Kriteriji dobra i zla u svjetlu učenja Katoličke Crkve


Svaki normalan čovjek ima temeljnu savjest, odnosno zna da dobro treba činiti, a zlo izbjegavati, ali u zamršenijim situacijama to i nije tako jednostavno. U takvim se prilikama valja voditi četirima kriterijima, a to su slobodna volja, objekt, nakana i okolnosti. Svi oni mogu nekada umanjiti, a nekada uvećati nečiju odgovornost za učinjena djela.

Slobodna volja podrazumijeva činjenicu da će osoba u izvršavanju svojih čina imati punu svijest, odnosno da neće npr. biti u stanju omaglice, mjesečarenja, pod utjecajem lijekova, u pijanom stanju, u stanju kada ju netko prisiljava na nešto i slično. Drugim riječima, mora biti potpuno svjesna svojih čina.

Objekt podrazumijeva sam čin koji se čini, a on može biti moralno dobar ili moralno zao. Temeljna savjest osigurava da se pri tome zna što je dobar, a što zao čin. Tako ne može biti psihički zdrave osobe koja bi mislila da je npr. dobro krasti, a zlo pomagati bližnjima.

Nakana se odnosi na htijenje, odnosno na činjenicu da osoba želi ili ne želi izvršiti neki čin. Da bi čin bio moralno dobar, nakana mora uvijek biti dobra. To znači da netko može činiti dobar čin, npr. dati novac siromahu, ali to može činiti iz npr. razloga jer ga kamera snima, a ne iz ljubavi prema bližnjemu. Uvijek, dakle, i nakana mora biti dobra.

Okolnosti su također one koje umanjuju ili uvećavaju moralnost ljudskih čina. Ponekad su one toliko komplicirane da će zbog njih sama kvalifikacija moralnoga čina biti veća ili manja. Npr. ubojstvo je po sebi teški grijeh, no u ratnim okolnostima, ako je rezultat obrane svoga života i slobode svoje domovine, ono dobiva sasvim drukčiju moralnu kvalifikaciju.

S obzirom na navedene kriterije, svaki je čovjek pozvan budno njegovati svoju savjest i izgrađivati moralni stav. Moralni stav podrazumijeva stalno nastojanje oko usavršavanja u dobru. Za razliku od takvog trajnog stanja, razlikujemo i moralni čin, koji se odnosi na konkretno učinjeno ili neučinjeno djelo.

Pozvani smo uvijek njegovati moralni stav, jer time bivamo slični Bogu, a Božja nas milost u tome vodi i prosvjetljuje, kako bismo u toj svojoj nakani doista i napredovali.

Svi nastavni materijali za 3. razred SŠ

4. Čovjek – polazište etičkog razmišljanja

5. Kriteriji dobra i zla u svjetlu učenja Katoličke Crkve

6. Odnos vjere i morala

7. Savjest – Božji glas u čovjeku

8. Kršćanska savjest u pluralnom društvu

9. Ponavljanje 1. i 2. nastavne cjeline i provjera znanja

10. Krist – temelj kršćanske moralnosti

11. Objavljeni moralni zakon

12. Znakovi ljubavi prema Bogu – prve tri Božje zapovijedi

13. Zlo i grijeh u svjetlu učenja Katoličke Crkve

14. Evanđeoski zakon ljubavi

 15. Ponavljanje i provjera znanja

16. Žena i muškarac u svjetlu učenja Katoličke Crkve

17. Brak i obitelj u svjetlu učenja Katoličke Crkve

18. Ženidba – sakrament bračne ljubavi i zajedništva

19. Odgovorno roditeljstvo u svjetlu učenja Katoličke Crkve

20. Ponavljanje

21. Svetost i dostojanstvo ljudskog života

22. Život – Božji dar

23. Pobačaj i učenje Katoličke Crkve

24. Umjetno začeće i učenje Katoličke Crkve

25. Ponavljanje i provjera znanja

26. Genetički inženjering i učenje Katoličke Crkve

27. Transplantacija u svjetlu učenja Katoličke Crkve

28. Eutanazija i učenje Katoličke Crkve

29. Sakrament bolesničkog pomazanja

30. Ponavljanje i provjera znanja