Živjeti odgovorno svoje kršćanstvo


Riječ protagonist preuzeta je iz grčkog jezika. Sastavljena je od grč. πρῶτος (protos) – prvi i ἀγωνιστής (agonistes) – natjecatelj ili borac. Najčešće se kao pojam koristi u književnosti i umjetnosti, a označava glavnog lika kao nositelja radnje. U tom svjetlu, protagonist ima i preneseno značenje, koje se upotrebljava u svakodnevici, a označava onu osobu koja se snažno zalaže za neku ideju u koju vjeruje ili za neki pokret. Naglasak je na osobnom uvjerenju i želji da se aktivno osoba uključi u realizaciji tih ideja.

Na tom tragu, protagonist može biti i religiozan, teološki pojam, a označava svakog onoga čovjeka koji je svjestan činjenice da mu je Bog darovao život i da taj život treba iskoristiti u potpunosti, ali na način kako bi to Bog htio. Dakle, protagonist u religioznom smislu nipošto nije onaj tko bi olako shvatio život i provodio ga u užicima i besmislenostima. Naprotiv, protagonist je svjestan činjenica da je svaka sekunda života neponovljiva i zato se treba živjeti u punoj vjerničkoj ozbiljnosti.

Svi smo pozvani biti protagonisti svoga života, odnosno prije svega prepoznati i prihvatiti talente koje nam je Bog dao na vlastito usavršenje i usavršenje drugih ljudi, a onda te talente mudro koristiti. O tome nam posebno govori prispodoba o talentima (Mt 25,14-30). Ona nas upozorava da su nam talenti dani i kao dar i kao obveza, te ćemo prema načinu kako ih koristimo i biti suđeni.

Ti se talenti mogu gledati dvojako: kao poziv na životni status, pri čemu je važno budno osluškivati poziva li Bog nekoga npr. na svećeništvo, redovništvo, u bračnu zajednicu ili pak na samački život posvećen drugima, a također se mogu gledati u užem smislu, kao sposobnosti i nadarenosti koje nam Bog daje kako bismo po njima slavili Boga, a drugim ljudima i sebi bili od koristi.

Ako te talente prihvaćamo sa zahvalnošću i doista se trudimo preko njih izgrađivati kraljevstvo Božje na zemlji, postajemo kao mudar čovjek koji je sagradio kuću na stijeni, kako nas to poučava Isus u prispodobi o kući na stijeni i kući na pijesku (Mt 7,24-27). Drugim riječima, svatko koji se trsi biti pravi protagonist svoga života, svjestan je da po Božjoj milosti postaje čvrst u vjeri i nikakve životne bujice i nedaće neće ga uništiti, dok je onaj tko gradi svoj život bez Boga i oslanja se samo na svoje snage, poput onoga ludog čovjeka koji je sagradio kuću na pijesku. Čim navale prve životne bujice, ta će se kuća, odnosno njegov život, razrušiti.

Stoga je važno u punom smislu riječi biti protagonist, onaj koji razmišlja o svom životu i trudi se uvijek živjeti po Božjim zapovijedima.

Zadatak: Umetni riječi na pravo mjesto:


Svi nastavni materijali za 1. razred SŠ

1. Uvod u nastavni plan i program

2. Životna pitanja i odgovor vjere

3. Upoznaj samoga sebe kao dijete Božje

4. Smisao života u svjetlu Božje ljubavi

5. Kršćanska vjera je odgovor na traženje smisla života

6. Živjeti odgovorno svoje kršćanstvo

Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja

7. Vjera je iskonska ljudska potreba

8. Čovjek je po naravi religiozan

9. Kršćanstvo u kontekstu razvoja religija

10. Politeističke religije i Katolička Crkva

Ponavljanje i provjera znanja

11. Židovstvo – objavljena monoteistička religija

12. Kršćanstvo – religija utjelovljene Božje Riječi

13. Islam – monoteistička religija koja priznaje Krista prorokom, ali ne i Bogom

14. Brojne su religije, ali je samo jedan Spasitelj - Isus Krist

15. Ponavljanje gradiva i provjera znanja

16. Kršćanska Objava i njezino prenošenje

17-18. Sveto Pismo – pisana riječ Božja

19. Svetopisamski govor o Bogu

20. Sveto Pismo u životu kršćana

21. Ponavljanje gradiva i provjera znanja

22. Isus – povijesna osoba

23. Isusov lik

24. Navještaj kraljevstva Božjega

25. Kristovo otkupiteljsko djelo

26. Isus Krist – pravi Bog i pravi Čovjek

27. Zajedništvo s Kristom – životno iskustvo ljubavi Božje

28. Ponavljanje gradiva i provjera znanja

29. Prirodoznanstvena tumačenja nastanka svijeta i učenje Katoličke Crkve

30. Posebnost svetopisamskog govora o stvaranju

31. Svetopisamsko tumačenje stvaranja svijeta i čovjeka

32. Odnos vjere i znanosti

33. Ponavljanje gradiva i provjera znanja

34. Provjera znanja

35. Zaključivanje ocjena