Židovstvo – objavljena monoteistička religija
Danas se obično religije vole dijeliti na prirodne i objavljene, silazne i uzlazne ili politeističke i monoteističke. Nijedna od tih podjela, gledano iz perspektive nauka Katoličke Crkve, nije baš sretno zamišljena i zato im se treba pristupati oprezno. Prirodne religije su one u kojima su ljudi, nekada poznati, nekada nepoznati, tijekom povijesti zaključili da mora postojati nešto što ih nadilazi, pa su osmislili određeni sustav vjerovanja. Tako su nastali npr. hinduizam, budizam, konfucijanizam, zoroastrizam, šintoizam, stare egipatske, sumerske, grčke i rimske mitologije itd. Sve njih, dakle, možemo svrstati u skupinu religija koje nazivamo prirodnima, ponekad uzlaznima, a ponekad politeističkima ili religijama bez božanstva i osobnoga Boga. Njima kao druga strana medalje stoje objavljene, silazne ili monoteističke religije, a među njih se ubrajaju židovstvo, kršćanstvo i islam.
Poteškoća i nedorečenost takve podjele leži u činjenici da kršćanstvo nije na istoj razini s drugim dvjema spomenutim religijama, a takva ih podjela sve izjednačuje. Naime, jedino kršćanstvo poznaje vjeru u utjelovljenoga Boga – Isusa Krista – koji nas je otkupio svojim vazmenim otajstvom i u tom smislu ono je više od religije. Također, prema nauku Katoličke Crkve, židovstvo se svakako treba nazvati monoteističkom objavljenom religijom, ali onom koja nema svoju puninu, nego je riječ o pripravi za razumijevanje i prihvaćanje utjelovljene Božje Riječi – Očeva Jedinorođenoga Sina. Drugim riječima, kršćanstvo prihvaća istinitim sve što je zapisano u Starom zavjetu, pa tako i priznaje židovstvo religijom u kojoj se objavio Bog Jahve, ali bez priznanja Krista dugoiščekivanim Mesijom, ta je religija po svome učenju nepotpuna i nedostatna. Zato to treba biti istaknuto kada je riječ o njezinu svrstavanju u objavljene monoteističke religije.
Kada je u pitanju islam, onda treba biti još oprezniji. Naime, sveti Pavao u Poslanici Galaćanima vrlo oštro i jasno kaže: “Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!” (Gaj 1,8), te je to još jednom ponovio u narednom retku. S obzirom na to, kršćanstvo ne može istinitim priznati nikakvu drugu religiju, niti ikakvo drugo vjerovanje, jer drži da je jedina istina sadržana u osobi Isusa Krista i u onome što je On objavio. A objavio je Boga kao Trojedinoga, kao Presveto Trojstvo. Zato je vjerovanje koje nudi islam potpuno neprihvatljivo za pravovjernog kršćanina, jer je, prema naputku svetoga Pavla, riječ o krivom učenju. Drugim riječima, iz te perspektive gledano, islam nije objavljena, niti silazna religija, nego tek monoteistička religija u kojoj njezin utemeljitelj Muhamed i njegovi sljedbenici muslimani tvrde da se bog Alah objavio preko meleka Džibrijela, odnosno anđela Gabrijela.
Naravno, Katolička Crkva će u mnogim dokumentima, a napose u deklaraciji Drugoga vatikanskoga sabora Naše doba (Nostra aetate) naglasiti da je važno imati poštovanje prema svim religijama, jer u svakoj od njih barem prosijevaju zrake traženja Boga, a posebno će nas pozvati na poštovanje prema Židovima, s kojima nas povezuje cijela starozavjetna baština, također i na poštovanje prema muslimanima, jer imamo neke zajedničke oblike štovanja, no takav oblik poštovanja je jedno, a priznanje religije istinitom i cjelovitom drugo. Pozvani smo, dakle, na poštovanje svih, ali to ne znači i na nastojanje oko sinkretizma, prema kojemu bi se jednostavno istopila posebnost, uzvišenost i jedina istinitost Božjeg utjelovljenja i samopriopćenja u Bogočovjeku Isusu Kristu. Zato je to svakako važno imati na pameti u navođenju spomenutih uvriježenih podjela religija.
Židovstvo se redovito navodi kao najstarija objavljena religija, a njezina povijest započinje s Božjom objavom Abrahamu, vrhunac dobiva u objavi Mojsiju, kada mu se Bog objavio u obliku gorućeg grma i predstavio kao Jahve (Ja sam koji jesam), dok je za svakog Židova najsnažnije iskustvo, iskustvo oslobođenje iz egipatskog ropstva. Središnja misao židovstva je vjernost Savezu i vjernost Zakonu, odnosno Židovi vjeruju da su oni Božji izbarani narod, s kojim je Bog sklopio poseban Savez, u kojem su se obvezali da će služiti samo Jahvi, jednom i jedinom Bogu.
Međutim, povijest Židova pokazuje da su puno puta iznevjerili Savez, te da ih je Bog zbog toga kažnjavao tako što su ih porobljavali okolni narodi, a time im je Jahve jasno stavljao pred oči njihov čin nevjere te ih tako pozivao na vjernost Savezu i Zakonu. Zbog toga su Židovi tijekom povijesti, a na temelju riječi mnogih proroka, razvili svijest da će Bog poslati na zemlju Mesiju i njih osloboditi od svake vrste tlačenja. Međutim, oni su Mesiju shvaćali kao političkog osloboditelja, pa je u tom smislu razumljivo što ga nisu prepoznali u Isusu Kristu. S obzirom na to, možemo reći da nas sa Židovima puno toga spaja, ali i puno toga razdvaja.
Židovstvo se još naziva judaizam, hebrejstvo, izraelstvo ili mojsijevstvo. Židovi imaju dva važna simbola. To su Davidova zvijezda i menora. Davidova zvijezda ima izgled dva isprepletena trokuta, od kojih je jedan okrenut vrhom prema gore, a drugi prema dolje, i označava Savez Boga Jahve s izraelskim narodom. Menora je sedmerokraki (ili osmerokraki) svijećnjak čija simbolika posebno upućuje na Božju ljubav u stvaranju svijeta.
Svete knjige Židova se dijele na tri skupine. To su: Tenah, Talmud i Zohar. Tenah (Tanakh, Tanah) se sastoji od Tore, Proroka i Spisa. Tora je najvažnija i najsvetija knjiga Židova, a obuhvaća prvih pet knjiga u Starom zavjetu, za koje Židovi vjeruju da ih je izravno napisao starozavjetni zakonodavac Mojsije: Postanak, Izlazak, Levitski zakonik, Brojevi i Ponovljeni zakon. Proroci obuhvaćaju spise četvorice velikih i dvanestorice malih proroka, a u Spise spadaju Psalmi, Mudre izreke, Job, Pjesma nad pjesmama i Knjiga Mudrosti. Talmud je zbirka tumačenja Tore, a sastoji se od Mišne i Gemare. U Mišni su sadržani različiti propisi, a Gemara predstavlja tumačenje tih propisa. Zohar je priručnik za kabaliste, ogranak u židovstvu koji svoje učenje izgrađuje na mistici i ezoteriji.
Njihov je moralni život utemeljen na Dekalogu, odnosno na Deset Božjih zapovijedi koje je Bog dao Mojsiju na brdu Sinaju, kao i na drugim propisima koji uglavnom potječu od njega. Ti su propisi ponekad bili toliko strogi da su zaboravljali na važnost milosrđa i ljubavi prema Bogu i čovjeku, a ponekad su opet bili čisto formalistički, pa je razumljivo što je Isus često kritizirao svoje suvremenike koji su na taj način obezvrjeđivali Božji Zakon.
Među najznačajnije židovske blagdane mogu se uvrstiti Šabat, Pasha, Roš Hašana, Jom Kipur, Sukot, Hanuka, Purim itd. Šabat je židovska subota, odnosno dan potpunog počinka, Pasha je spomen na izlazak iz egipatskog ropstva, Roš Hašana je židovska Nova godina i zahvala za stvaranje svijeta, Jom Kipur je blagdan posta i kajanja, Sukot je blagdan zahvale za žetvu, Hanuka je blagdan svjetla kada se Židovi prisjećaju na ponovno posvećenje jeruzalemskog hrama nakon grčkog obeščašćenja, a Purim je spomen na spas Židova koji je došao po zauzetosti kraljice Estere u vrijeme perzijskog ropstva.
Proučavajući Mojsijeve propise, Židovi su izgradili cijeli sustav različitih obreda i običaja. Vrlo im je važna molitva Šema, koju su dužni naučiti kao djeca, a počinje “Čuj, Izraele, Gospodin Bog naš, Gospodin je jedini…” (Pnz 6,4-9). Ona predstavlja stalnu opomenu na važnost vjernosti Savezu s Bogom. Slijedeći starozavjetne odredbe, tu molitvicu, spremljenu u kutijicu s remenjem – tzv. tefilin, drže privezanu među očima dok mole, kao i na lijevoj ruci. Tu molitvicu također znaju držati, u posebnoj kutijici koja se zove mezuza, na ulaznim vratima, a pri dolasku ili odlasku ljube ju ili barem dodirnu.
Osam dana nakon rođenja dječak se obrezuje, što predstavlja znak Saveza. S 13 godina dječak postaje bar-micva (sin Zakona), odnosno odrasli član društva, a djevojčica s 12 godina postaje bat-micva (kći Zakona). Židovi nikada ne jedu svinjetinu, školjke, rakove i neke ptice, a imaju i poseban način ishrane koji se zove košer.
Svoje bogoslužje vrše u sinagogi, gdje odlaze na molitvu svaku subotu ujutro. Rabin (vjerski učitelj) se brine za bogoslužje. Židovima je vrlo važan Zid plača, ostatak jeruzalemskog hrama koji je srušen 70. godine, a preostao je samo njegov zapadni zid. Ondje se dolaze moliti, a poželjno je da svaki Židov barem jednom u životu dođe ondje.
Više se o židovstvu može saznati ovdje, a s obzirom na sve rečeno, možemo zaključiti da smo pozvani imati poštovanje prema Židovima, kao svojoj starijoj braći, kao i da je cijela starozavjetna povijest sastavni dio kršćanskoga vjerovanja, no ipak treba imati na umu da je ta religija bez prihvaćanja Isusa Krista kao Mesije i bez prihvaćanja Njegove objave Presvetoga Trojstva necjelovita i nedostatna.
Svi nastavni materijali za 1. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: U potrazi za smislom života – online kviz
2. provjera znanja: Od “Vjera – iskonska ljudska potreba” do “Politeističke religije” – online kviz
3. provjera znanja: Od “Židovstvo” do “Brojne religije, ali samo jedan Isus Krist” – online kviz
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Kršćanska Objava i Sveto pismo - online kviz
5. provjera znanja: Isus Krist - vrhunac Objave - online kviz
6. provjera znanja: Tajna stvaranja - govor znanosti i govor vjere - online kviz
I. U POTRAZI ZA SMISLOM ŽIVOTA
1. Uvod u nastavni plan i program
- PPT
- Ponavljanje gradiva 8. razreda – online kviz
- Ponavljanje gradiva 8. razreda – online križaljka
- Ponavljanje gradiva 8. razreda – križaljka
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Životna pitanja i odgovor vjere
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ima li život smisla – video-prilog
- Sveti Augustin - PPT
- Sveti Augustin – igrani film, 1. dio
- Sveti Augustin – igrani film, 2. dio
- Sveti Augustin – životopis
- Sammy Basso – mladić koji boluje od progerije – video-prilog
- Ps 62: Samo je u Bogu mir dušo moja – audio
3. Upoznaj samoga sebe kao dijete Božje
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kutije i lopte – priča o Pulcinellu (PPT)
- Sveti Josip Kupertinski – igrani film
- Sveti Josip Kupertinski – životopis
- Psalam 139 – tekst
4. Smisao života u svjetlu Božje ljubavi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Filozofska i teološka promišljanja o smislu života – tekstovi s pitanjima
- Filozofska razmišljanja o smislu života – interaktivni materijali sa zadatkom
- Knjiga Tobijina – prepričano i pojašnjeno
- Radni list
- Kartica s mislima svete Majke Terezije
- Sveta Majka Terezija – životopis
- Sveta Majka Terezija – online kviz
- Sveta Majka Terezija – radni list
5. Kršćanska vjera je odgovor na traženje smisla života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o osobnoj vjeri
- Vjera jednog rimskog satnika – online zadatak
- Stišana oluja – online zadatak
- Ozdravljenje uzetoga – online zadatak
- Dva slijepca – online zadatak
- Božja stopala – priča
- Isus i Samarijanka na Jakovljevu zdencu – video-prilog
- Isus i Samarijanka – video-prilog
- Što je vjera – video-prilog
6. Živjeti odgovorno svoje kršćanstvo
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Priča o zvijezdi – PPT
- Kuća na stijeni (prispodoba) – video-prilog
- Prispodoba o talentima – video-prilog
- Prispodoba o talentima – online zadatak
Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. ČOVJEK KAO RELIGIOZNO BIĆE
7. Vjera je iskonska ljudska potreba
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Čežnja za Bogom
- Osmosmjerka
- Radni list
- Košulja sretnog čovjeka – priča
- Apostolsko vjerovanje (za koralno moljenje)
- Abraham spreman žrtvovati sina Izaka – video-prilog
- Prijateljstvo između Davida i Jonatana (primjer ljudske vjere) – tekst
- Abrahamova vjera (primjer vjerničke vjere) – tekst
8. Čovjek je po naravi religiozan
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Čovjek je po naravi religiozan
- Temeljni religiozni pojmovi
- Temeljni religiozni pojmovi – radni list
- Umro od gladi i žeđi pored izvora datulja – priča
- Čudesan svijet religija: uvod u religije – video-prilog
- Vjerovanje – audio prilog
9. Kršćanstvo u kontekstu razvoja religija
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Općenito o religijama, križaljka
- Razvoj religije – online kviz
- Razvoj religije – online križaljka
- Razvoj religije – online zadatak
- Vrijeme nastanka velikih religija svijeta – vremenska crta
- Vremenska crta velikih religija svijeta
- Uzrečice iz grčke mitologije
- Podjela religija – poster
10. Politeističke religije i Katolička Crkva
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sve politeističke religije (ukratko)
- Temeljni podaci o politeističkim religijama - PPT tablica
- Politeističke religije – osnovni podaci (prazna tablica)
- Politeističke religije – osnovni podaci (popunjena tablica)
- Politeističke religije – križaljka
- Politeističke religije – online križaljka
- Hinduizam – tekst
- Hinduizam – PPT
- Hinduizam – Sway
- Hinduizam (ukratko)
- Hinduizam – video-prilog
- Hinduističko monaštvo
- Hinduizam – križaljka
- Guru i dva bisera – priča
- Budizam – tekst
- Budizam – PPT
- Budizam (ukratko)
- Budizam – pitanja za provjeru naučenog
- Grijesi kao kamenje – budistička priča
- Om mani peme hum – tibetanska mantra – video-prilog
- Muha – zen budizam – video-prilog
- Taoizam
- Konfucijanizam
- Konfucije – misli
- Zoroastrizam
- Šintoizam
- Sikizam
Ponavljanje i provjera znanja
11. Židovstvo – objavljena monoteistička religija
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Židovstvo – povijesni pregled – PPT
- Židovstvo – povijesni pregled – radni tekstovi
- Židovska povijest – vremenska crta
- Židovska povijest – vremenska crta (radni list)
- Najznačajnije osobe Staroga zavjeta – osmosmjerka
- Židovstvo – vjerovanje kult i običaji – PPT
- Židovski blagdani – Jom Kipur i Roš Hašana – tekstovi za rad
- Židovski blagdani (radni list) + druga inačica
- Općenito o židovstvu – radni list
- Deset egipatskih zala – poster
- Deset Božjih zapovijedi – poster
- Kraljev savjetnik, židovska priča
- Židovstvo – video-prilog
- Šema Israel – židovska molitva (video-prilog)
- Zid plača – video-prilog
- Hasidim (ples) – video-prilog
- Hanuka – blagdan svjetla – video-prilog
- Hava nagila (vesela narodna pjesma) – video-prilog
12. Kršćanstvo – religija utjelovljene Božje Riječi
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanstvo – pitanja za provjeru znanja
- Što je kršćanstvo? – video-prilog
- Povijest kršćanstva – online križaljka
- Utemeljitelj kršćanstva – online križaljka
- Povijest kršćanstva – križaljka (+ druga inačica)
- Utemeljitelj kršćanstva – križaljka (+ druga inačica)
- Utemeljitelj kršćanstva – premetaljka
- Kršćanstvo – tablica (radni list)
13. Islam – monoteistička religija koja priznaje Krista prorokom, ali ne i Bogom
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Islam – ponavljanje
- Radni list (+ druga inačica)
- Kur’an – sveta knjiga muslimana – video-prilog
- Molitveni prostor i molitva u islamu – video-prilog
- Kur’an – prijevod
- El-fatiha – audio
- Razlike između sunita i šijita – tekst
14. Brojne su religije, ali je samo jedan Spasitelj - Isus Krist
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Deklaracija Nostra aetate (Naše doba)
- Deklaracija Dominus Iesus (Gospodin Isus)
- Velike religije svijeta o Bogu, čovjeku i svijetu
- Temeljno o velikim religijama svijeta
15. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
- 3. provjera znanja: Od “Židovstvo” do “Brojne religije, ali samo jedan Isus Krist” – online kviz
- Pitanja
- Ponavljanje – online kviz
- Ponavljanje (online kviz – Wizer.me) – potrebna je prijava
- Ponavljanje gradiva – online kviz (Wordwall)
- Velike religije svijeta (pridruživanje)
- Provjera gradiva – online kviz (kraći)
- Provjera gradiva – online kviz (duži)
- Provjera gradiva, 1. polugodište – online kviz
III. KRŠĆANSKA OBJAVA I SVETO PISMO
16. Kršćanska Objava i njezino prenošenje
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Prenošenje Objave
- Dei verbum. Dogmatska konstitucija o božanskoj Objavi
- Izvadak iz filma “Mojsije”: Bog se objavljuje Mojsiju u obliku gorućeg grma
- Gospino ukazanje u Fatimi – TV kalendar
- Kršćanska Objava i njezino prenošenje – ponavljanje
17-18. Sveto Pismo – pisana riječ Božja
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o Svetom pismu
- Citiranje Svetog Pisma – PPT
- Citiranje Svetog pisma – PPT/video
- Pravila citiranja Svetog Pisma
- Citiranje Svetog Pisma – vježba
- Citiranje Svetog pisma - online vježba (jednostavna)
- Citiranje Svetog Pisma – online vježba (složena)
- Polica biblijskih knjiga – poster
- Knjige i kratice biblijskih knjiga – poster
- Sveto pismo: pisana riječ Božja – online kviz
- Sveto pismo – pisana riječ Božja – online križaljka
- Petoknjižje – PPT
- Uvod u Petoknjižje – tekst
- Knjiga Postanka – tekst
- Knjiga Izlaska – tekst
- Knjiga Levitskog zakonika – tekst
- Knjiga Brojeva – tekst
- Knjiga Ponovljenog zakona – tekst
- Stari Zavjet – povijesne, poučne i proročke knjige – PPT
- Novi Zavjet – PPT
- Iz KKC-a: Kanon Pisama
- Oče naš na aramejskom jeziku – video prilog
- Kako je nastala Biblija – video-prilog
19. Svetopisamski govor o Bogu
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Biblijski potop nije priča – video-prilog
- Izgubljena i nađena ovca – video-prilog
- Izgubljena i nađena ovca – animirani film
- Izgubljeni i nađeni sin – animirani prilog
- Iz KKC-a: Višestruki smisao Svetog Pisma
- Višestruki smisao Svetoga Pisma – shema
- Višestruki smisao Svetoga Pisma – radni list
- Što je Biblija – video-prilog
20. Sveto Pismo u životu kršćana
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izdavak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Sveto Pismo u Životu Crkve
- Časoslov – I.-IV.
- Himan Jutarnje – audio
- Himan Šestog časa – audio
- Himan I. Večernje – audio
21. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
IV. ISUS KRIST – VRHUNAC OBJAVE
22. Isus – povijesna osoba
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Isus – povijesna osoba – online križaljka
- Povijesni izvori o Isusu – shema
- Kronologija Isusova života – tekst
- Datum Isusova rođenja – video-prilog
- Quelle (izvor) – video-prilog
- Datum Isusova rođenja – video-prilog
- Povijesna osoba: Isus – video-prilog
23. Isusov lik
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Isusov lik – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Blaženstva – video-prilog
- Isusovo djelovanje uz Galilejsko jezero (radni zadatci)
- Mt 8; 14-15 (svetopisamski tekst)
- Online Biblija
- Karta Palestine u Isusovo vrijeme
- Židovska zemlja u Isusovo vrijeme – karta
- Sveta zemlja u Isusovo vrijeme – prazna karta
- Isus i preljubnica – video prilog
- Isus i Samarijanka – video-prilog
- Isus uskrisuje Jairovu kćer – video-prilog
- TV-kalendar: Torinsko platno
- Torinsko platno – dokumentarni film
- Isus iz Nazareta, 1. dio – film
- Isus iz Nazareta, 2. dio – film
24. Navještaj kraljevstva Božjega
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prispodobe o kraljevstvu Božjem – tekst
- Prispodobe o kraljevstvu Božjem – radni list
- Prispodoba o sijaču – video-prilog
- Pripodoba o kukolju – video-prilog
- Pođite po svem svijetu – audio-prilog
25. Kristovo otkupiteljsko djelo
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Stranke Isusova vremena – tekst
- Stranke Isusova vremena – radni list
- Fiziopatologija Isusove smrti – tekst
- Isusovi posljednji dani – radni list
- Zašto je Isus razapet – video-prilog
- Pjevaj hvale, Magdaleno – glazba
- Puče moj – glazba
26. Isus Krist – pravi Bog i pravi Čovjek
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz Katekizma Katoličke Crkve – pravi Bog i pravi čovjek
- Nicejsko-carigradsko vjerovanje – radni list
- Nicejsko-carigradsko vjerovanje – online zadatak
- Tko je bio Isus – Mali katekizam
- Klanjam ti se smjerno – himan sv. Tome Akvinskog
27. Zajedništvo s Kristom – životno iskustvo ljubavi Božje
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zajedništvo s Kristom - križaljka
- Zajedništvo s Kristom – online zadatak
- Isusov odnos prema grešnicima – tekst
- Marija Magdalena – film
- Sveti Pavao – video-prilog
- Isus i bogati mladić – video-prilog
- Isusov razgovor s Nikodemom – video-prilog
- Isus i slijepac – video-prilog
- Isus liječi ženu jake vjere – video-prilog
- Isus oprašta grijehe preljubnici – video-prilog
- Isus uskrisuje prijatelja Lazara – video-prilog
- Mučeništvo svetih Petra i Pavla – video-prilog
- Isus i Samarijanka – video-prilog
- Isus i učenici na putu u Emaus – video-prilog
28. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
V. TAJNA STVARANJA – GOVOR ZNANOSTI I GOVOR VJERE
29. Prirodoznanstvena tumačenja nastanka svijeta i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Humani generis – enciklika Pia XII.
- Što je stvaranje prema Crkvi (Mali katekizam) – video-prilog
- Stvaranje svijeta – film
- Božja čudesa – dokumentarni film
30. Posebnost svetopisamskog govora o stvaranju
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prvi i Drugi izvještaj o stvaranju – tekstovi
- Shema stvaranja – shema
- Stvaranje svijeta – kratki film
- Prvi izvještaj o stvaranju (Post 1,1-2,4a) – tekst
- Prvi izvještaj o stvaranju: konfliktnost čovjekova postojanja – tekst
- Drugi izvještaj o stvaranju – stvaranje muškarca i žene (Post 2,4b-25) – tekst
- Drugi izvještaj o stvaranju: grijeh prvih ljudi (Post 3,1-24) – tekst
31. Svetopisamsko tumačenje stvaranja svijeta i čovjeka
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Stvaranje u Bibliji – zadaci za rad u skupinama
- Ljepota prirode – film
- Priča o ljudskim godinama – PPT
- Božje predivno stvaranje – video-glazbeni prilog
32. Odnos vjere i znanosti
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Razlika između vjerovanja i znanja (Mali katekizam) – video-prilog
- Postoji li proturječje između vjere i znanosti (Mali katekizam) – video-prilog
33. Ponavljanje gradiva i provjera znanja
- Pitanja za ponavljanje, 1. razred, 2. polugodište
- Pisani ispit, 1. razred, drugo polugodište
- Provjera gradiva 1. razreda, 2. polugodište – online kviz
- Točni odgovori – online kviz gradiva 2. polugodišta
34. Provjera znanja
- 6. provjera znanja: Tajna stvaranja - govor znanosti i govor vjere - online kviz
- Pitanja za ponavljanje, 1. razred, cijela godina
- Online kviz ponavljanja gradiva cijele godine
- Provjera gradiva 1. razreda, cijela godina – online kviz
- Točni odgovori – kviz cijele godine
35. Zaključivanje ocjena