Procvat kršćanstva u 12. i 13. st.: franjevci i dominikanci
Uvod
Nakon clunyjevske i grgurovske reforme u 10. i 11. st. Crkva je opet popustila u svom duhovnom zanosu, tako da je ponovno došlo do udaljavanja od evanđeoskih ideala i prianjanje uz materijalno. No, kao i više puta do tada, Duh je Sveti nadahnuo pojedince i skupine koji su željeli vratiti Crkvi njezinu izvornu svetost, kako bi mogla cijelom svijetu pokazati ljepotu lica Kristove Zaručnice. Bilo je tako više značajnih muškaraca i žena koji su se trudili oko svoga duhovnoga života, vršeći ozbiljna pokornička djela, a istovremeno su pokazivala svoju ljubav prema bližnjima skrbeći o siromašnima, utamničenima, bolesnima, putnicima itd.
Takvo je stanje pripravilo plodno tlo za nastanak prosjačkih redova u 12. i 13. st., a kao najizvrsnija kruna takvoga povratka na evanđeoske ideale svakako treba istaknuti život i djelovanje svetoga Franje Asiškoga i svetoga Dominika Guzmana. Oni su pokrenuli posebno snažnu obnovu Crkve i dali pečat tome razdoblju.
Život svetoga Franje
Sveti Franjo rođen je u Asizu u Italiji 1182. god., a krsno mu je ime bilo Giovanni Bernardone. Kasnije su ga prozvali Franjo zato jer je volio provansalske pjesme i naučio francuski jezik. Bio je sin bogatoga trgovca i vitez, a kao takav naučio je na raskošan i raskalašen život, ne mareći pri tome za Boga. Međutim, jednom se prilikom razbolio, a to ga je nagnalo na malo ozbiljnije razmišljanje o životu, a s vremenom i snažno prianjanje uz Krista.
Pred križem u crkvi svetog Damjana
Jednom je tako zgodom prolazio ispred zapuštene crkvice Svetoga Damjana u Asizu, a kad je ušao da se pomoli, začuo je glas s križa: „Franjo, popravi moju kuću koju vidiš u ruševinama“. Razumio je tu poruku tada tako da treba obnoviti crkvicu u kojoj se tada nalazio, a s vremenom će razumjeti da je to bio poseban Božji poziv da popravi cijelu Crkvu, jer je i ona zbog svoga raširenoga nemorala bila sva u duhovnim ruševinama.
Raskid s ocem i početak siromašnog života
Prionuvši uz zadaću koju je dobio, uzeo je iz očeve trgovine više tuba svile i prodao te počeo obnavljati crkvu Sv. Damjana. Međutim, kada je za to saznao njegov otac, razljutio se, predao ga na sud i razbaštinio. Franjo je pak na sudu skinuo svu svoju odjeću sa sebe, pokazujući da mu ne trebaju nikakva materijalna dobra, dragovoljno prihvatio očevu odluku, obukao na sebe neke dronjke i počeo živjeti život potpunoga siromaštva.
Da bi nastavio s izvršavanjem dobivene zapovijedi, počeo je prositi, te je tim isprošenim novcem polako obnovio crkvu Svetog Damjana. Kad je ona zasjala, na isti je način prikupljao novac i obnovio još jednu crkvu u Asizu, posvećenu sv. Mariji od Anđela, a riječ je o crkvi koja će kasnije postati kuća prvog franjevačkog ženskog reda – klarisa.
Na put ne nosite ništa…
Za svoj rad sveti je Franje posebno nadahnuće našao u Svetom Pismu, točnije u Lukinu evanđelju, gdje Isus naređuje svojim učenicima da na put ne nose ništa: ni štapa, ni novca, ni kruha, ni torbe. To ga se toliko dojmilo da je doslovno postao puki siromah koji nije htio posjedovati ništa osim Krista.
„Sazva dvanaestoricu i dade im moć i vlast nad svim zlodusima i da liječe bolesti. I posla ih propovijedati kraljevstvo Božje i liječiti bolesnike. I reče im: ‘Ništa ne uzimajte na put: ni štapa, ni torbe, ni kruha, ni srebra! I da niste imali više od dvije haljine!’“ (Lk 9, 1-3)
Nastanak Reda manje braće
Obrativši se 1208. okupio je više mladića oko sebe koji su bili zaneseni istim idealima i tako je je započeo put nastanka Reda manje braće, koji su po njemu nazvani franjevci. Potom je otišao u Rim kako bi od pape Inocenta III. zatražio odobrenje za rad. Predaja kaže da je noć prije no što je Franjo stigao, papa sanjao san u kojem je imao viđenje Franje kako na leđima drži Lateransku baziliku. Shvatio je da je Franjo sveti čovjek i da treba odobriti rad Redu manje braće, što je i učinio 1209.
Život u jednostavnosti i siromaštvu
Nakon toga sveti je Franjo sa svojim redovnicima nastavio živjeti evanđeoske ideale u jednostavnosti i posebnoj povezanosti s prirodom i životinjama. Njemu se tako pripisuje Pjesma stvorova, kao i Bože moj, dopusti mi.
Sveti Franjo je često padao u mistične zanose, a uz to je bio i prvi poznati stigmata, odnosno onaj koji je na svom tijelu imao Isusove rane. One su se pojavljivale upravo zato što je intenzivno znao proživljavati Kristovu muku i žudio da Otkupiteljevu bol i sam osjeti.
Sveti Franjo i sveta Klara
Sveta Klara je bila Franjina sugrađanka koja je slijedila Franjin put, tako da su zajedno utemeljili ženski ogranak, koji se po njoj nazivaju klarise.
Smrt i kanonizacija
Pred kraj života sveti je Franjo vrlo pobolijevao, tako da je i gotovo potpuno oslijepio. Umro je 3. listopada 1226., s 44 godine. Imajući u vidu njegovu posebnu svetost života, koja je svima bila očigledna, svega dvije godine poslije smrti proglašen je svetim, a to je učinio papa Grgur IX.
Širenje i uloga franjevaca
Franjevci su se odmah počeli širiti po Italiji, a odande i svuda po Europi. Kojih 15-tak godina nakon Franjine smrti dolaze i u Hrvatsku. Najstariji se franjevački samostani nalaze u Trogiru, Puli, Dubrovniku, Šibeniku, itd. Danas su rašireni na nekoliko provincija, a po broju samostana i broju redovnika sačinjavaju najrazgranatiji red u Hrvatskoj. Tijekom povijesti, a posebno u turskom razdoblju, odigrali su značajnu ulogu u očuvanju vjere, kulture i nacionalnoga identiteta.
Podjela franjevaca
Franjevci nisu jedan jedinstveni red, nego tri. Nastali su odvajanjem strožih ogranaka, kao i zbog nekih drugih okolnosti.
Prvi red sačinjavaju muškarci koji žive u samostanima, a dijele se na opservante ili obične franjevce, koji se označavaju skraćenicom OFM (Ordo fratrum minorum – Red manje braće), zatim konventualce (OFM Conv.) i kapucine (OFM Cap.).
Drugi red čine žene koje žive u samostanima, a to su klarise, redovnice koje su zajednički utemeljili sveti Franjo i sveta Klara. U Hrvatskoj imaju svoja tri samostana – u Zagrebu, Splitu i Požegi. To je kontemplativni klauzurni red.
Treći red sačinjavaju različiti franjevački muški redovi, zatim različite franjevačke zajednice redovnica te Franjevački svjetovni red, a koji uključuje laike koji žive u svojim obiteljima, ali po posebnom pravilu franjevačkog života.
Franjevci imaju tri zavjeta, a na njih upućuju tri čvora koja imaju na pojasu kojim pričvršćuju svoj habit: siromaštvo, poslušnost i čistoća.
Franjevački svetci
Od ukupno tri do sada proglašena hrvatska svetca, dvojica su pripadnici franjevačkoga reda: sv. Nikola Tavelić, OFM i sv. Leopold Mandić, kapucin. Sveti Nikola Tavelić rodom je iz Šibenika, a podnio je mučeničku smrt u Jeruzalemu krajem 14. st. Naime, zbog naviještanja katoličke vjere jeruzalemski su ga muslimani, zajedno s još dvojicom sumučenika, osudili, a potom sasjekli mačem i spalili na lomači. Sveti Nikola Tavelić prvi je proglašeni hrvatski svetac. Spomendan mu se slavi 14. studenoga.
Sveti Leopold Mandić rođen je u Herceg Novom u drugoj polovici 19. st., a veći dio svoga redovničkoga života proveo je u Padovi, svakodnevno satima strpljivo ispovijedajući i na takav je način pokazivao pokornicima milosrdno Božje lice. Iako je stasom dosegao tek 135 cm, duhom i obilovanjem milošću Božjom bio je gorostas.
Od poznatijih franjevačkih svetaca mogu se spomenuti, uz svetog Franju i svetu Klaru, sveti Bonaventura, sveti Antun Padovanski, sveti Rok, sveti Josip Kupertinski, sveti Bernardin Sijenski, sveti Ivan Kapistranski itd.
Život svetoga Dominika
Sveti Dominik rođen je u drugoj polovici 12. st. u Kastilji. U to su vrijeme bili vrlo rašireni katari, dualistička sekta koja je naučavala da postoje bog dobra i bog zla, a pokušaji njihova suzbijanja nisu davali rezultate. Sveti Dominik je razumio da se protiv toga krivovjerja može boriti samo dobrim argumentima, što je zahtijevalo izvrsno teološko znanje. Zato se marljivo dao na učenje, a potom je svoj žar za pravovjerjem pokazivao u propovjedničkoj službi. Svojom je učenošću tako mnoge vratio na pravi put te bitno pridonio suzbijanju katara.
Iako je bio iznimno učen, uvijek je ostao skroman i samozatajan, te posebno osjetljiv na siromahe. Predaja kaže da je jednom zgodom, dok je zavladala velika glad, prodao svoje skupocjene knjige da bi se mogli nahraniti siromasi.
Idući za idealima Evanđelja, utemeljio je Red propovjednika, koji se po njemu nazivaju dominikanci, a oni su zahvaljujući uspjesima svetoga Dominika s katarima postali su službeni propovjednici protiv krivovjerja.
Dominikanci u Europi i u Hrvatskoj
Kako su katari bili rašireni i u Hrvatskoj, dominikanci su brzo pristigli i u naše krajeve. Tako je prvi dominikanski samostan osnovan u Dubrovniku 1225. god., a dominikanska samostanska škola u Zadru 1495. (ili prema nekima 1396.) prerasla je u prvo hrvatsko sveučilište.
Moglo bi se reći da su općenito dominikanci slijedili svoga utemeljitelja i s obzirom na ideal siromaštva i s obzirom na važnost teološkoga znanja, a tako je bilo i u Hrvatskoj. Osim što su se brinuli za siromašne, veliku su pozornost pridavali izobrazbi, tako da su imali pri svakom samostanu nižu školu, dok je svaka provincija nastojala imati i visoku. Među uglednim dominikanskim teolozima toga vremena svakako treba spomenuti svetoga Alberta Velikoga, svetoga Tomu Akvinskoga i Pavla Dalmatinca, predavače na najuglednijim europskim sveučilištima, a također je dobro istaknuti i sv. Katarinu Sijensku, sv. Ružu Limsku, zagrebačkog biskupa bl. Augustina Kažotića, bl. Ozanu Kotorsku…
U svijetu danas ima oko 6.000 dominikanaca koji žive u oko 270 samostana. U Hrvatskoj ima desetak dominikanskih samostana, a ukupan broj redovnika je oko 60. Kod nas se oni u narodu znaju nazivati bijeli fratri.
Duh evanđelja i ideal siromaštva
Ono što su drugi prije njih zasijali, sveti Franjo i sveti Dominik uzdigli su na jednu novu razinu koja je u narednom vremenu davala iznimne plodove. Povratak na ideal siromaštva, ljubav prema bližnjima, nastojanje oko unošenja evanđeoskih vrjednota, itd., bitno su pridonijeli ne samo vjerskom, nego i povijesnom, kulturnom i društvenom razvitku toga vremena, a sve je to dovelo do toga da je lice Kristove Zaručnice ponovno zasjalo novim svjetlom.
Svi nastavni materijali za 2. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Sloboda kao izbor i odgovornost – online kviz (QR kod)
2. provjera znanja: Sakramenti inicijacije – online kviz (QR kod)
3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz (QR kod)
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta (QR kod)
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka - online kviz (QR kod)
5. provjera znanja: Crkva od vremena humanizma do danas - online kviz (QR kod)
6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz (QR kod)
I. SLOBODA – IZBOR I ODGOVORNOST
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – križaljka
- Ponavljanje gradiva 1. razreda – PPT
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Mladi čovjek i sazrijevanje u vjeri
- Tekst, poveznice, online zadaci
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Myers Briggs test o 16 tipova osobnosti – online test
- Ti svjetlo svijeta – audio prilog
- Svjetlost svijeta – glazbeni video-prilog
3. Sloboda i odgovornost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Sloboda i odgovornost
- Vrste slobode – radni list
- Starozavjetni likovi i sloboda – radni list
4. Moć Isusove slobode
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- IZ KKC-a: Napastovanje Isusa
- Đavao iskušava Isusa – radni list
5. Ususret drugome kao bližnjemu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- Prijateljstvo – PPT
- Od zaljubljenosti do ljubavi – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prijateljstvo Davida i Jonatana (film David): od 30:45 do 50:30
- Prijateljstvo Davida i Jonatana, ukratko
- Hvalospjev ljubavi – radni list
- Hvalospjev ljubavi – PPT (interaktivni zadatak)
6. Ovisnosti i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Svadba u Kani – tekst
- Nuggets – video prilog o utjecaju ovisnosti
- Svećenik – bivši narkoman – video-prilog
- Happines – video prilog o (bes)mislu života
- ESPAD 2015. – istraživanje o pušenju, alkoholu i drogama među srednjoškolcima
- Standardizirano europsko istraživanje o alkoholu (2015.)
- Jack London, Kralj alkohol (izvadak/poster)
7. Izbor trajnih vrjednota u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Umna mapa temeljnih vrjednota
- Tri žabe – priča
- Prispodoba o blagu i dragocjenom biseru – video-prilog
- Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar – video/audio prilog
- Vrednote u Hrvatskoj, rezultati europskog istraživanja – emisija Argumenti (od 9:00)
Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. ŽIVOT S CRKVOM I U CRKVI
8. Otajstvo Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ispovijest Petrova – radni list
- Iz KKC-a: Otajstvo Crkve
- Zašto ići u Crkvu – PPT
- Mali katekizam: Što je Crkva – video-prilog
- Mali katekizam: Zašto Crkva postoji – video-prilog
- Crkva – video-prilog
- Oznake Crkve – video-prilog
9. Sakrament krsta - početak kršćanskoga života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament krsta – radni list (+ druga inačica)
- Krštenje – video-prilog
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu krsta
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu krsta
- Red krštenja jednog djeteta
- Krštenje jednog djeteta – video (od 3:24, posebno od 8:20)
10. Sakrament potvrde - vidljivi znak Duha Svetoga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Pedesetnica – radni list
- Sedam darova Duha Svetoga – radni list
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu potvrde
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu potvrde
- Potvrda – video-prilog
11. Sveta Misa – izvor i vrhunac života i poslanja Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament euharistije – radni list
- Sakrament euharistije – online križaljka
- Euharistija – video-prilog
- Dijelovi svete mise – video-prilog
- Židovski pashalni seder, Posljednja večera i rimokatolička Misa – video-prilog
- (Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT)
- Dušo Kristova – molitva
- Svet – molitva
Ponavljanje i provjera znanja
12. Karizme u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- 1 Kor 12,1-11 – online zadatak
- Prva kršćanska zajednica – online zadatak
- Obnova u Duhu (pozitivan pristup fenomenu) – video-prilog
- Obnova u Duhu (negativan pristup fenomenu) – video-prilog
13. Redovite službe u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatske metropolije i biskupije
- Redovnička odjeća
- Najpoznatiji redovi i njihovi utemeljitelji/reformatori
- Papa – video-prilog
- Sveti red – video-prilog
- Obred ređenja – video-prilog
- Svećeništvo – video-prilog
- Kako je Crkva strukturirana – video-prilog
- Moja Ljiljo – kratkometražni igrani film
14. Katolička Crkva - jedna i jedina
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Mi smo Katolička Crkva – video-prilog (1)
- Mi smo Katolička Crkva! – video-prilog (2)
- Mi smo katolici – video-prilog
- Koja je prava Crkva Isusa Krista – video-prilog
- Agni Parthene (pravoslavlje – pjevanje monaha) – video-prilog
- Plus que tout (pravoslavlje – pjevanje monahinja) – video-prilog
- Taize (ekumensko slavlje) – video-prilog
15. Blažena Djevica Marija – uzor vjere i Majka Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Marija – Majka i uzor Crkve – radni list
- Tko je Blažena Djevica Marija? – video-prilog
- Blažena Djevica Marija – Majka Crkve – video-prilog
- Marijina ljubav – video-prilog
- Marija – vazda Djevica – video-prilog
- Marija – Bezgrešno začeće – video-prilog
- Marija – Bogorodica – video-prilog
- Marija – uznesenje – video-prilog
- A. B. Šimić, Marija (pjesma)
- Salve Regina – audio-prilog
- Veliča duša moja Gospodina – audio-prilog
- Lijepa si lijepa, pučka marijanska pjesma – audio-prilog
- Litanije lauretanske
- Ave Maria (Luciano Pavarotti) – glazbeni video-prilog
- Zdravo Kraljice
- Veliča – Hvalospjev Marijin
- Anđeo Gospodnji
- Pod obranu se tvoju
- Rajska kruno
- Slavna Majko Spasitelja
- Kraljice neba
- Krunica – objašnjenje moljenja
- Marijanske pjesme
- Veliča – online zadatak
16. Ponavljanje i provjera znanja
- 3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta (online križaljka)
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – križaljka
- Provjera gradiva – online kviz (duži)
- Provjera gradiva – online kviz (kraći)
- Provjera gradiva, 1. polugodište – online kviz
III. ZAJEDNICA KOJA OSLOBAĐA I SLUŽI: POVIJEST CRKVE
17. Crkva u vrijeme antike – svjedočenje mučeništvom
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u vrijeme antike - online kviz (QR kod)
- Car Konstantin i ukazanje križa – TV kalendar
- Mučeništvo svetog Petra i Pavla – izvadak iz filma
- Sperantes, Ti si Petar, Stijena – glazbenivideo-prilog
- Život svetog Pavla apostola – video-prilog
- Simboli apostola
- Obraćenje svetog Pavla – životopis
- Crkva u vrijeme antike – online križaljka
- Crkva u vrijeme antike – križaljka
- Crkva u vrijeme antike - Quizizz
18. Crkva u ranom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u ranom srednjem vijeku - online kviz (QR kod)
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – radni list
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – online križaljka
- Polaganje kršćanskih temelja – online kviz
- Crkva u ranom srednjem vijeku | Quizizz
- Kralj Dmitar Zvonimir – TV kalendar
- Hrvati i kršćanstvo, 1. epizoda: početci kršćanstva
- Trpimirova darovnica – tekst
- Hrvatska književnost srednjega vijeka – video-prilog
- Uglata glagoljica
- Glagoljica online
- Glagoljica – animacija slova
- Hrvatsko-glagoljički Očenaš i uglata glagoljica
- Sveti Ćiril i Metod – video-prilog
- Dolazak Hrvata (M. Perković Thomson) – video-zapis
- Višeslavova krstionica (natpis)
- Najmanja katedrala na svijetu (Nin)
- Ispovijest vjere Hrvata katolika
19. Crkva u razvijenom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku - online kviz (QR kod)
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – radni list
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – online križaljka
- Sveti Toma Akvinski – životopis
- Pange lingua – sv. Toma Akvinski - glazbeni video prilog
- Sveti Toma Akvinski – video-prilog
- Crkveni raskol – TV-kalendar
- Križarski ratovi – video prilog
- Inkvizicija – video-prilog
20. Procvat kršćanstva u 12. i 13. st.: franjevci i dominikanci
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Franjevci i dominikanci – ponavljanje
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – kviz
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – online kviz
- Pjesma stvorova – glazba
- Pjesma stvorova – tekst
- Bože moj, dopusti mi – glazba
- Franjo, 1. dio (dokumentarni film)
- Franjo, 2. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 1. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 2. dio (dokumentarni film)
Ponavljanje
- 4. provjera znanja: od antičkih vremena da svetog Franje i svetog Dominika - online kviz
- Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka – online kviz
21. Crkva u doba humanizma
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvati i kršćanstvo, 4. epizoda: Humanizam i renesansa (dokumentarni film)
- Europski humanisti i renesansni umjetnici – online anagram
- Hrvatski humanisti i renesansni umjetnici – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – online križaljka
- Crkva u doba humanizma – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – križaljka
- Molitva suprotiva Turkom
- Pitanja za ponavljanje
- Marko Marulić – veliki kateheta svoga vremena
- Gutenbergova Biblija – prva tiskana knjiga
- Toma Kempenac, Nasljeduj Krista
22. Crkva u doba reformacije
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u doba reformacije - radni list
- Protestanti – mitovi i činjenice (dokumentarni film)
- Tridentski sabor – video-prilog
- Kako su nas reformacija i Luther spasili od Crkve – video-prilog
- Martin Luther – TV-kalendar
- Martin Luther – flim (1953.)
- Akt o supremaciji (Henrik VIII. i anglikanizam) – TV-kalendar
- Jean Calvin i kalvinizam – TV-kalendar
23. Crkva i moderno doba
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatski prosvjetitelji – radni list
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Stadler – video-prilog
- Juraj Dobrila – video-prilog
- Maksimilijan Vrhovec – video-prilog
- Bartol Kašić – video-prilog
- Andrija Kačić Miošić – video-prilog
- Fra Grgo Martić – video-prilog
- Ruđer Bošković – video-prilog
- Hrvatski prosvjetitelji – online zadatak
- Don Bosco (1.dio) – film
- Don Bosco (2. dio) – film
24. Crkva pred promjenama suvremenog svijeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Od prosvjetiteljstva do danas – tekst
- Totalitarni režimi 20. st. – tekst
- Alojzije Stepinac – Moja savjest je čista (video)
- Alojzije Stepinac – video-prilog
- Bleiburg – video-prilog
- Drugi vatikanski sabor – video-prilog
25. Ponavljanje
IV. S CRKVOM NA PUTU VJERE I SLOBODE – MOLITVA, SLAVLJE, SVJEDOČENJE
26. Izrazi vjere i štovanja Boga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Izrazi vjere i štovanja Boga – online križaljka
- Post i nemrs – tekst
- Post i nemrs – video-prilog
27-28. Liturgijska godina, liturgijski prostor, liturgijsko posuđe, liturgijske boje, liturgijsko ruho i liturgijske knjige
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Liturgijski kalendar – poster
- Liturgijski kalendar – radni list
- Liturgijsko vrijeme, prostor, odjeća, boje, posuđe i knjige – online zadatak
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskom prostoru
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskim bojama
- Korizma – video-prilog
- Veliki tjedan – PPT/video
- Datum Uskrsa – video-prilog
- Kvatre – video-prilog
- Liturgijsko posuđe – video-prilog
29. Osobna i zajednička molitva u životu Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanska molitva – online zadatak
- Ave Maria – online zadatak
- Križni put – online zadatak
- Molitva trojice isposnika – kratki film
- Osnovne katoličke molitve
- Kruh nebeski – molitvenik
- Mali molitvenik
- Mali obiteljski molitvenik
- Molitvenik fra Anđela Nuića
- Biserje svetog Ante, molitvenik
- Pučki križni put
- Pučki križni put – audio prilog
- Pater noster (Oče naš – latinski)
30. Krunica i Časoslov
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Izvadak iz e-udžbenika
- Časoslov
- Božanski časoslov – Jutarnja – video-prilog
- O molitvi krunice – tekst
- Krunica – interaktivne upute za moljenje
- Krunica (radosna otajstva) – online zadatak
- Krunica (žalosna otajstva) – online zadatak
- Časoslov i krunica – online kviz
- Papa Ivan Pavao II. predvodi molitvu krunice – video-prilog
- Krunica Božjega Milosrđa – pjevana – video-prilog
31. Slavljenje vjere u zajedništvu
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Peter Noster – glazbeni prilog (pjeva papa Ivan Pavao II.)
- Službe u crkvi – video-prilog
- Susret hrvatske katoličke mladeži – tekst
- Krist na žalu – ispraćaj pape Benedikta na odlasku iz Hrvatske – video-prilog
32. Kršćanska ljubav i služenje drugima
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sveti Vinko Paulski – tekst
- “Svlačionica” – o trojici svećenika
- Kao da se nije ništa dogodilo (priča/primjer)
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta
- Pitanja za pisanu provjera znanja, 2. polugodište
- Provjera gradiva, 2. polugodište – online kviz
- Ponavljanje, cijela godina
- Provjera gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena