Svetost i dostojanstvo ljudskog života
Iako se danas može često činiti kako je u sekulariziranom svijetu koji priznaje neke nove vrjednote gotovo besmisleno inzistirati na nauku Crkve o svetosti i dostojanstvu ljudskog života, ipak tu Crkva treba ustrajno i jasno iznositi svoje učenje i u tom smislu ne posustati u prenošenju Božje Istine. To se posebno odnosi na nastojanje oko razumijevanja da je svaki ljudski život svet i nepovrediv, jer je darovan od Boga i jer mu je jedini On Gospodar.
Tu svetost i nepovredivost ljudskog života načelno priznaju svi najvažniji dokumenti tijekom povijesti, ali u praksi to obično i ne biva tako. Nasuprot svetosti ljudskog života tako stoje pobačaj, kontracepcija, eutanazija, kloniranje, umjetna oplodnja, genetički inženjering, mučenje, genocid, ubojstvo, samoubojstvo, nepoštivanje zdravlja, sterilizacija itd., a životno iskustvo pokazuju ne samo da su te prakse sve raširenije, nego i da se uz njih često nudi moralno opravdanje, odnosno da se apsolutna zaštita života počinje označavati nehumanom.
Stoga je razumljivo da će Crkva u toj općoj zbunjenosti koja ne mimoilazi ni vjernike uzdizati svoj glas u korist života i njegove nepovredivosti. O tome govori niz crkvenih dokumenata, a neki od važnijih su ovi:
- Evangelium vitae (Evanđelje života; Ivan Pavao II., 1995.),
- Humanae vitae (Ljudski život; Pavao VI., 1968.)
- Uzvišenost i radost života (Biskupi Jugoslavije, 1979.)
- Dignitas personae (Dostojanstvo osobe; Kongregacija za nauk vjere, 2009.)
- Persona humana (Ljudska osoba; Kongregacija za nauk vjere, 1975.)
- Familiaris consortio (Obiteljska zajednica; Ivan Pavao II., 1981.)
- Domun vitae (Dar života; Ivan Pavao II., 1987.)
- Veritatis splendor (Sjaj istine; Ivan Pavao II., 1993.)
- Katekizam Katoličke Crkve (hrv. izdanje: Hrvatska biskupska konferencija, 1994.), itd.
Ti se dokumenti cjelovito ili u nekim svojim brojevima bave bioetičkim pitanjima, odnosno pitanjima koji se vezuju uz moralnost postupanja s ljudskim životom i ljudskom osobom.
Bioetika je relativno nova znanost čiji naziv proizlazi od grč. bios – život i ethos – ćudoređe, moral. Doslovno bi se mogla prevesti kao etika života, odnosno kao nastojanje da se cijeli ljudski život prosuđuje i vrjednuje kroz moralnu prizmu. U tom svjetlu moglo bi se reći da je bioetika primijenjena etika, tj. znanstvena disciplina koja uključuje dostignuća drugih znanosti, poglavito medicine, tehničkih znanosti, biologije, filozofije, teologije i prava, te da ta dostignuća ne prihvaća zdravo za gotovo, nego da ih procjenjuje s obzirom na njihov odnos prema dostojanstvu ljudske osobe.
Ona je slična i usko povezana s medicinskom etikom, ali ju i nadilazi s obzirom da ima širi opseg svoga promatranja. Naime, dok medicinska etika ima u vidu poželjan i ispravan odnos između liječnika i zdravstvenih ustanova s jedne strane, a s druge bolesnika, bioetika ima u vidu i druge osobe i zdravstvene ustanove, one koje su na bilo koji način zahvaćene bioetičkom prosudbom, a uz to se ne zaustavlja samo na području medicine, nego se bitno oslanja i na doprinos drugih znanosti. Uz to, iako je primarno usmjerena na dostojanstvo ljudske osobe, bioetika uključuje i moralnu procjenu prema životinjskom i biljnom svijetu. Pojam bioetika prvi je upotrijebio njemački filozof i pastor Fritz Jahr, i to još 1926. god. u jednom svom članku, a njegovu je upotrebu 1970. god. proširio američki biokemičar i profesor onkologije Van Rensselaer Potter.
S obzirom da se bioetika vezuje uz različite znanstvene discipline i svjetonazore, razumljivo je da se stajališta bioetičara međusobno ponekad razilaze, no veliki problem leži u činjenici kako su njihovi stavovi vrlo često oprečni jedni drugima i podložni su utjecajima političkih opcija. U tom svjetlu katolički pogled na bioetička pitanja češće je sasvim drukčiji od stajališta bioetičara ateističkog usmjerenja. Stoga je važno dobro poznavati nauk Crkve o navedenim pitanjima i znati ih argumentirano iznijeti, pozivajući se pri tome i na pozitivnu medicinsku i pravnu praksu tijekom povijesti.
Temeljni zahtjev za poštivanje svakog ljudskog života Crkva vidi u Božjoj zapovijedi “Ne ubij” (Izl 20,13), te u Isusovim riječima zapisanima u Evanđelju po Mateju 5,21-22: »Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga bit će podvrgnut sudu.« Počevši od njih, kao i od mnogih drugih svetopisamskih zapisa, tijekom povijesti je razvila i definirala svoje učenje o svetosti i dostojanstvu ljudskog života, a koje je velikim dijelom sažeto u gore navedenim crkvenim dokumentima.
Osim njih, dobro je istaknuti i pozitivne i općeprihvaćene primjere izvan crkvenoga područja. U tom se svjetlu može spomenuti kako se još u Hipokratovoj zakletvi, odnosno zakletvi koja se vezuje uz antičkog liječnika Hipokrata, koji je živio u 5./4. st. pr. Kr., ističe da je liječnik dužan štititi ljudski život od začeća. I danas liječnici pri primanju svoje diplome polažu zakletvu koja je inspirirana Hipokratovom, a usvojena je 1948. god. i poznata je pod nazivom Ženevska liječnička deklaracija. Od tada je nekoliko puta revidirana, ali i ona ističe da je važno poštovati ljudski život (u izvornoj inačici piše “od samog začeća”). Opća deklaracija o pravima čovjeka (1948.) u svom 1. članku kaže da se „sva ljudska bića … rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima“, a naš Ustav još više naglašava to pravo, određujući da svako ljudsko biće ima pravo na život (čl. 21).
Mnogi danas ističu važnost postojanja temeljnih bioetičkih načela, a u njih tako uvrštavaju načelo nepovredivosti i poštovanja tjelesnog života, načelo slobode i odgovornosti, načelo cjeline, načelo o redovitim i izvanrednim sredstvima, načelo o činu s dvostrukim učinkom, načelo solidarnosti itd.
Načelo nepovredivosti i poštovanja ljudskog života traži da se svakome treba priznati pravo na život i potpuno dostojanstvo u svakoj životnoj fazi. To konkretno u okviru učenja Katoličke Crkve znači da svako začeto dijete ima pravo na život i nipošto se taj život ne smije prekinuti izravnim i namjernim zahvatom koji bi imao za cilj njegovo uništenje. Također, svakom čovjeku se u svim njegovim životnim fazama, od začeća do prirodne smrti, mora omogućiti dostojanstvo, a to onda isključuje takva genetička istraživanja i druge zahvate koji bi dovodili do uništavanja embrija i fetusa, kloniranje, nehumano postupanje, eutanaziju, distanaziju itd.
Načelo slobode i odgovornosti ide za tim da se život i zdravlje razumijevaju kao dragocjeni Božji darovi pa se prema njima treba odnositi odgovorno, vodeći računa o potrebama drugih i o općem dobru.
Načelo cjeline temelji se na uvjerenju da dio postoji u cjelini i radi cjeline. Prema tom načelu zato nije moralno opravdano osakaćivanje ili uklanjanje organa bez vrlo opravdanog razloga.
Načelo o redovitim i izvanrednim sredstvima zahtijeva da se svaki život treba štititi u okvirima redovitih sredstava, odnosno onih koji ne zahtijevaju nikakve dodatne napore ili uvjete, tj. ne opterećuju preko nekih normalnih granica ni pacijenta, ni obitelj, ni društvo.
Načelo o činu s dvostrukim učinkom kaže da nikada nije dopušteno činiti zlo da bi se postiglo neko dobro, odnosno vodi se ovim trima kriterijima:
- djelo koje se poduzima mora biti moralno dobro ili barem neutralno
- željeni učinak se ne smije postići zlim putem
- nakana mora biti dobar učinak, dok se zao samo tolerira.
Načelo solidarnosti potiče na pomaganje drugima, posebno npr. u slučaju transplantacije, ali zahtijeva da se to izvrši na način da se ne smije štetiti sebi.
S obzirom na sve rečeno, možemo zaključiti da je ljudski život svet jer je Božji dar i zato valja s dubokom poniznošću priznati da je jedini Bog Gospodar života i smrti, kako vlastitog, tako i tuđega. Zato mora biti zaštićen od trenutka začeća do prirodne smrti pa dosljedno čine koji se protive svetosti i dostojanstvu ljudskog života (ubojstvo, pobačaj, genocid, eutanazija, kloniranje, genetički inženjering koji ide za usmrćivanjem embrija, umjetna oplodnja, mučenje, sakaćenja, ropstvo, trgovina ljudima itd.) treba držati duboko pogrešnima i nemoralnima.
Svi nastavni materijali za 3. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Kršćansko poimanje čovjeka i Čovjek – moralno biće – online kviz
2. provjera znanja: Ljubav prema Bogu i bližnjemu – online kviz
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta
DRUGO POLUGODIŠTE
3. provjera znanja: "Muško i žensko stvori ih" - online kviz
4. provjera znanja: od "Svetost ljudskog života" do "Umjetna oplodnja i učenje Crkve" - online kviz
5. provjera znanja: od "Genetički inženjering" do "Sakrament bolesničkog pomazanja" - online kviz
6. provjera znanja: Živjeti u istini - online kviz
I. KRŠĆANSKO POIMANJE ČOVJEKA
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – online križaljka
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – križaljka
- Ponavljanje gradiva 2. godišta – PPT
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Čovjek kao stvorenje i slika Božja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Svetopisamski tekst: Post 1,26-2 i dalje
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: brojevi 1701-1715
- Čovjek – slika Božja (Imago Dei) – video prilog
- Slika Božja – video-prilog
- Složenost ljudskog bića – radni list
- Dječak i ograda – priča
- Nick Vujičić – video-prilog
3. Isusov put je put kršćana
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Djela milosrđa – radni list
- Blaženstva – online zadatak
- Nagrada Isusovim sljedbenicima – online zadatak
- Tjelesna djela milosrđa – online zadatak
- Duhovna djela milosrđa – online zadatak
- Priča o dva grada – priča
- Sve je to Afrika (fra Miro Babić) – video-prilog
- Priča iz Tanzanije – video-prilog
- Mali dom – video-prilog
- Odlučio sam slijediti Krista – audio-prilog
II. ČOVJEK – MORALNO BIĆE
4. Čovjek – polazište etičkog razmišljanja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ezav i Jakov – scenski prikaz
- Ljudski i čovjekovi čini – radni list
- Temeljni moralni pojmovi – radni list
5. Kriteriji dobra i zla u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Suvremene filozofije o moralnosti – radni list
- Katolička Crkva i svjetovno gledanje na neka moralna pitanja – radni list
- Laž ili zatvor – video-prilog
- Legalna pljačka – video-prilog
- Pune ruke posla – priča
- Svi to rade – primjer (tekst, udžbenik Svjetlom vjere)
6. Odnos vjere i morala
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Unutarnja i izvanjska moralnost – radni list
- Sakramentalne milosti – online zadatak
- Katolik si – dokaži! – video-prilog
- Udovica s dva novčića – video-prilog
- Žeteoci: To je moj život – audio-prilog
- Milost (pjesma) – audio-prilog
7. Savjest – Božji glas u čovjeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- David i Natan – svetopisamski tekst
- David i Bat-Šeba (prepričani biblijski tekst)
- Davidov grijeh – križaljka
- Vrste savjesti – tekst
- Ispit savjesti – video-prilog
- Ispit savjesti prema Deset Božjih zapovijedi
- Psalam 51 – audio-prilog
8. Kršćanska savjest u pluralnom društvu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Starac Eleazar i sedmorica braće i njihova majka – tekst (+ kraća verzija)
- Želim živjeti (Emanuel i prijatelji) – pjesma, video-prilog
9. Ponavljanje 1. i 2. nastavne cjeline i provjera znanja
III. LJUBAV PREMA BOGU I BLIŽNJEMU – TEMELJI KRŠĆANSKE MORALNOSTI
10. Krist – temelj kršćanske moralnosti
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kreposti i mane – tekst
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Kreposti
- Starozavjetni i novozavjetni moral – usporedba
- Čin vjere, ufanja i ljubavi
- Dankovo srce – priča
- Kreposti i mane – shema
- Prispodoba o milosrdnom Ocu – video-prilog
- Krunica božanskog milosrđa – audio-prilog
11. Objavljeni moralni zakon
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Neki propisi u Starom zavjetu – svetopisamski tekst
- Neki propisi u Starom zavjetu – radni list
- Bog daje 10 Božjih zapovijedi (izvadak iz Filma Mojsije)
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Moralni zakon (sažetak)
- Pet crkvenih zapovijedi – poster (+ druga inačica)
- Pet crkvenih zapovijedi – složi (online kviz)
- Zakonik kanonskog prava
- Deset Božjih zapovijedi – video-prilog
12. Znakovi ljubavi prema Bogu – prve tri Božje zapovijedi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: prve tri Božje zapovijedi (sažetak)
- Prva Božja zapovijed – video-prilog
- Druga Božja zapovijed – video-prilog
- Treća Božja zapovijed – video-prilog
- Ja sam Gospodin Bog tvoj – video-prilog
- Nemaj drugih bogova – video-prilog
13. Zlo i grijeh u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Što je pad čovjeka i istočni grijeh – video-prilog
- Što su grijesi – video-prilog
- Što su sedam glavnih grijeha – video-prilog
- Sve je počelo s jabukom – posljedice istočnoga grijeha – video-prilog
- Činiti dobra djela… svakodnevno – video-prilog
14. Evanđeoski zakon ljubavi
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Milosrdni Samarijanac – svetopisamski tekst
- Iz Katekizma Katoličke Crkve
- Prispodoba o Milosrdnom Samarijancu – video-prilog
- Prispodoba o milosrdnom Samarijancu – online križaljka
- Ljubav prema neprijateljima – pridruži pojmove
- Sveta Majka Terezija – film
- Rajska vrata – priča
15. Ponavljanje i provjera znanja
IV. “MUŠKO I ŽENSKO STVORI IH”
16. Žena i muškarac u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o spolnim odnosima prije braka
- Stavi me kao znak (Iz Pj) – glazbeni prilog
- Ibrica Jusić, U svakom slučaju te volim – glazbeni prilog
- Šesta Božja zapovijed – video-prilog
17. Brak i obitelj u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Brak i obitelj – anketa – PPT
- Brak i obitelj – online anketa
- Muško i žensko stvori ih – izvadak iz Katekizma Katoličke Crkve
- Četvrta Božja zapovijed (izvadak iz Katekizma Katoličke Crikve)
- Homoseksualnost i učenje Crkve
- Četvrta Božja zapovijed – video-prilog
- Ustav RH
18. Ženidba – sakrament bračne ljubavi i zajedništva
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament ženidbe - križaljka
- Sakrament ženidbe – online križaljka
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu ženidbe
- Zakonik kanonskoga prava o sakramentu ženidbe
- Sakrament ženidbe – video-prilog
- Ženidba (brak) – video-prilog
- Red slavlja ženidbe u misi – izvadak iz Obrednika
- Obred vjenčanja bez mise – izvadak iz ABC misala
- Zašto se ne mogu rastavljeni katolici ponovno oženiti? – video-prilog
19. Odgovorno roditeljstvo u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o korištenju metoda kontracepcije među mladima
- Katekizam Katoličke Crkve o plodnosti ženidbe i daru djece
- Billingsova metoda, kontracepcija, kontraceptiv, plodni dani, plodnost… (izvadak iz knjige: S. Lasić, Pravo na rođenje u učenju Crkve)
- Odgovorno roditeljstvo – TV-prilog
- Kontracepcija i prirodno planiranje obitelji (emisija HKR-a “Argumenti)
20. Ponavljanje
V. DOSTOJANSTVO LJUDSKOG ŽIVOTA
21. Svetost i dostojanstvo ljudskog života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o bioetičkim pitanjima
- Crkveni dokumenti o svetosti i dostojanstvu ljudskog života – online zadatak
- Dignitas personae
- Familiaris consortio
- Mulieris dignitatem
- Donum vitae
- Evangelium vitae
- Zakonik kanonskog prava o kremiranju
- Katekizam Katoličke Crkve o poštivanju ljudskog života
- Hipokratova zakletva
- Ženevska liječnička deklaracija
- Opća deklaracija o pravima čovjeka
22. Život – Božji dar
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Čudo života – devet mjeseci u četiri minute (video)
- Sisters of life – Život je Božji dar (Pod smokvom) – video-prilog
- Život – video-prilog
- Ljudski život u majčinoj utrobi (beba Olivija) - simulacija, video-prilog
- Nick Vujičić: Naučite živjeti život na koji vas Bog poziva - video-prilog
23. Pobačaj i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zbor za učenje vjere, Izjava o izazvanom pobačaju
- Evangelium vitae, br. 58-63
- Svjedočanstvo Abby Johnson
- Katekizam Katoličke Crkve o pobačaju
- Peta Božja zapovijed – video-prilog
- Crescendo (kratki film); (s hrv. titlovima)
24. Umjetno začeće i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Katekizam Katoličke Crkve o umjetnoj oplodnji
- Dignitas personae (2. dio)
- O umjetnoj oplodnji (izvadak iz knjige “Pravo na rođenje u učenju Crkve”)
- O umjetnoj oplodnji (emisija “In Familia Dei”)
- Zbor za nauk vjere, Donum vitae
25. Ponavljanje i provjera znanja
26. Genetički inženjering i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Genetički inženjering i kloniranje – brošura
- Dignitas personae (3. dio)
- Katekizam katoličke Crkve o znanstvenom istraživanju i transplantaciji
27. Transplantacija u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam katoličke Crkve o znanstvenom istraživanju i transplantaciji
- Zakon o presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja
- L. Tomašić, Kršćanski pogled na transplantaciju
- Transplantacija srca uživo – video-prilog
28. Eutanazija i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam Katoličke Crkve o eutanaziji
- Sveti zbor za nauk vjere, Deklaracija o eutanaziji (1980.)
- Eutanazija – video-prilog
- Eutanazija: pravo na smrt – video-prilog
- Eutanazija – dr. Benoit Beuselinck o problematici eutanazije
- Eutanazija – radni list
29. Sakrament bolesničkog pomazanja
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Sakrament bolesničkog pomazanja – online kviz
- Katekizam katoličke Crkve o sakramentu bolesničkog pomazanja
- Bolesničko pomazanje – video-prilog
- Bolesničko pomazanje – video-prilog
30. Ponavljanje i provjera znanja
VI. ŽIVJETI U ISTINI
31. Osma Božja zapovijed: “Ne reci lažna svjedočanstva”
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Anketa: laž i istina
- Osma Božja zapovijed – video-prilog
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu pokore (ispovjedna tajna)
- Društvo u službi istine – radni list
32. Isus je Put, Istina i Život
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Osma Božja zapovijed – izvadak iz KKC-a
- Glavne istine katoličke vjere, zadatak
- Glavne istine katoličke vjere – online zadatak
- Glavne istine katoličke vjere
- Molitva za darove Duha Svetoga
- Kapela Arena (Kapela Scrovegni) – virtualni obilazak (freske – Giotto)
- Krist svevladar – prikaz nastanka sakralnog djela, video-prilog
- Crkveni svodovi – sakralna umjetnost
- Vatikanski muzeji – web stranica
- Vatikanski muzeji – You Tube kanal
- Sedam čuda sakralne umjetnosti – foto/video
- Drvene crkve – foto
- Suvremena sakralna umjetnost (natječaj) – foto
- Sagrada Familia – video
- Sagrada Familia – vrh tornja
- Milanska katedrala
- Đakovačka katedrala – video
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. kratka provjera: V. nastavna cjelina: "Živjeti u istini"
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta – online kviz
- Točni odgovori – kviz gradiva drugog polugodišta
- Ponavljanje gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena