Ženidba: sakrament bračne ljubavi i zajedništva
Uvod
Sveto Pismo na samom svom početku, u Knjizi Postanka, govori o muškarcu i ženi kao jednom tijelu. Time je postavilo temelj bračnom zajedništvu, koje je Krist uzdigao na otajstvo, a Crkva ga uprisutnjuje po sakramentu ženidbe. Po njemu bračni drugovi primaju mnoge milosti koje ih osnažuju u bračnom i obiteljskom životu. Stoga je važno odgajati naraštaje za uzvišenost i važnost ženidbe kao sakramenta ljubavi i zajedništva.
Svrhe ženidbe
Ponajprije valja uočiti da ženidba ima trostruku svrhu, a to su:
- dobro supružnika, odnosno ponajprije njihova međusobna upućenost jedno na drugo, po kojoj će se ostvarivati u ljubavi i pomoći, zatim
- dobro djece, koje označuje da su supružnici pozvani uvijek biti otvoreni rađanju i sa zahvalnošću od Boga primati dar novoga života, kao i da na sebe uzimaju obvezu odgajati djecu u kršćanskom duhu, te
- dobro vjere i dobro društva, koje označava usavršavanje u krepostima i vjernosti Kristu, kao i po takvom kreposnom životu usavršenje društva.
Sve su tri svrhe važne i dobro ih je imati na pameti uvijek, a posebno pri pripremi za bračni život. Naime, crkveni je brak po sebi neraskidiv i zato je mudro s dubokom ozbiljnošću pristupati sakramentu ženidbe, imajući pri tome na pameti kako vrijednost ljubavi, tako i izvanjskih uvjeta i okolnosti po kojima zaručnici postaju supružnici.
Uvjeti za valjanu crkvenu ženidbu
Da bi ženidba u Crkvi bila valjana, odnosno takva da ju Crkva priznaje, potrebna su tri temeljna uvjeta. To su:
- osobna sposobnost stranaka
- ženidbena privola, i
- očitovanje privole.
Osobna sposobnost stranaka
Osobna sposobnost stranaka podrazumijeva da zaručnici moraju imati neke preduvjete za sklapanje crkvenoga braka, odnosno postoji 12 zapreka koje ih čine nesposobnima za ženidbu. Od tih se zapreka u iznimnim slučajevima, odnosno u ozbiljnim i opravdanim situacijama, može dobiti oprost, a nekada će za njega biti nadležan biskup, nekada Sveta Stolica.
Riječ o sljedećim zaprekama koje po sebi osobu čini nesposobnom, a ženidbu nevaljanom, a propisane su Zakonikom kanonskoga prava (kann. 1055-1165):
- dob
- spolna nemoć
- ženidbena veza
- različita vjera i obred
- sveti redovi
- doživotni zavjet čistoće
- otmica i nasilno zadržavanje
- zločin brakoubojstva
- krvno srodstvo
- tazbina
- javna ćudorednost i
- zakonsko srodstvo.
Dob
Crkva propisuje da mladić mora imati najmanje 16, a djevojka 14 godina za sklapanje crkvene ženidbe, ali pri tome daje ovlast biskupskim konferencijama da one, ukoliko ima potrebe, odrede višu dob za svoje područje. Tako je naša bivša Biskupska konferencija Jugoslavije još 1984. godine odredila da kod nas moraju i mladić i djevojka imati navršenih 18 godina, a ukoliko se ženidba iz opravdanih razloga treba sklopiti ranije, mora se tražiti oprost od zapreke, koju daje biskup.
Spolna nemoć
Ukoliko je riječ o trajnoj i prethodnoj spolnoj nemoći jednoga od supružnika, odnosno takvoj koja je postojala u trenutku sklapanja ženidbe i koja se ne može ukloniti moralno prihvatljivim načinima, ženidba je također nevaljana. Isto se ne odnosi na neplodnost, jer ona po sebi nije uvjet za sklapanje ženidbe.
Ženidbena veza
Ukoliko je jedno od zaručnika već u ženidbenoj vezi koja još nije zakonito razriješena, makar za to postojali uvjeti, osoba je nesposobna za sklapanje crkvenoga braka. Razvod krštenih osoba na svjetovnom području i sklapanje nove svjetovne ženidbe nema nikakvoga utjecaja na crkvenu ženidbu i takva se ženidba smatra nevaljanom.
Različita vjera i obred
Krštena katolička osoba može sklopiti ženidbu s nekrštenom osobom samo ukoliko postoje vrlo ozbiljni i opravdani razlozi i samo uz dozvolu crkvene vlasti. Također, da bi krštena katolička osoba sklopila brak s nekatoličkom krštenom osobom mora se tražiti i dobiti oprost od zapreke, a nju daje biskup, a pri tome se trebaju, uz prihvaćanje bitnih svojstava ženidbe, obvezati da će katolička strana sačuvati svoju vjeru i osigurati krštenje i katolički odgoj djece.
Sveti redovi i doživotni zavjet čistoće
Sveti redovi i doživotni zavjet čistoće čine osobu nesposobnom za sklapanje valjane crkvene ženidbe, jer je ona svojom slobodnom odlukom vjenčana za Crkvu. Od toga su izuzeti oni pripadnici istočnih Katoličkih Crkava koji nemaju obvezu celibata, iako su primili sveti red. Od zapreke svetih redova i doživotnog zavjeta čistoće u onim ustanovama koje su papinskoga prava oprost od zapreke može dati samo Sveta Stolica.
Otmica i nasilno zadržavanje
Izravno otimanje ili prisilno zadržavanje ženske osobe s ciljem sklapanja ženidbe također ženidbu čini nevaljanom, a osobu nesposobnom, osim ukoliko ženska kasnije slobodno i bez ikakve prisile izabere ženidbu.
Zločin brakoubojstva
Ubojstvo supružnika s ciljem ostvarivanja oslobođenja od zapreke ženidbenog veza također čini ženidbu nevaljanom. Od te zapreke samo Sveta Stolica može dati oprost.
Krvno srodstvo
Zapreka krvnog srodstva računa se prema linijama i koljenima. Linija označavaju neprekinuti niz osoba koje potječu iz istoga korijena, a može biti prava i pobočna.
Prava linija se odnosi na one krvne srodnike koji izravno potječu jedni od drugih (otac – sin – unuk – praunuk…), a pobočna linija na one koji ne potječu izravno jedni od drugih (braća i sestre, bratići i sestrične, stričevi ili ujaci i nećaci, itd.). Koljeno ili stupanj označava udaljenost osobe od zajedničkog korijena.
Prema zapreci krvnog srodstva nevaljana je svaka ženidba u pravoj liniji, dok je u pobočnoj liniji nevaljana do četvrtog koljena uključivo.
To znači da s obzirom na pravu liniju ženidbu ne mogu sklopiti otac i kći, djed i unuka, baka i praunuk, itd., a s obzirom na pobočnu liniju ženidbu ne mogu sklopiti brat i sestra, bratić i sestrična, stričevi, ujaci ili tetke sa svojim nećacima, dok ostale više ne veže zapreka krvnoga srodstva.
Tazbinsko srodstvo
Zapreka tazbinskoga srodstva odnosi se na nevaljano sklapanje ženidbe s krvim srodnicima supružnika. Ona je u pravoj liniji u svakom stupnju nevaljana.
Javna ćudorednost
Zapreka javne ćudorednosti odnosi se na nevaljanost sklapanja one ženidbe koja bi proizlazila iz prethodnog javnog priležništva nekoga od krvnoga srodnika zaručnika. U prvom stupnju prave linije ona je nedopuštena.
To znači da npr. ne može muška osoba sklopiti valjanu ženidbu sa ženskom osobom ako je prije toga živjela s njezinom majkom ili bakom u zajedničkom životu ili javnom priležništvu, kao i obrnuto.
Zakonsko srodstvo
Zapreka zakonskog srodstva temelji se na posvojenju, a prema njoj nevaljana je ženidba u pravoj liniji i u pobočnoj liniji uključivo do drugog koljena.
Ženidbena privola
Privola je najvažniji element ženidbe, tako da vrijedi pravilo: Ako nema privole, nema ni ženidbe. Privola je slobodna odluka međusobnog davanja i primanja, po kojoj supružnici postaju jedno tijelo i jedan duh, a javno se očituje njezinim nehinjenim izgovaranjem:
Ja, I., uzimam tebe I. za svoju suprugu (za svoga supruga) i obećavam ti vjernost u dobru i u zlu, u zdravlju i bolesti i da ću te ljubiti i poštovati u sve dane života svoga.
Očitovanje privole (kanonski oblik)
Sakrament ženidbe podjeljuju zaručnici jedno drugomu, ali on ima svoj točan oblik, prema obredniku Red slavljenja sakramenta ženidbe. U redovitim situacijama potrebno je da ženidba bude pred zaređenim službenikom Crkve (biskup, svećenik ili đakon), uz nazočnost dva svjedoka.
Preporučuje se da slavlje ženidbe bude pod svetom misom, a obred započinje tako što svećenik dočeka ili uvede u crkvu mladence, kumove, roditelje i pratnju, te odmah pita zaručnike jesu li došli slobodno sklopiti ženidbu, jesu li se spremni cijeli život ljubiti i poštovati, te jesu li spremni prihvatiti i kršćanski odgajati djecu.
Nakon toga mladenci si pružaju desnu ruku i izriču privolu, a potom se blagoslove prstenja, koja zatim jedno drugom stavljaju na desnu ruku, uz riječi: I., primi ovaj prsten u znak moje ljubavi i vjernosti. U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
Ako je slavlje ženidbe pod misom, nastavlja se redovitim tijekom, a na kraju obred završava posebnom molitvom nad mladencima.
Jednost i nerazrješivost ženidbe
Iz saveza koji su mladenci sklopili pred Bogom i Crkvom proizlaze bitna svojstva ženidbe, a to su:
- jednost – sklapanje ženidbe moguće je samo između jedne ženske i jedne muške osobe, te
- nerazrješivost – ženidbeni vez traje do smrti jednog od supružnika.
Ništavost ženidbe
U nekim posebno teškim okolnostima u trenutku davanja privole mogu postojati neki kanonski razlozi koji ženidbu čine ništavom, kao da nikada nije ni postojala.
Rastava od stola i postelje
Ponekad postoje takve životne prilike da je zajednički život nemoguć, pa s obzirom na to Crkva dopušta tzv. rastavu od stola i postelje, odnosno iako uvijek poziva na pomirenje, dopušta tjelesnu rastavu i prestanak zajedničkog života, ali po njima supružnici nisu slobodni sklopiti novu ženidbu.
Razrješenje ženidbe
Tvrda i izvršena ženidba nikada se ne mogu razriješiti, odnosno takva ženidba traje do smrti jednog od supružnika.
Tvrda ženidba označava onu koja je sklopljena prema uvjetima koje propisuje Crkva, a izvršena označava onu koja je nakon sklapanja ženidbe konzumirana bračnim spolnim činom. Izvan toga, razrješenje je moguće u slučajevima Petrove i Pavlove povlastice.
Petrova povlastica
Petrova povlastica odnosi se na razrješenje onoga braka koji nije izvršen, a razrješenje je pridržano samo papi, što se zaključuje i iz samoga naziva Petrova povlastica.
Pavlova povlastica
I Pavlovu povlasticu razrješuje samo Sveta Stolica, a odnosi se na slučaj kada se jedno od nekrštenih supružnika krsti, a drugo vrijeđa Boga i ne želi živjeti u miru, odnosno ako se nekrštena osoba rastala od krštene, tada se ženidba razrješuje u korist vjere.
Rastavljeni i ponovno civilno vjenčani
Iako Crkva ne priznaje moguće nove civilne brakove nakon valjane crkvene ženidbe, ipak s velikim senzibilitetom nastoji pratiti i njihov duhovni život i u tom ih smislu osnaživati. To ipak ne znači da će takvi imati pristup sakramentima (pričesti i ispovijedi).
Zaključak
Sakrament ženidbe je utemeljen u Božjoj volji, ustanovio ga je Isus Krist, a oblik propisala Crkva. Sakramentom ženidbe zaručnici se osnažuju u svom vjerničkom životu i primaju mnoge milosti za bračni i obiteljski život. Stoga ga je važno ozbiljno shvatiti jer obveze koje proizlaze iz ženidbe vrijede za cijeli život.
Svi nastavni materijali za 3. razred SŠ
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Kršćansko poimanje čovjeka i Čovjek – moralno biće – online kviz
2. provjera znanja: Ljubav prema Bogu i bližnjemu – online kviz
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta
DRUGO POLUGODIŠTE
3. provjera znanja: "Muško i žensko stvori ih" - online kviz
4. provjera znanja: od "Svetost ljudskog života" do "Umjetna oplodnja i učenje Crkve" - online kviz
5. provjera znanja: od "Genetički inženjering" do "Sakrament bolesničkog pomazanja" - online kviz
6. provjera znanja: Živjeti u istini - online kviz
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – online križaljka
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – križaljka
- Ponavljanje gradiva 2. godišta – PPT
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Čovjek kao stvorenje i slika Božja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Svetopisamski tekst: Post 1,26-2 i dalje
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: brojevi 1701-1715
- Čovjek – slika Božja (Imago Dei) – video prilog
- Slika Božja – video-prilog
- Složenost ljudskog bića – radni list
- Dječak i ograda – priča
- Nick Vujičić – video-prilog
3. Isusov put je put kršćana
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Djela milosrđa – radni list
- Blaženstva – online zadatak
- Nagrada Isusovim sljedbenicima – online zadatak
- Tjelesna djela milosrđa – online zadatak
- Duhovna djela milosrđa – online zadatak
- Priča o dva grada – priča
- Sve je to Afrika (fra Miro Babić) – video-prilog
- Priča iz Tanzanije – video-prilog
- Mali dom – video-prilog
- Odlučio sam slijediti Krista – audio-prilog
4. Čovjek – polazište etičkog razmišljanja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ezav i Jakov – scenski prikaz
- Ljudski i čovjekovi čini – radni list
- Temeljni moralni pojmovi – radni list
5. Kriteriji dobra i zla u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Suvremene filozofije o moralnosti – radni list
- Katolička Crkva i svjetovno gledanje na neka moralna pitanja – radni list
- Laž ili zatvor – video-prilog
- Legalna pljačka – video-prilog
- Pune ruke posla – priča
- Svi to rade – primjer (tekst, udžbenik Svjetlom vjere)
6. Odnos vjere i morala
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Unutarnja i izvanjska moralnost – radni list
- Sakramentalne milosti – online zadatak
- Katolik si – dokaži! – video-prilog
- Udovica s dva novčića – video-prilog
- Žeteoci: To je moj život – audio-prilog
- Milost (pjesma) – audio-prilog
7. Savjest – Božji glas u čovjeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- David i Natan – svetopisamski tekst
- David i Bat-Šeba (prepričani biblijski tekst)
- Davidov grijeh – križaljka
- Vrste savjesti – tekst
- Ispit savjesti – video-prilog
- Ispit savjesti prema Deset Božjih zapovijedi
- Psalam 51 – audio-prilog
8. Kršćanska savjest u pluralnom društvu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Starac Eleazar i sedmorica braće i njihova majka – tekst (+ kraća verzija)
- Želim živjeti (Emanuel i prijatelji) – pjesma, video-prilog
9. Ponavljanje 1. i 2. nastavne cjeline i provjera znanja
10. Krist – temelj kršćanske moralnosti
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kreposti i mane – tekst
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Kreposti
- Starozavjetni i novozavjetni moral – usporedba
- Čin vjere, ufanja i ljubavi
- Dankovo srce – priča
- Kreposti i mane – shema
- Prispodoba o milosrdnom Ocu – video-prilog
- Krunica božanskog milosrđa – audio-prilog
11. Objavljeni moralni zakon
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Neki propisi u Starom zavjetu – svetopisamski tekst
- Neki propisi u Starom zavjetu – radni list
- Bog daje 10 Božjih zapovijedi (izvadak iz Filma Mojsije)
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Moralni zakon (sažetak)
- Pet crkvenih zapovijedi – poster
- Pet crkvenih zapovijedi – složi (online kviz)
- Zakonik kanonskog prava
- Deset Božjih zapovijedi – video-prilog
12. Znakovi ljubavi prema Bogu – prve tri Božje zapovijedi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: prve tri Božje zapovijedi (sažetak)
- Prva Božja zapovijed – video-prilog
- Druga Božja zapovijed – video-prilog
- Treća Božja zapovijed – video-prilog
- Ja sam Gospodin Bog tvoj – video-prilog
- Nemaj drugih bogova – video-prilog
13. Zlo i grijeh u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Što je pad čovjeka i istočni grijeh – video-prilog
- Što su grijesi – video-prilog
- Što su sedam glavnih grijeha – video-prilog
- Sve je počelo s jabukom – posljedice istočnoga grijeha – video-prilog
- Činiti dobra djela… svakodnevno – video-prilog
14. Evanđeoski zakon ljubavi
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Milosrdni Samarijanac – svetopisamski tekst
- Iz Katekizma Katoličke Crkve
- Prispodoba o Milosrdnom Samarijancu – video-prilog
- Prispodoba o milosrdnom Samarijancu – online križaljka
- Ljubav prema neprijateljima – pridruži pojmove
- Sveta Majka Terezija – film
- Rajska vrata – priča
15. Ponavljanje i provjera znanja
16. Žena i muškarac u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o spolnim odnosima prije braka
- Stavi me kao znak (Iz Pj) – glazbeni prilog
- Ibrica Jusić, U svakom slučaju te volim – glazbeni prilog
- Šesta Božja zapovijed – video-prilog
17. Brak i obitelj u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Brak i obitelj – anketa – PPT
- Brak i obitelj – online anketa
- Muško i žensko stvori ih – izvadak iz Katekizma Katoličke Crkve
- Četvrta Božja zapovijed (izvadak iz Katekizma Katoličke Crikve)
- Homoseksualnost i učenje Crkve
- Četvrta Božja zapovijed – video-prilog
- Ustav RH
18. Ženidba – sakrament bračne ljubavi i zajedništva
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament ženidbe - križaljka
- Sakrament ženidbe – online križaljka
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu ženidbe
- Zakonik kanonskoga prava o sakramentu ženidbe
- Sakrament ženidbe – video-prilog
- Ženidba (brak) – video-prilog
- Red slavlja ženidbe u misi – izvadak iz Obrednika
- Obred vjenčanja bez mise – izvadak iz ABC misala
- Zašto se ne mogu rastavljeni katolici ponovno oženiti? – video-prilog
19. Odgovorno roditeljstvo u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o korištenju metoda kontracepcije među mladima
- Katekizam Katoličke Crkve o plodnosti ženidbe i daru djece
- Billingsova metoda, kontracepcija, kontraceptiv, plodni dani, plodnost… (izvadak iz knjige: S. Lasić, Pravo na rođenje u učenju Crkve)
- Odgovorno roditeljstvo – TV-prilog
- Kontracepcija i prirodno planiranje obitelji (emisija HKR-a “Argumenti)
20. Ponavljanje
21. Svetost i dostojanstvo ljudskog života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o bioetičkim pitanjima
- Crkveni dokumenti o svetosti i dostojanstvu ljudskog života – online zadatak
- Dignitas personae
- Familiaris consortio
- Mulieris dignitatem
- Donum vitae
- Evangelium vitae
- Zakonik kanonskog prava o kremiranju
- Katekizam Katoličke Crkve o poštivanju ljudskog života
- Hipokratova zakletva
- Ženevska liječnička deklaracija
- Opća deklaracija o pravima čovjeka
22. Život – Božji dar
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Čudo života – devet mjeseci u četiri minute (video)
- Sisters of life – Život je Božji dar (Pod smokvom) – video-prilog
- Život – video-prilog
- Ljudski život u majčinoj utrobi (beba Olivija) - simulacija, video-prilog
- Nick Vujičić: Naučite živjeti život na koji vas Bog poziva - video-prilog
23. Pobačaj i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zbor za učenje vjere, Izjava o izazvanom pobačaju
- Evangelium vitae, br. 58-63
- Svjedočanstvo Abby Johnson
- Katekizam Katoličke Crkve o pobačaju
- Peta Božja zapovijed – video-prilog
- Crescendo (kratki film); (s hrv. titlovima)
24. Umjetno začeće i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Katekizam Katoličke Crkve o umjetnoj oplodnji
- Dignitas personae (2. dio)
- O umjetnoj oplodnji (izvadak iz knjige “Pravo na rođenje u učenju Crkve”)
- O umjetnoj oplodnji (emisija “In Familia Dei”)
- Zbor za nauk vjere, Donum vitae
25. Ponavljanje i provjera znanja
26. Genetički inženjering i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Genetički inženjering i kloniranje – brošura
- Dignitas personae (3. dio)
- Katekizam katoličke Crkve o znanstvenom istraživanju i transplantaciji
27. Transplantacija u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam katoličke Crkve o znanstvenom istraživanju i transplantaciji
- Zakon o presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja
- L. Tomašić, Kršćanski pogled na transplantaciju
- Transplantacija srca uživo – video-prilog
28. Eutanazija i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam Katoličke Crkve o eutanaziji
- Sveti zbor za nauk vjere, Deklaracija o eutanaziji (1980.)
- Eutanazija – video-prilog
- Eutanazija: pravo na smrt – video-prilog
- Eutanazija – dr. Benoit Beuselinck o problematici eutanazije
- Eutanazija – radni list
29. Sakrament bolesničkog pomazanja
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Sakrament bolesničkog pomazanja – online kviz
- Katekizam katoličke Crkve o sakramentu bolesničkog pomazanja
- Bolesničko pomazanje – video-prilog
- Bolesničko pomazanje – video-prilog
30. Ponavljanje i provjera znanja
31. Osma Božja zapovijed: “Ne reci lažna svjedočanstva”
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Anketa: laž i istina
- Osma Božja zapovijed – video-prilog
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu pokore (ispovjedna tajna)
- Društvo u službi istine – radni list
32. Isus je Put, Istina i Život
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Osma Božja zapovijed – izvadak iz KKC-a
- Glavne istine katoličke vjere, zadatak
- Glavne istine katoličke vjere – online zadatak
- Glavne istine katoličke vjere
- Molitva za darove Duha Svetoga
- Kapela Arena (Kapela Scrovegni) – virtualni obilazak (freske – Giotto)
- Krist svevladar – prikaz nastanka sakralnog djela, video-prilog
- Crkveni svodovi – sakralna umjetnost
- Vatikanski muzeji – web stranica
- Vatikanski muzeji – You Tube kanal
- Sedam čuda sakralne umjetnosti – foto/video
- Drvene crkve – foto
- Suvremena sakralna umjetnost (natječaj) – foto
- Sagrada Familia – video
- Sagrada Familia – vrh tornja
- Milanska katedrala
- Đakovačka katedrala – video
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. kratka provjera: V. nastavna cjelina: "Živjeti u istini"
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta – online kviz
- Točni odgovori – kviz gradiva drugog polugodišta
- Ponavljanje gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena