Znakovi ljubavi prema Bogu – prve tri Božje zapovijedi
Vjernik svoju ljubav prema Bogu može pokazati na razne načine, ali najbolji pokazatelji takve ljubavi mogu se iščitati iz obdržavanja prvih triju Božjih zapovijedi. Zato je i uvriježeno da se Deset Božjih zapovijedi dijele na dvije ploče, od kojih se prve tri nalaze na prvoj, a ostalih sedam na drugoj ploči.
Prva zapovijed: “Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene” opominje nas da nikada nikoga i nikada ništa ne stavimo na Božje mjesto. To se još u Starom zavjetu Židovima stalno stavljalo pred pamet, a posebno kroz upozorenje u Knjizi Ponovljenog zakona: “Čuj, Izraele! Gospodin je Bog naš, Gospodin je jedan” (Pnz 6,4). Želi se naglasiti da je Bog onaj koji prvi ljubi, koji stvara svijet i ljude iz ljubavi, te da smo poradi toga i mi dužni uzvratiti Bogu dajući mu prvenstvo iznad svega. Zato ta zapovijed i stoji na prvom, odnosno najvažnijem mjestu. Da bi to još više istaknuo, Krist nam u svojim Zapovijedima ljubavi na prvo mjesto stavlja ovu odredbu: “Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim i svom dušom svojom i svim umom svojim” (Mt 22,37).
U zapovijedi: “Ja sam Gospodin, Bog tvoj…” uključeno je razumijevanje bogoslovnih ili teoloških kreposti: vjere, nade i ljubavi, po kojima nas Bog privlači k sebi i daje nam dostatnu razumnost da možemo vjerovati da Bog postoji, da njemu ide najveća slava, da se iz svega onoga što nam daruje možemo nadati najvećem dobru – vječnom životu, te da poradi toga Bogu nužno trebamo uzvratiti iskrenom i nepatvorenom ljubavlju.
Prva zapovijed tako od nas zahtijeva da budno i zauzeto njegujemo svoju vjeru u Presveto Trojstvo i sve ono što nam je Krist objavio, a Crkva nalaže vjerovati, odnosno da ne upadamo u mlakost, nezainteresiranost za vjerska pitanja ili čak u izričito odbacivanje Boga i Crkve. Vjeri se tako protive hotimična ili namjerna sumnja, nehotična sumnja, nevjerovanje, krivovjerje, otpad i raskol.
Hotimična sumnja označava takvu povredu vjere po kojoj netko izričito i namjerno odbija vjerovati ono što je Bog objavio u Starom i Novom zavjetu, a Crkva nalaže vjerovati. Zato je važno vjeru uvijek osnaživati čestom molitvom, napose redovitim pohađanjem svete Mise, kao i djelima milosrđa i pokore. Ukoliko se vjera ne njeguje navedenim i drugim milosnim sredstvima, vrlo lako može doći do nehotične ili nenamjerne sumnje, odnosno do kolebanja u vjeri jer nam se nešto može činiti nejasnim i nerazumljivim, a onda i nerazumnim. Takva nenamjerna sumnja koja se ne pokušava ispravljati, npr. traženjem savjeta od mudrih i produhovljenih svećenika i drugih ljudi, osobnim proučavanjem i na druge načine, može dovesti do duhovnoga sljepila, po kojem osoba može tvrdokorno odbacivati nešto što je objavljeno i propisano, a pri tome još biti uvjerena kako ima ispravan stav. Nevjerovanje se odnosi na odbijanje ili zanemarivanje objavljene istine, odnosno odbacivanje Božje objave i učenja Crkve kroz dogme, a krivovjerje podrazumijeva slučaj kada to uporno čini krštena osoba. Otpad je još teži oblik, a odnosi se na potpuno odbacivanje kršćanske vjere, bilo da se prestane vjerovati bilo da se prione uz neki drugi nekršćanski oblik vjerovanja. Konačno, raskol je takav oblik povrede vjere u kojemu se odbacuje podložnost papi kao zemaljskom poglavaru i napusti Katolička Crkva.
Bogoslovna krepost nade ili ufanja potiče nas da se uvijek pouzdajemo u Boga da će nam dati snage da možemo i hoćemo Bogu uzvratiti ljubavlju za sva Njegova dobročinstva kojima nas obdaruje. Nadi se protive očaj i preuzetnost. Očaj podrazumijeva gubitak nade u Božju ljubav i Njegovo milosrđe, odnosno riječ je o zapadanju u takav oblik malodušnosti zbog učinjenih grijeha po kojem osoba vjeruje da za nju nema oproštenja ni spasenja. Suprotno od očaja, preuzetnost se odnosi na pretjerano pouzdavanje u Božje milosrđe ili u svoje moći, odnosno očekivanje da će Bog čovjeku oprostiti grijehe i spasiti ga pa makar sam ne činio ništa za svoje spasenje ili da će spasenje postići svojim snagama, bez Božje pomoći.
Krepost ljubavi nas potiče da Boga ljubimo iznad svega, a drugoga čovjeka poradi Boga. Ona je tako poziv i obveza po kojoj razumijemo i osjećamo da smo dužni uzvratiti Bogu ljubav za ljubav. Ljubavi se protive ravnodušnost, nezahvalnost, mlakost, nehaj i mržnja na Boga. Ravnodušnost je takvo ponašanje i razmišljanje prema kojemu osoba uopće ne haje za Božju ljubav i Kristovu žrtvu križa, nego je pred tolikom Božjom ljubavlju koja ide do samooplijenjenja ravnodušna. Nezahvalnost je još jedna teža razina, a riječ je o takvom stavu prema kojem netko odbija priznati da nas Bog ljubi i da je iz silne ljubavi čak poslao i svoga Sina da nas otkupi, nego niječe Božju ljubav i ne želi odgovoriti Bogu svojom zahvalnošću i ljubavlju. Mlakost je nemar ili nespremnost da se svim srcem odgovori na Božju ljubav i da joj se prepusti. Duhovna lijenost ili nehaj idu do te razine da osoba osjeća odbojnost prema Bogu i radosti koja dolazi od Njega. Konačno, mržnja na Boga je najteži oblik povrede kreposti ljubavi, jer ne samo da osoba ne priznaje Božju ljubav i dobrotu, nego je spremna proklinjati Boga kao Onoga tko zabranjuje činiti grijehe i samo kažnjava.
Prva Božja zapovijed nas preko kreposti vjere, nade i ljubavi potiče da svim srcem iskazujemo Bogu štovanje, a to možemo činiti kroz klanjanje, molitvu, žrtvu, obećanja, zavjete. Klanjanje podrazumijeva priznavati jedino Boga svojim Stvoriteljem i Spasiteljem, odnosno Boga kao čistu ljubav svim srcem poštovati, veličati i njemu jedinome služiti, a sebe ponizno držati Božjim stvorenjem koje postoji samo poradi Božje dobrote i ljubavi. To klanjanje posebno izražavamo u molitvi, odnosno u uzdignuću duše Bogu, a kroz različite oblike, kao što su molitva hvale, zahvaljivanja, zagovora ili prošnje. Isto tako, u znak zahvale i kao izraz klanjanja Bogu, vjernik je pozvan prinositi žrtve – duhovne i izvanjske, trudeći se tako nasljedovati Krista koji je prinio sebe – najčišću žrtvu. Također, pozvan je i na obećanja, a to se javno čini u sakramentima krsta, potvrde, ženidbe i ređenja, a privatno kao osobno obećanje Bogu u vidu molitve, milostinje, dobrog djela, hodočašća i slično, i to iz ljubavi prema Njemu ili iz zahvale za iskazana dobročinstva. Zavjet je još ozbiljniji i zahtjevniji čin obećanja, a koji se također slobodno i promišljeno čini iz ljubavi i zahvalnosti prema Bogu, odnosno riječ je o činu pobožnosti kojim osoba prinosi Bogu samu sebe ili neko dobro djelo. Posebno su u tom smislu vrijedni redovnički zavjeti po kojima se redovnici slobodno zavjetuju da se odriču svoje volje i odlučuju se služiti Bogu u siromaštvu, poslušnosti i čistoći.
Osim navedenoga, Prva Božja zapovijed zabranjuje čašćenje štovanje drugih bogova, odnosno naglašava da nema drugih bogova i zato je važno iskazivati čast Jedinomu Gospodinu. Tome se protive praznovjerje, idolopoklonstvo, gatanje, magija, spiritizam, bezvjerje, ateizam i agnosticizam.
Praznovjerje je takvo zastranjenje u religioznosti prema kojem se nekim činima, stvarima ili osobama, a ne Bogu, pripisuje božanska važnost. Tako se može govoriti o praznovjerju po kojem se npr. broju 13, djetelini s četiri lista, potkovici, crnoj mački, razbijenom zrcalu itd. pridaje magična vrijednost.
Idolopoklonstvo se odnosi na štovanje nepostojećih bogova, npr. usvajajući općeraširene ideje mnogobožačkih istočnjačkih religija ili kroz sve aktualnije štovanje Majke Zemlje pod krinkom brige za sve stvoreno, odnosno riječ je o napasti da se za Boga prizna ono što Bog nije. Idolopoklonstvo se odnosi i na čašćenje zloduha, ali i na obožavanje moći, novca, države itd.
Gatanje označava traženje pomoći od Sotone, zloduha, duša pokojnika, ili vršenjem određenih radnji vjerovati kako se preko njih može otkriti budućnost. Takvi su primjeri npr. gatanje iz dlana, kave, graha, utrobe, zvijezda, vjerovanje u horoskop, astrologiju, vjerovanje u nečiju vidovitost, utjecanje medijima koji tvrde da mogu otkrivati budućnost i sl. Magija je još teži oblik gatanja, prema kojemu se pokušava ovladati nekakvim tajnim silama kako bi se stekla nadnaravna moć nad drugim ljudima. Obično se dijeli na bijelu i na crnu magiju, već prema željenom učinku, odnosno bijelom se magijom želi postići dobar učinak (npr. zdravlje ili neki drugi vid pomoći), a crnom zao (npr. smrt ili neko zlo). Prvoj zapovijedi se protive i bijela i crna magija, jer su obje usmjerene protiv ljubavi prema Bogu. Uz gatanje i magiju često ide i spiritizam, tj. zazivanje duhova i traženje pomoći od njih. I ono je u jednakoj mjeri protivno ljubavi prema Bogu.
Bezvjerje je pojam koji se odnosi na iskušavanje Boga, svetogrđe i simoniju. Iskušavanje Boga podrazumijeva izazivanje Boga, odnosno riječima ili djelima stavljati na kušnju Njegovu svemogućnost i dobrotu. Takvo se iskušavanje protivi pouzdanju koje bismo trebali imati prema Bogu i Njegovoj svetoj volji, pa se može reći da mu je korijen u sumnji i nepovjerenju u Božju providnost. Svetogrđe je oblik obeščašćivanja sakramenata, posvećenih predmeta, osoba, mjesta ili bogoslužnih čina, a posebno je svetogrno obeščašćivanje posvećene hostije, jer je u njoj prisutan sam Krist. Simonija je još jedan oblik bezvjerja, a riječ je o kupovanju i prodaji duhovnih stvari (posebno sakramenata).
I ateizam i agnosticizam su teški oblici povrede ljubavi prema Bogu, a riječ je o izravnom ili neizravnom negiranju Božjeg postojanja. Postoji više vrsta ateizma, a posebno su značajni materijalistički ateizam, ateistički humanizam i ekonomski ateizam. Praktični materijalizam ne ide toliko za pobijanjem Božjega postojanja, nego je više podložan materijalističkom mentalitetu, onome koji je zatvoren za duhovno, pa tako i za Boga. Ateistički humanizam zanemaruje Božju uzvišenost, a čovjeka uzdiže na Božje mjesto. Ekonomski pak ateizam naglašava ovozemaljsko gospodarsko i društveno blagostanje, a u tom vidu religiju vidi kao zapreku, jer čovjeka usmjerava prema nekakvoj imaginarnoj vječnoj budućnosti, a ne ovoj Zemlji. Agnosticizam je takav način razmišljanja koji najčešće tvrdi da je naš um toliko ograničen da uopće ne možemo spoznati postoji li Bog ili ne. Ponekad priznaje postojanje neke više sile, ali tvrdi da to nije objavljeni Bog, kao i da o njoj ne možemo ništa izreći. U praksi je agnosticizam obično jednak praktičnom ateizmu.
Sve gore navedeno pokazuje koliko je važna Prva Božja zapovijed i do kolikoga zastranjenja može doći ako se zanemari ljubav i zahvalnost prema Bogu, Onome koji je nas prvi ljubio.
Druga Božja zapovijed: “Ne izusti ime Gospodina, Boga svoga uzalud” (Izl 20, 7; Pnz 5,11) naglašava važnost i svetost Božjeg imena, odnosno potrebu da čovjek razumijeva da je ime Božje drugi naziv za Njegovo postojanje te da ga zato treba hvaliti, a nikada pogrđivati. Božje se ime posebno pogrđuje hulom, kletvom, krivokletstvom i magijskom upotrebom. Hula je naziv za posebno tešku psovku, a koja je usmjerena prije svega na Boga, a onda i na Blaženu Djevicu Mariju, svece, Crkvu ili svete stvari. Kletva označava takav oblik nedostatka poštovanja prema Boga po kojemu čovjek zaziva Božje ime sa željom da se preko toga nekome nanese zlo. Krivokletstvo se odnosi na zazivanje Božjeg imena u slučaju lažne ili himbene zakletve, a magijska upotreba Božjeg imena, kako to i sam naziv kaže, podrazumijeva upotrebu Božjeg imena u magijskim obredima. Nasuprot navedenim oblicima vrijeđanja Druge Božje zapovijedi, treba uvijek imati na pameti da je ime Božje sveto i da se nikada ni na koji način ne smije zloupotrebljavati. Pozvani smo Božje ime štovati, posebno iskazivanjem hvale.
Treća Božja zapovijed: “Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji”, opominje nas da uvijek trebamo s posebnom pozornošću pristupati nedjelji, jer je taj dan posvećen Bogu i jer nas nedjelja uvijek podsjeća na važnost zahvalnosti za dar otkupljenja i uskrsnuća.
Razumijevanje te zapovijedi leži u starozavjetnom štovanju subote kao svetoga dana, odnosno dana koji je svet jer podsjeća na stvaranje, na dan izlaska iz egipatskog ropstva, na Savez između Boga i Izraelaca, te podsjeća da i čovjek, poput Boga, treba imati vrijeme odmora. Zato je taj dan Židovima dan potpunoga počinka. No, značenje subote još je u Isusovo vrijeme postalo izokrenuto, pa je razumljivo što On, prekoravajući svoje suvremenike, kaže da je “subota stvorena radi čovjeka, a ne čovjek radi subote” (Mk 2,27).
Kršćani ne slave subotu, nego su se nakon Kristova uskrsnuća u nedjelju rano ujutro postupno udaljili od tradicionalnih Židova i odbacili subotu, odnosno prešli su na slavlje nedjelje. Nedjelja je, dakle, sveta jer je Krist u taj dan uskrsnuo i time i nama otvorio nadu u naše uskrsnuće. Zato je nedjelja kršćanima ponajprije dan kada slave svetu Misu, otajstva Božjeg otkupiteljskoga djela, a onda i dan odmora, druženja s obitelji, intenzivnijega duhovnoga života, zajedništva itd. U tom svjetlu treba razumjeti i ovu crkvenu zapovijed: “Nedjeljom i drugim zapovjednim blagdanima vjernici su obvezni sudjelovati na misi” (Zakonik kanonskoga prava, kan. 1247; Katekizam Katoličke Crkve, br. 2180). Na biskupskim konferencijama leži ovlast određivanja zapovjednih blagdana pa je tako naša Biskupska konferencija odredila takva četiri blagdana koji ne padaju nedjeljom, a to su: Božić, Tijelovo, Velika Gospa i Svi sveti.
Sve nam navedeno pokazuje kolika se dubina i ljepota krije u prvim trima Božjim zapovijedima, jer su one istinski znakovi ljubavi prema Bogu i zato je na vjernicima trajna obveza da pomno na njih paze i da tako svakodnevno napreduju u vjeri, nadi i ljubavi.
Svi nastavni materijali za 3. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Kršćansko poimanje čovjeka i Čovjek – moralno biće – online kviz (QR kod)
2. provjera znanja: Ljubav prema Bogu i bližnjemu – online kviz (QR kod)
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta (QR kod)
DRUGO POLUGODIŠTE
3. provjera znanja: "Muško i žensko stvori ih" - online kviz (QR kod)
4. provjera znanja: od "Svetost ljudskog života" do "Umjetna oplodnja i učenje Crkve" - online kviz (QR kod)
5. provjera znanja: od "Genetički inženjering" do "Sakrament bolesničkog pomazanja" - online kviz (QR kod)
6. provjera znanja: Živjeti u istini - online kviz (QR kod)
I. KRŠĆANSKO POIMANJE ČOVJEKA
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 2. razreda – križaljka
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Čovjek kao stvorenje i slika Božja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: brojevi 1701-1715
- Čovjek – slika Božja (Imago Dei) – video prilog
- Slika Božja – video-prilog
- Dječak i ograda – priča
- Nick Vujičić – video-prilog
3. Isusov put je put kršćana
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Blaženstva – online zadatak
- Nagrada Isusovim sljedbenicima – online zadatak
- Tjelesna djela milosrđa – online zadatak
- Duhovna djela milosrđa – online zadatak
- Priča o dva grada – priča
- Sve je to Afrika (fra Miro Babić) – video-prilog
- Priča iz Tanzanije – video-prilog
- Mali dom – video-prilog
- Odlučio sam slijediti Krista – audio-prilog
II. ČOVJEK – MORALNO BIĆE
4. Čovjek – polazište etičkog razmišljanja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ezav i Jakov – scenski prikaz
5. Kriteriji dobra i zla u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Laž ili zatvor – video-prilog
- Legalna pljačka – video-prilog
- Pune ruke posla – priča
- Svi to rade – primjer (tekst, udžbenik Svjetlom vjere)
6. Odnos vjere i morala
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Katolik si – dokaži! – video-prilog
- Udovica s dva novčića – video-prilog
- Žeteoci: To je moj život – audio-prilog
- Milost (pjesma) – audio-prilog
7. Savjest – Božji glas u čovjeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- David i Natan – svetopisamski tekst
- David i Bat-Šeba (prepričani biblijski tekst)
- Davidov grijeh – križaljka
- Vrste savjesti – tekst
- Ispit savjesti – video-prilog
- Ispit savjesti prema Deset Božjih zapovijedi
- Psalam 51 – audio-prilog
8. Kršćanska savjest u pluralnom društvu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Starac Eleazar i sedmorica braće i njihova majka – tekst
- Želim živjeti (Emanuel i prijatelji) – pjesma, video-prilog
9. Ponavljanje 1. i 2. nastavne cjeline i provjera znanja
III. LJUBAV PREMA BOGU I BLIŽNJEMU – TEMELJI KRŠĆANSKE MORALNOSTI
10. Krist – temelj kršćanske moralnosti
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kreposti i mane – tekst
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Kreposti
- Starozavjetni i novozavjetni moral – usporedba
- Čin vjere, ufanja i ljubavi
- Dankovo srce – priča
- Kreposti i mane – shema
- Prispodoba o milosrdnom Ocu – video-prilog
- Krunica božanskog milosrđa – audio-prilog
11. Objavljeni moralni zakon
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Neki propisi u Starom zavjetu – svetopisamski tekst
- Bog daje 10 Božjih zapovijedi (izvadak iz Filma Mojsije)
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Moralni zakon (sažetak)
- Pet crkvenih zapovijedi – poster
- Pet crkvenih zapovijedi – složi (online kviz)
- Zakonik kanonskog prava
- Deset Božjih zapovijedi – video-prilog
12. Znakovi ljubavi prema Bogu – prve tri Božje zapovijedi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: prve tri Božje zapovijedi (sažetak)
- Prva Božja zapovijed – video-prilog
- Druga Božja zapovijed – video-prilog
- Treća Božja zapovijed – video-prilog
- Ja sam Gospodin Bog tvoj – video-prilog
- Nemaj drugih bogova – video-prilog
13. Zlo i grijeh u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Što je pad čovjeka i istočni grijeh – video-prilog
- Što su grijesi – video-prilog
- Što su sedam glavnih grijeha – video-prilog
- Sve je počelo s jabukom – posljedice istočnoga grijeha – video-prilog
- Činiti dobra djela… svakodnevno – video-prilog
14. Evanđeoski zakon ljubavi
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Milosrdni Samarijanac – svetopisamski tekst
- Iz Katekizma Katoličke Crkve
- Prispodoba o Milosrdnom Samarijancu – video-prilog
- Prispodoba o milosrdnom Samarijancu – online križaljka
- Ljubav prema neprijateljima – pridruži pojmove
- Sveta Majka Terezija – film
- Rajska vrata – priča
15. Ponavljanje i provjera znanja
IV. “MUŠKO I ŽENSKO STVORI IH”
16. Žena i muškarac u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o spolnim odnosima prije braka (QR kod)
- Stavi me kao znak (Iz Pj) – glazbeni prilog
- Ibrica Jusić, U svakom slučaju te volim – glazbeni prilog
- Šesta Božja zapovijed – video-prilog
17. Brak i obitelj u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Brak i obitelj – anketa – PPT
- Brak i obitelj – online anketa
- Povrede dostojanstva braka i obitelji
- Muško i žensko stvori ih – izvadak iz Katekizma Katoličke Crkve
- Četvrta Božja zapovijed (izvadak iz Katekizma Katoličke Crikve)
- Učenje Crkve o "promjeni spola" - Dignitas infinita, br. 60
- Homoseksualnost i učenje Crkve
- Četvrta Božja zapovijed – video-prilog
- Ustav RH
18. Ženidba – sakrament bračne ljubavi i zajedništva
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament ženidbe - križaljka
- Sakrament ženidbe – online križaljka
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu ženidbe
- Zakonik kanonskoga prava o sakramentu ženidbe
- Sakrament ženidbe – video-prilog
- Ženidba (brak) – video-prilog
- Red slavlja ženidbe u misi – izvadak iz Obrednika
- Obred vjenčanja bez mise – izvadak iz ABC misala
- Zašto se ne mogu rastavljeni katolici ponovno oženiti? – video-prilog
19. Odgovorno roditeljstvo u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o korištenju "metoda kontracepcije" među mladima
- Katekizam Katoličke Crkve o plodnosti ženidbe i daru djece
- Enciklika pape Pavla VI. Humanae vitae
- Odgovorno roditeljstvo – TV-prilog
- Kontracepcija i prirodno planiranje obitelji (emisija HKR-a “Argumenti)
20. Ponavljanje
V. DOSTOJANSTVO LJUDSKOG ŽIVOTA
21. Svetost i dostojanstvo ljudskog života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Anketa o bioetičkim pitanjima
- Crkveni dokumenti o svetosti i dostojanstvu ljudskog života – online zadatak
- Dignitas personae
- Familiaris consortio
- Mulieris dignitatem
- Donum vitae
- Evangelium vitae
- Zakonik kanonskog prava o kremiranju
- Katekizam Katoličke Crkve o poštivanju ljudskog života
- Hipokratova zakletva
- Ženevska liječnička deklaracija
- Opća deklaracija o pravima čovjeka
22. Život – Božji dar
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Čudo života – devet mjeseci u četiri minute (video)
- Sisters of life – Život je Božji dar (Pod smokvom) – video-prilog
- Život – video-prilog
- Ljudski život u majčinoj utrobi (beba Olivija) - simulacija, video-prilog
- Nick Vujičić: Naučite živjeti život na koji vas Bog poziva - video-prilog
23. Pobačaj i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zbor za učenje vjere, Izjava o izazvanom pobačaju
- Evangelium vitae, br. 58-63
- Svjedočanstvo Abby Johnson
- Katekizam Katoličke Crkve o pobačaju
- Peta Božja zapovijed – video-prilog
- Crescendo (kratki film); (s hrv. titlovima)
24. Umjetno začeće i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Katekizam Katoličke Crkve o umjetnoj oplodnji
- Dignitas personae (2. dio)
- Zbor za nauk vjere, Donum vitae
25. Ponavljanje i provjera znanja
26. Genetički inženjering i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Genetički inženjering i kloniranje – brošura
- Dignitas personae (3. dio)
- Katekizam katoličke Crkve o znanstvenom istraživanju i transplantaciji
27. Transplantacija u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam katoličke Crkve o znanstvenom istraživanju i transplantaciji
- Zakon o presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja
- Transplantacija srca uživo – video-prilog
28. Eutanazija i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam Katoličke Crkve o eutanaziji
- Sveti zbor za nauk vjere, Deklaracija o eutanaziji (1980.)
- Eutanazija – video-prilog
- Eutanazija: pravo na smrt – video-prilog
- Eutanazija – dr. Benoit Beuselinck o problematici eutanazije
29. Sakrament bolesničkog pomazanja
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Sakrament bolesničkog pomazanja – online kviz
- Katekizam katoličke Crkve o sakramentu bolesničkog pomazanja
- Bolesničko pomazanje – video-prilog
- Bolesničko pomazanje – video-prilog
30. Ponavljanje i provjera znanja
VI. ŽIVJETI U ISTINI
31. Osma Božja zapovijed: “Ne reci lažna svjedočanstva”
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Anketa: laž i istina
- Osma Božja zapovijed – video-prilog
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu pokore (ispovjedna tajna)
32. Isus je Put, Istina i Život
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Osma Božja zapovijed – izvadak iz KKC-a
- Glavne istine katoličke vjere – online zadatak
- Glavne istine katoličke vjere
- Kapela Arena (Kapela Scrovegni) – virtualni obilazak (freske – Giotto)
- Krist svevladar – prikaz nastanka sakralnog djela, video-prilog
- Crkveni svodovi – sakralna umjetnost
- Vatikanski muzeji – web stranica
- Vatikanski muzeji – You Tube kanal
- Sedam čuda sakralne umjetnosti – foto/video
- Drvene crkve – foto
- Suvremena sakralna umjetnost (natječaj) – foto
- Sagrada Familia – video
- Sagrada Familia – vrh tornja
- Milanska katedrala
- Đakovačka katedrala – video
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. kratka provjera: V. nastavna cjelina: "Živjeti u istini" - online kviz
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta – online kviz
- Ponavljanje gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena