Sakaćenje može, obraćenje ne

Njemački je parlament donio zakon kojim se maloljetnicima zabranjuje terapija promjene (reparativno ili konverzijsko postupanje).[1] Ili kako se to u nizozemskim medijima zove: ozdravljanje homoseksualaca. Za to biste mogli dobiti zatvorsku kaznu do godinu dana. A ako ga reklamirate, 300.000 eura kazne. U Nizozemskoj razne stranke zagovaraju opću zabranu s obrazloženjem da je taj postupak obmana, što bi bilo kažnjivo. Također se poziva i na zabranu iscjeljivanja molitvom.

Može li se nekoga „izliječiti“ od njegova spolnoga usmjerenja? Je li homoseksualnost urođena? Nemam pojma. Ali ne želim sada o tome. Nego o zakonodavcu koji zabranjuje konverzijsku terapiju. To je terapija čija je svrha promjena spolnoga identiteta. Možete misliti što hoćete o konverzijskoj terapiji, ali zabranjivati nešto takvo zakonom svakako je čudno. Postoje mnoge potpuno blesave prakse koje nemaju znanstvenu osnovu, a opet nisu zabranjene, iako te prakse svakako mogu prouzročiti duševnu štetu. Spomenut ću samo neke: astrologija, čitanje iz dlana, vidovnjaci, čitanje tarot-karata i terapeuti ponovna rađanja. Nadriliječnici tih vrsta mogu neometano nastaviti. Zašto onda ne i konverzijski terapeuti, dok zdravstvena osiguranja jednostavno plaćaju hormonske terapije i operacije „promjene spola“? Čak ih se i potiče („dobro da to radiš, kako hrabro“). Zašto se takvoj osobi ne bi dopustilo da dobrovoljno uđe u takvo stanje promjene (obraćenja)?

„Homoseksualnost nije bolest, nego inačica ljudske naravi i stoga ne zahtijeva liječenje“, jedno je od rasuđivanja koje se navodi. Ali ako je to istina, mora se odnositi na sve koji su rođeni kao muško ili kao žensko. To mi se ne čini kao bolest, nego više kao nešto što je u ljudskoj naravi, čemu stoga ne treba lijek. Zašto se onda smijete podvrgnuti operaciji „promjene spola“ ako to želite? Čudno je da se smiješ osakatiti i uništiti djelotvornost i svrhovitost vlastitih spolnih organa, ali takvoj osobi ne dopuštaš da ide na konverzijsku terapiju, čak i kad bi ona tamo htjela.

Postupci obraćenja mogu dovesti do depresije, čak i samoubojstva, kaže još jedna prosudba. Možda je tako, ali isto vrijedi i za one koji su se podvrgli promjeni spola. U najmanju ruku konverzijski postupak manje je nasilan.

Tu je onda bila i zastupnica u njemačkoj Saveznoj skupštini koja smatra da bi se zabrana trebala odnositi i na odrasle do 26 godina, jer da se ljudi često ne izjasne čim navrše 18 godina. Smatra da je neodgovorno ako se oni bez problema mogu podvrgnuti konverzijskim tretmanima: „Morate ih zaštititi jer se na njih tako lako utječe.“ Ista zastupnica smatra da maloljetne djevojke koje su trudne mogu same odlučiti žele li ili ne žele zadržati svoje dijete. Ovdje je pritisak izvana (od dečka) obično puno veći, ali tu očito nije potrebna zakonodavčeva zaštita. Zakonodavac očito smatra kako se žene u sukobu s trudnoćom mogu same odlučiti za sebe i bez problema ubiti dijete – to se ovdje zove osobna odgovornost. Ali zašto ne i kada imaju neželjene homoseksualne osjećaje i zbog toga završe u sukobu s identitetom? U svakom slučaju, ovdje nema uključene treće strane koja bi doslovce mogla postati žrtva.

Možda se sjećate pitanja zabrane oglašavanja u njemačkoj raspravi o pobačaju. Neki su bili protiv toga. Ne, to ne biste trebali shvatiti kao reklamu za pobačaj, nego jednostavno kao obavijest. Taj zastupnik u parlamentu sada se zalaže za zabranu reklama o konverzijskoj terapiji. 300.000 eura, ništa manje. I čudno im je da građani političare više ne shvaćaju ozbiljno.

nizozemski izvornik


[1] Prevoditeljska napomena: Misli se na iscjeljenje od spolne slomljenosti (engl. sexual brokenness), borbu s privlačnošću prema istome spolu, napore za promjenu spolnoga usmjerenja i rodnoga identiteta, koje se naziva i: terapija obraćenja, konverzijska terapija (engl. conversion therapy), reparativna terapija (reparative_therapy) i terapija spolne reorijentacije (sexual reorientation therapy). Odnosi se na dijagnozu poremećaj spolnih odnosa (latinski Disordo relationis sexualis), šifra F66.2 prema Desetoj reviziji Međunarodne klasifikacije bolesti.