1. razreda – PPT
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Mladi čovjek i sazrijevanje u vjeri
- Tekst, poveznice, online zadaci
- PPT
- Izvadak iz bilježnice
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Myers Briggs test o 16 tipova osobnosti – online test
- Ti svjetlo svijeta – audio prilog
- Svjetlost svijeta – glazbeni video-prilog
- Sol zemlje i svjetlost svijeta – online zadatak
3. Sloboda i odgovornost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Sloboda i odgovornost
- Vrste slobode – radni list 1
- Vrste slobode – radni list 2
- Sveto Pismo i sloboda – tekstovi i radni list
- Starozavjetni likovi i sloboda – radni list
4. Moć Isusove slobode
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- IZ KKC-a: Napastovanje Isusa
- Đavao iskušava Isusa – radni list
- Đavao iskušava Isusa – online zadatak
5. Ususret drugome kao bližnjemu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- Prijateljstvo – PPT
- Od zaljubljenosti do ljubavi – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prijateljstvo Davida i Jonatana (film David): od 30:45 do 50:30
- Prijateljstvo Davida i Jonatana, ukratko
- Hvalospjev ljubavi – online zadatak
- Hvalospjev ljubavi – radni list
- Hvalospjev ljubavi – PPT (interaktivni zadatak)
6. Ovisnosti i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ovisnosti – interaktivna prezentacija
- Svadba u Kani – tekst
- Nuggets – video prilog o utjecaju ovisnosti
- Svećenik – bivši narkoman – video-prilog
- Happines – video prilog o (bes)mislu života
- ESPAD 2015. – istraživanje o pušenju, alkoholu i drogama među srednjoškolcima
- Standardizirano europsko istraživanje o alkoholu (2015.)
- Jack London, Kralj alkohol (izvadak/poster)
7. Izbor trajnih vrjednota u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Umna mapa temeljnih vrjednota
- Tri žabe – priča
- Prispodoba o blagu i dragocjenom biseru – video-prilog
- Blago i dragocjeni biser – online zadatak
- Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar – video/audio prilog
- Vrednote u Hrvatskoj, rezultati europskog istraživanja – emisija Argumenti (od 9:00)
Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. ŽIVOT S CRKVOM I U CRKVI
8. Otajstvo Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ispovijest Petrova – radni list
- Ispovijest Petrova – interaktivni zadatak
- Ispovijest Petrova – svetopisamski tekst (Mt 16,13-20)
- Iz KKC-a: Otajstvo Crkve
- Zašto ići u Crkvu – PPT
- Mali katekizam: Što je Crkva – video-prilog
- Mali katekizam: Zašto Crkva postoji – video-prilog
- Crkva – video-prilog
- Oznake Crkve – video-prilog
9. Sakrament krsta - početak kršćanskoga života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament krsta – radni list (+ druga inačica)
- Krštenje – video-prilog
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu krsta
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu krsta
- Red krštenja jednog djeteta
- Krštenje jednog djeteta – video (od 3:24, posebno od 8:20)
10. Sakrament potvrde - vidljivi znak Duha Svetoga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Pedesetnica – radni list
- Sedam darova Duha Svetoga – radni list
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu potvrde
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu potvrde
- Potvrda – video-prilog
11. Sveta Misa – izvor i vrhunac života i poslanja Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament euharistije – radni list
- Sakrament euharistije – online križaljka
- Euharistija – video-prilog
- Dijelovi svete mise – video-prilog
- Židovski pashalni seder, Posljednja večera i rimokatolička Misa – video-prilog
- (Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT)
- Dušo Kristova – molitva
- Svet – molitva
Ponavljanje i provjera znanja
12. Karizme u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- 1 Kor 12,1-11 – online zadatak
- Prva kršćanska zajednica – online zadatak
- Obnova u Duhu (pozitivan pristup fenomenu) – video-prilog
- Obnova u Duhu (negativan pristup fenomenu) – video-prilog
13. Redovite službe u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatske metropolije i biskupije
- Redovnička odjeća
- Najpoznatiji redovi i njihovi utemeljitelji/reformatori
- Papa – video-prilog
- Sveti red – video-prilog
- Obred ređenja – video-prilog
- Svećeništvo – video-prilog
- Kako je Crkva strukturirana – video-prilog
- Moja Ljiljo – kratkometražni igrani film
14. Katolička Crkva - jedna i jedina
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Mi smo Katolička Crkva – video-prilog (1)
- Mi smo Katolička Crkva! – video-prilog (2)
- Mi smo katolici – video-prilog
- Koja je prava Crkva Isusa Krista – video-prilog
- Agni Parthene (pravoslavlje – pjevanje monaha) – video-prilog
- Plus que tout (pravoslavlje – pjevanje monahinja) – video-prilog
- Taize (ekumensko slavlje) – video-prilog
15. Blažena Djevica Marija – uzor vjere i Majka Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Marija – Majka i uzor Crkve – radni list
- Tko je Blažena Djevica Marija? – video-prilog
- Blažena Djevica Marija – Majka Crkve – video-prilog
- Marijina ljubav – video-prilog
- Marija – vazda Djevica – video-prilog
- Marija – Bezgrešno začeće – video-prilog
- Marija – Bogorodica – video-prilog
- Marija – uznesenje – video-prilog
- A. B. Šimić, Marija (pjesma)
- Salve Regina – audio-prilog
- Veliča duša moja Gospodina – audio-prilog
- Lijepa si lijepa, pučka marijanska pjesma – audio-prilog
- Litanije lauretanske
- Ave Maria (Luciano Pavarotti) – glazbeni video-prilog
- Zdravo Kraljice
- Veliča – Hvalospjev Marijin
- Anđeo Gospodnji
- Pod obranu se tvoju
- Rajska kruno
- Slavna Majko Spasitelja
- Kraljice neba
- Krunica – objašnjenje moljenja
- Marijanske pjesme
- Veliča – online zadatak
16. Ponavljanje i provjera znanja
- 3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta (online križaljka)
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – križaljka
- Provjera gradiva – online kviz (duži)
- Provjera gradiva – online kviz (kraći)
- Provjera gradiva, 1. polugodište – online kviz
III. ZAJEDNICA KOJA OSLOBAĐA I SLUŽI: POVIJEST CRKVE
17. Crkva u vrijeme antike – svjedočenje mučeništvom
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Car Konstantin i ukazanje križa – TV kalendar
- Mučeništvo svetog Petra i Pavla – izvadak iz filma
- Sperantes, Ti si Petar, Stijena – video-prilog
- Život svetog Pavla apostola – video-prilog
- Simboli apostola
- Obraćenje svetog Pavla – životopis
- Crkva u vrijeme antike – online križaljka
- Crkva u vrijeme antike – križaljka
18. Crkva u ranom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kralj Dmitar Zvonimir – TV kalendar
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – radni list
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – online križaljka
- Polaganje kršćanskih temelja – online kviz
- Hrvati i kršćanstvo, 1. epizoda: početci kršćanstva
- Trpimirova darovnica – tekst
- Hrvatska književnost srednjega vijeka – video-prilog
- Uglata glagoljica
- Glagoljica online
- Glagoljica – animacija slova
- Hrvatsko-glagoljički Očenaš i uglata glagoljica
- Sveti Ćiril i Metod – video-prilog
- Dolazak Hrvata (M. Perković Thomson) – video-zapis
- Višeslavova krstionica (natpis)
- Najmanja katedrala na svijetu (Nin)
- Ispovijest vjere Hrvata katolika
19. Crkva u razvijenom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanstvo u razvijenom srednjem vijeku – online kviz
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – radni list
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – online križaljka
- Sveti Toma Akvinski – životopis
- Pange lingua – sv. Toma Akvinski
- Sveti Toma Akvinski – video-prilog
- Crkveni raskol – TV-kalendar
- Križarski ratovi – video prilog
- Inkvizicija – video-prilog
20. Procvat kršćanstva u 12. i 13. st.: franjevci i dominikanci
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Franjevci i dominikanci – ponavljanje
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – kviz
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – online kviz
- Pjesma stvorova – glazba
- Pjesma stvorova – tekst
- Bože moj, dopusti mi – glazba
- Franjo, 1. dio (dokumentarni film)
- Franjo, 2. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 1. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 2. dio (dokumentarni film)
Ponavljanje
- 4. provjera znanja: od antičkih vremena da svetog Franje i svetog Dominika
- Ponavljanje
- Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka – online kviz
21. Crkva u doba humanizma
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvati i kršćanstvo, 4. epizoda: Humanizam i renesansa (dokumentarni film)
- Europski humanisti i renesansni umjetnici – online anagram
- Hrvatski humanisti i renesansni umjetnici – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – online križaljka
- Crkva u doba humanizma – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – križaljka
- Molitva suprotiva Turkom
- Pitanja za ponavljanje
- Marko Marulić – veliki kateheta svoga vremena
- Gutenbergova Biblija – prva tiskana knjiga
- Toma Kempenac, Nasljeduj Krista
22. Crkva u doba reformacije
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u doba reformacije – online zadatak
- Protestanti – mitovi i činjenice (dokumentarni film)
- Tridentski sabor – video-prilog
- Kako su nas reformacija i Luther spasili od Crkve – video-prilog
- Martin Luther – TV-kalendar
- Martin Luther – flim (1953.)
- Akt o supremaciji (Henrik VIII. i anglikanizam) – TV-kalendar
- Jean Calvin i kalvinizam – TV-kalendar
23. Crkva i moderno doba
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Stadler – video-prilog
- Juraj Dobrila – video-prilog
- Maksimilijan Vrhovec – video-prilog
- Bartol Kašić – video-prilog
- Andrija Kačić Miošić – video-prilog
- Fra Grgo Martić – video-prilog
- Ruđer Bošković – video-prilog
- Hrvatski prosvjetitelji – radni list
- Hrvatski prosvjetitelji – online zadatak
- Don Bosco (1.dio) – film
- Don Bosco (2. dio) – film
24. Crkva pred promjenama suvremenog svijeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Od prosvjetiteljstva do danas – tekst
- Od prosvjetiteljstva do danas – radni list
- Totalitarni režimi 20. st. – tekst
- Totalitarni režimi 20. st. – radni list
- Alojzije Stepinac – Moja savjest je čista (video)
- Alojzije Stepinac – video-prilog
- Bleiburg – video-prilog
- Drugi vatikanski sabor – video-prilog
25. Ponavljanje
IV. S CRKVOM NA PUTU VJERE I SLOBODE – MOLITVA, SLAVLJE, SVJEDOČENJE
26. Izrazi vjere i štovanja Boga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Izrazi vjere i štovanja Boga – online križaljka
- Post i nemrs – tekst
- Post i nemrs – video-prilog
27-28. Liturgijska godina, liturgijski prostor, liturgijsko posuđe, liturgijske boje, liturgijsko ruho i liturgijske knjige
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Liturgijski kalendar – poster
- Liturgijski kalendar – radni list
- Liturgijsko vrijeme, prostor, odjeća, boje, posuđe i knjige – online zadatak
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskom prostoru
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskim bojama
- Korizma – video-prilog
- Veliki tjedan – PPT/video
- Datum Uskrsa – video-prilog
- Kvatre – video-prilog
- Liturgijsko posuđe – video-prilog
29. Osobna i zajednička molitva u životu Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanska molitva – online zadatak
- Ave Maria – online zadatak
- Križni put – online zadatak
- Molitva trojice isposnika – kratki film
- Osnovne katoličke molitve
- Kruh nebeski – molitvenik
- Mali molitvenik
- Mali obiteljski molitvenik
- Molitvenik fra Anđela Nuića
- Biserje svetog Ante, molitvenik
- Pučki križni put
- Pučki križni put – audio prilog
- Pater noster (Oče naš – latinski)
30. Krunica i Časoslov
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Izvadak iz e-udžbenika
- Časoslov
- Božanski časoslov – Jutarnja – video-prilog
- O molitvi krunice – tekst
- Krunica – interaktivne upute za moljenje
- Krunica (radosna otajstva) – online zadatak
- Krunica (žalosna otajstva) – online zadatak
- Časoslov i krunica – online kviz
- Papa Ivan Pavao II. predvodi molitvu krunice – video-prilog
- Krunica Božjega Milosrđa – pjevana – video-prilog
31. Slavljenje vjere u zajedništvu
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Peter Noster – glazbeni prilog (pjeva papa Ivan Pavao II.)
- Službe u crkvi – video-prilog
- Susret hrvatske katoličke mladeži – tekst
- Krist na žalu – ispraćaj pape Benedikta na odlasku iz Hrvatske – video-prilog
32. Kršćanska ljubav i služenje drugima
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sveti Vinko Paulski – tekst
- “Svlačionica” – o trojici svećenika
- Kao da se nije ništa dogodilo (priča/primjer)
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta
- Pitanja za pisanu provjera znanja, 2. polugodište
- Provjera gradiva, 2. polugodište – online kviz
- Točni odgovori – kviz drugog polugodišta
- Ponavljanje, cijela godina
- Provjera gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena