Kršćanska ljubav i služenje drugima
Pojam volonter, dragovoljac ili dobrovoljac dolazi od lat. voluntas, što znači volja. Riječ je osobi koja dobrovoljno čini nešto dobro za drugoga, a pri tome ne očekuje nikakvu nagradu. Kao takvo, volonterstvo može i ne mora biti religiozno motivirano. Onaj, dakle, tko volontira, dobrovoljno daruje za druge i svoje vrijeme i svoje znanje i svoje snage i svoje vještine, a time ne samo da pomaže drugima, nego i oplemenjuje sebe.
Možemo govoriti o tri vrste volontiranja: dugotrajnom, kratkotrajnom i o volontiranju u kriznim situacijama. Dugotrajno volontiranje podrazumijeva da je riječ o redovitom volontiranju, barem jednom tjedno i u trajanju od najmanje tri mjeseca. Kraće i rjeđe volontiranje od toga naziva se kratkotrajno, a ono se odnosi također i na jednokratni ili privremeni oblik pomaganja. Volontiranje pak u kriznim situacijama podrazumijeva odgovor na neku važnu životnu potrebu, odnosno riječ je o volontiranju koju diktira hitnost neke situacije.
Danas su lijepo razvijene i svima poznate različite volonterske akcije koje se provode unutar različitih udruga i organizacija, a neke od njih su npr. briga za starije osobe u staračkim domovima, briga za bolesne, briga za beskućnike, pomoć djeci s posebnim potrebama, pomoć osobama slabijeg ekonomskog statusa, pomoć nezaposlenima, pomoć u učenju, pomoć starijima po kućama, čišćenje okoliša, briga za životinje itd.
Može se reći kako je velika vrijednost volonterstva, a posebno se očituje u ovim vidovima: s jedne strane pomaže onima kojima je pomoć potrebna, ali istovremeno izgrađuje i onoga tko pomaže, potiče druge da i oni počnu pomagati, te na takav način pridonosi postizanju veće pravednosti u društvenoj zajednici.
Koliko je volonterstvo lijepo zaživjelo na nacionalnoj i svjetskoj razini svjedoči činjenica kako postoji već više dokumenata kojima se određuje narav i svrha volontiranja. U tom su smislu posebno značajni ovi: Europska povelja o volonterizmu, Zakon o volonterstvu, Etički kodeks volontera, Pravilnik o sadržaju izvješća o volontiranju i Pravilnik o državnoj nagradi za volontiranje. Štoviše, postoji i Međunarodni dan volontera, koji se obilježava 5. prosinca, a proglasila ga generalna skupština Ujedinjenih naroda 1985., s ciljem da se naglasi zajedništvo i doprinos svih volontera svijeta.
Ovdje spominjemo tek nekoliko volonterskih udruga i organizacija: UNICEF (humanitarna organizacija za pomoć djeci i mladima pri Ujedinjenim narodima), ECHO (organizacija Europske unije za humanitarnu pomoć), USAID (humanitarna organizacija SAD-a), Međunarodni Crveni križ, Hrvatski Crveni križ, Liječnici bez granica, Caritas, Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, HVIDRA, Udruga udovica, Udruga roditelja poginulih branitelja, Udruga obitelji nestalih, Savez izviđača Hrvatske, Udruga U ime obitelji, Marijini obroci, Rijeka ljubavi, Krijesnica, Putevi milosti, Jak kao Jakov, Fra Mladen Hrkač, Srce za Afriku, Kap dobrote, Put, istina i život, Ivan Merz itd.
Volonterstvo je dakako nešto što uvijek treba promicati i poticati sve ljude da se na svoj način pridruže volontiranju, međutim valja biti svjestan i činjenice da volontiranje ne mora uvijek biti pozitivno motivirano i u tom se smislu mogu uočiti i neke opasnosti. Tako npr. postoji mnoštvo udruga sličnih djelovanja, a to predstavlja velike izdatke za državu, zatim postoji mogućnost malverzacija i skrivenog djelovanja, jer se neki s nečasnim ciljevima mogu kriti iza naziva humanitarne organizacije ili udruge. Na to upućuje i činjenica kako postoji nesrazmjer između udruga u angažmanu, odnosno neke godišnje provedu mnoštvo akcija, dok druge vrlo malo. Uz to, ponekad se vidi i poljuljan prioritet, pa su tako npr. nekim udrugama važnije životinje od ljudi i sl.
Drugim riječima, ponekad se iza izvanjske humanosti mogu kriti sasvim drukčiji motivi, koji se ne mogu označiti kao pomaganje onima kojima je pomoć potrebna. Zato će Crkva radije govoriti o kršćanskoj ljubavi, nego o volonterstvu, jer ako je doista na djelu, kršćanska ljubav ne može imati nikakve negativne pozadine, jer je utemeljena na Dvjema zapovijedima ljubavi.
Isus tako na puno mjesta poziva svoje učenike da pokazuju kršćansku ljubav prema drugima, a ovdje ističemo samo nekoliko citata:
„Ljubi Gospodina Boga…, ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga” (Mt 22,39)
„Ljubite jedni druge kao što sam ja ljubio vas” (Iv 13,34)
„Sve što želite da drugi vama čine, činite i vi njima” (Mt 7, 12)
„Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste!” (Mt 25, 45)
Jednako nam tako Sveto pismo u Djelima apostolskim pokazuje kakva kršćanska ljubav treba biti, stavljajući nam pred oči prvu kršćansku zajednicu:
Bijahu postojani u nauku apostolskom, u zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama. Strahopoštovanje obuzimaše svaku dušu: apostoli su činili mnoga čudesa i znamenja. Svi koji prigrliše vjeru bijahu združeni i sve im bijaše zajedničko. Sva bi imanja i dobra prodali i porazdijelili svima kako bi tko trebao. Svaki bi dan jednodušno i postojano hrlili u Hram, u kućama bi lomili kruh te u radosti i prostodušnosti srca zajednički uzimali hranu hvaleći Boga i uživajući naklonost svega naroda. Gospodin je pak danomice zajednici pridruživao spašenike. (Dj 2,42-47)
U tom će svjetlu Crkva isticati nerazdruživost koinonije i dijakonije. Koinonija označava zajedništvo, odnosno posvješćuje nam da smo svi braća u Kristu, koja posebnu snagu crpe iz Euharistije, a dijakonija označava važnost služenja, i to tako da služimo drugima kao Kristu. Idući za takvim značenjem ljubavi, Crkva se oduvijek brinula za potrebite, što već možemo vidjeti u izvještaju u Djelima apostolskim, gdje čitamo da je prvoj kršćanskoj zajednici sve bilo zajedničko i nitko nije ništa zvao svojim od onoga što je imao (usp. Dj 2,42-47). Tijekom povijesti nastajale su mnogobrojne i različite bratovštine, udruge, hospiciji, sirotišta, bolnice, ubožnice itd., a imali su za cilj povezati duhovni i molitveni život s konkretnim pomaganjima bližnjima. U tom smislu posebno valja istaknuti svetog Vinka Paulskog (1581.-1660.) i njegove redovnike lazariste i sestre milosrdnice, koji su prednjačili u pomaganju potrebitima. Nisu bili jedini, nego su ih mnogi slijedili. To se odnosi i na neke druge redovničke zajednice, ali i na laike, pa je stoga sasvim razumljivo što je u jednom trenutku povijesti Crkve došlo do osnivanja Caritasa, kao prepoznatljive katoličke humanitarne organizacije.
Nju je najprije za Zagrebačku nadbiskupiju osnovao zagrebački nadbiskup Antun Bauer 1933., a veliki joj je zamah dao Bauerov nasljednik – bl. Alojzije Stepinac. Taj su primjer s vremenom nasljedovale i druge biskupije, tako da se danas govori o djelovanju Caritasa na razini nacionalne Crkve, na razini biskupija i na razini župa. Dana 15. listopada 1942. godine Središnji je odbor Caritasa Zagrebačke nadbiskupije uputio dopis svim biskupijama da i one osnuju svoje biskupijske Caritase, a to je za Đakovačku i Srijemsku biskupiju učinio tadašnji đakovački biskup Antun Akšamović Okružnicom br. 440/1943. od 30. travnja 1943. Time je Caritas naše biskupije započeo dugogodišnje humanitarno djelovanje putem kojeg je mnogim ljudima iskazana kršćanska ljubav i konkretna pomoć. To se posebno odnosi na vrijeme Drugog svjetskog i Domovinskog rata, te na Nedjelju Caritasa, ali i na uobičajeno svakodnevno djelovanje.
Nedjelja Caritasa se odlukom hrvatskih biskupa već više godina obilježava na Treću nedjelju došašća, a to je prigoda da postanemo svjesni i vlastitog zajedništva kao župne, biskupijske i nacionalne Crkve, te da iskažemo konkretnu pomoć onima kojima je pomoć potrebna. Milostinja toga dana ide izravno za pomoć najsiromašnijima, a uz nju se prikupljaju novčani i drugi prilozi, posebno oni koji su rezultat višednevnog odricanja i skupljanja novca u Caritasovim kutijicama ili kuvertama, a koje se također običavaju darovati u nedjeljnu milostinju.
Svi nastavni materijali za 2. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Sloboda kao izbor i odgovornost – online kviz (QR kod)
2. provjera znanja: Sakramenti inicijacije – online kviz (QR kod)
3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz (QR kod)
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta (QR kod)
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka - online kviz (QR kod)
5. provjera znanja: Crkva od vremena humanizma do danas - online kviz (QR kod)
6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz (QR kod)
I. SLOBODA – IZBOR I ODGOVORNOST
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 1. razreda – križaljka
- Ponavljanje gradiva 1. razreda – PPT
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Mladi čovjek i sazrijevanje u vjeri
- Tekst, poveznice, online zadaci
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Myers Briggs test o 16 tipova osobnosti – online test
- Ti svjetlo svijeta – audio prilog
- Svjetlost svijeta – glazbeni video-prilog
3. Sloboda i odgovornost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Iz KKC-a: Sloboda i odgovornost
- Vrste slobode – radni list
- Starozavjetni likovi i sloboda – radni list
4. Moć Isusove slobode
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- IZ KKC-a: Napastovanje Isusa
- Đavao iskušava Isusa – radni list
5. Ususret drugome kao bližnjemu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- Prijateljstvo – PPT
- Od zaljubljenosti do ljubavi – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prijateljstvo Davida i Jonatana (film David): od 30:45 do 50:30
- Prijateljstvo Davida i Jonatana, ukratko
- Hvalospjev ljubavi – radni list
- Hvalospjev ljubavi – PPT (interaktivni zadatak)
6. Ovisnosti i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Svadba u Kani – tekst
- Nuggets – video prilog o utjecaju ovisnosti
- Svećenik – bivši narkoman – video-prilog
- Happines – video prilog o (bes)mislu života
- ESPAD 2015. – istraživanje o pušenju, alkoholu i drogama među srednjoškolcima
- Standardizirano europsko istraživanje o alkoholu (2015.)
- Jack London, Kralj alkohol (izvadak/poster)
7. Izbor trajnih vrjednota u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Umna mapa temeljnih vrjednota
- Tri žabe – priča
- Prispodoba o blagu i dragocjenom biseru – video-prilog
- Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar – video/audio prilog
- Vrednote u Hrvatskoj, rezultati europskog istraživanja – emisija Argumenti (od 9:00)
Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. ŽIVOT S CRKVOM I U CRKVI
8. Otajstvo Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Ispovijest Petrova – radni list
- Iz KKC-a: Otajstvo Crkve
- Zašto ići u Crkvu – PPT
- Mali katekizam: Što je Crkva – video-prilog
- Mali katekizam: Zašto Crkva postoji – video-prilog
- Crkva – video-prilog
- Oznake Crkve – video-prilog
9. Sakrament krsta - početak kršćanskoga života
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament krsta – radni list (+ druga inačica)
- Krštenje – video-prilog
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu krsta
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu krsta
- Red krštenja jednog djeteta
- Krštenje jednog djeteta – video (od 3:24, posebno od 8:20)
10. Sakrament potvrde - vidljivi znak Duha Svetoga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Pedesetnica – radni list
- Sedam darova Duha Svetoga – radni list
- Darovi milosnoga života i zajedništva – PPT
- Zakonik kanonskog prava o sakramentu potvrde
- Katekizam Katoličke Crkve o sakramentu potvrde
- Potvrda – video-prilog
11. Sveta Misa – izvor i vrhunac života i poslanja Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament euharistije – radni list
- Sakrament euharistije – online križaljka
- Euharistija – video-prilog
- Dijelovi svete mise – video-prilog
- Židovski pashalni seder, Posljednja večera i rimokatolička Misa – video-prilog
- (Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT)
- Dušo Kristova – molitva
- Svet – molitva
Ponavljanje i provjera znanja
12. Karizme u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- 1 Kor 12,1-11 – online zadatak
- Prva kršćanska zajednica – online zadatak
- Obnova u Duhu (pozitivan pristup fenomenu) – video-prilog
- Obnova u Duhu (negativan pristup fenomenu) – video-prilog
13. Redovite službe u Crkvi
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatske metropolije i biskupije
- Redovnička odjeća
- Najpoznatiji redovi i njihovi utemeljitelji/reformatori
- Papa – video-prilog
- Sveti red – video-prilog
- Obred ređenja – video-prilog
- Svećeništvo – video-prilog
- Kako je Crkva strukturirana – video-prilog
- Moja Ljiljo – kratkometražni igrani film
14. Katolička Crkva - jedna i jedina
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Mi smo Katolička Crkva – video-prilog (1)
- Mi smo Katolička Crkva! – video-prilog (2)
- Mi smo katolici – video-prilog
- Koja je prava Crkva Isusa Krista – video-prilog
- Agni Parthene (pravoslavlje – pjevanje monaha) – video-prilog
- Plus que tout (pravoslavlje – pjevanje monahinja) – video-prilog
- Taize (ekumensko slavlje) – video-prilog
15. Blažena Djevica Marija – uzor vjere i Majka Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Marija – Majka i uzor Crkve – radni list
- Tko je Blažena Djevica Marija? – video-prilog
- Blažena Djevica Marija – Majka Crkve – video-prilog
- Marijina ljubav – video-prilog
- Marija – vazda Djevica – video-prilog
- Marija – Bezgrešno začeće – video-prilog
- Marija – Bogorodica – video-prilog
- Marija – uznesenje – video-prilog
- A. B. Šimić, Marija (pjesma)
- Salve Regina – audio-prilog
- Veliča duša moja Gospodina – audio-prilog
- Lijepa si lijepa, pučka marijanska pjesma – audio-prilog
- Litanije lauretanske
- Ave Maria (Luciano Pavarotti) – glazbeni video-prilog
- Zdravo Kraljice
- Veliča – Hvalospjev Marijin
- Anđeo Gospodnji
- Pod obranu se tvoju
- Rajska kruno
- Slavna Majko Spasitelja
- Kraljice neba
- Krunica – objašnjenje moljenja
- Marijanske pjesme
- Veliča – online zadatak
16. Ponavljanje i provjera znanja
- 3. provjera znanja: od “Karizme u Crkvi” do “Blažena Djevica Marija” – online kviz
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta (online križaljka)
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – križaljka
- Provjera gradiva – online kviz (duži)
- Provjera gradiva – online kviz (kraći)
- Provjera gradiva, 1. polugodište – online kviz
III. ZAJEDNICA KOJA OSLOBAĐA I SLUŽI: POVIJEST CRKVE
17. Crkva u vrijeme antike – svjedočenje mučeništvom
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u vrijeme antike - online kviz (QR kod)
- Car Konstantin i ukazanje križa – TV kalendar
- Mučeništvo svetog Petra i Pavla – izvadak iz filma
- Sperantes, Ti si Petar, Stijena – glazbenivideo-prilog
- Život svetog Pavla apostola – video-prilog
- Simboli apostola
- Obraćenje svetog Pavla – životopis
- Crkva u vrijeme antike – online križaljka
- Crkva u vrijeme antike – križaljka
- Crkva u vrijeme antike - Quizizz
18. Crkva u ranom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u ranom srednjem vijeku - online kviz (QR kod)
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – radni list
- Kršćanstvo na hrv. prostoru u srednjem vijeku – online križaljka
- Polaganje kršćanskih temelja – online kviz
- Crkva u ranom srednjem vijeku | Quizizz
- Kralj Dmitar Zvonimir – TV kalendar
- Hrvati i kršćanstvo, 1. epizoda: početci kršćanstva
- Trpimirova darovnica – tekst
- Hrvatska književnost srednjega vijeka – video-prilog
- Uglata glagoljica
- Glagoljica online
- Glagoljica – animacija slova
- Hrvatsko-glagoljički Očenaš i uglata glagoljica
- Sveti Ćiril i Metod – video-prilog
- Dolazak Hrvata (M. Perković Thomson) – video-zapis
- Višeslavova krstionica (natpis)
- Najmanja katedrala na svijetu (Nin)
- Ispovijest vjere Hrvata katolika
19. Crkva u razvijenom srednjem vijeku
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku - online kviz (QR kod)
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – radni list
- Crkva u razvijenom srednjem vijeku – online križaljka
- Sveti Toma Akvinski – životopis
- Pange lingua – sv. Toma Akvinski - glazbeni video prilog
- Sveti Toma Akvinski – video-prilog
- Crkveni raskol – TV-kalendar
- Križarski ratovi – video prilog
- Inkvizicija – video-prilog
20. Procvat kršćanstva u 12. i 13. st.: franjevci i dominikanci
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Franjevci i dominikanci – ponavljanje
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – kviz
- Procvat kršćanstva u 12. i 13. st. – online kviz
- Pjesma stvorova – glazba
- Pjesma stvorova – tekst
- Bože moj, dopusti mi – glazba
- Franjo, 1. dio (dokumentarni film)
- Franjo, 2. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 1. dio (dokumentarni film)
- Dominik, 2. dio (dokumentarni film)
Ponavljanje
- 4. provjera znanja: od antičkih vremena da svetog Franje i svetog Dominika - online kviz
- Crkva od antičkih vremena do kraja srednjeg vijeka – online kviz
21. Crkva u doba humanizma
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvati i kršćanstvo, 4. epizoda: Humanizam i renesansa (dokumentarni film)
- Europski humanisti i renesansni umjetnici – online anagram
- Hrvatski humanisti i renesansni umjetnici – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – online križaljka
- Crkva u doba humanizma – online zadatak
- Crkva u doba humanizma – križaljka
- Molitva suprotiva Turkom
- Pitanja za ponavljanje
- Marko Marulić – veliki kateheta svoga vremena
- Gutenbergova Biblija – prva tiskana knjiga
- Toma Kempenac, Nasljeduj Krista
22. Crkva u doba reformacije
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Crkva u doba reformacije - radni list
- Protestanti – mitovi i činjenice (dokumentarni film)
- Tridentski sabor – video-prilog
- Kako su nas reformacija i Luther spasili od Crkve – video-prilog
- Martin Luther – TV-kalendar
- Martin Luther – flim (1953.)
- Akt o supremaciji (Henrik VIII. i anglikanizam) – TV-kalendar
- Jean Calvin i kalvinizam – TV-kalendar
23. Crkva i moderno doba
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hrvatski prosvjetitelji – radni list
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Juraj Strossmayer – video-prilog
- Josip Stadler – video-prilog
- Juraj Dobrila – video-prilog
- Maksimilijan Vrhovec – video-prilog
- Bartol Kašić – video-prilog
- Andrija Kačić Miošić – video-prilog
- Fra Grgo Martić – video-prilog
- Ruđer Bošković – video-prilog
- Hrvatski prosvjetitelji – online zadatak
- Don Bosco (1.dio) – film
- Don Bosco (2. dio) – film
24. Crkva pred promjenama suvremenog svijeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Od prosvjetiteljstva do danas – tekst
- Totalitarni režimi 20. st. – tekst
- Alojzije Stepinac – Moja savjest je čista (video)
- Alojzije Stepinac – video-prilog
- Bleiburg – video-prilog
- Drugi vatikanski sabor – video-prilog
25. Ponavljanje
IV. S CRKVOM NA PUTU VJERE I SLOBODE – MOLITVA, SLAVLJE, SVJEDOČENJE
26. Izrazi vjere i štovanja Boga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Izrazi vjere i štovanja Boga – online križaljka
- Post i nemrs – tekst
- Post i nemrs – video-prilog
27-28. Liturgijska godina, liturgijski prostor, liturgijsko posuđe, liturgijske boje, liturgijsko ruho i liturgijske knjige
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Liturgijska godina – PPT
- Liturgijska odjeća – PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Liturgijski kalendar – poster
- Liturgijski kalendar – radni list
- Liturgijsko vrijeme, prostor, odjeća, boje, posuđe i knjige – online zadatak
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskom prostoru
- Opća uredba Rimskog misala o liturgijskim bojama
- Korizma – video-prilog
- Veliki tjedan – PPT/video
- Datum Uskrsa – video-prilog
- Kvatre – video-prilog
- Liturgijsko posuđe – video-prilog
29. Osobna i zajednička molitva u životu Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćanska molitva – online zadatak
- Ave Maria – online zadatak
- Križni put – online zadatak
- Molitva trojice isposnika – kratki film
- Osnovne katoličke molitve
- Kruh nebeski – molitvenik
- Mali molitvenik
- Mali obiteljski molitvenik
- Molitvenik fra Anđela Nuića
- Biserje svetog Ante, molitvenik
- Pučki križni put
- Pučki križni put – audio prilog
- Pater noster (Oče naš – latinski)
30. Krunica i Časoslov
- Tekst, poveznice i online prilozi
- Izvadak iz e-udžbenika
- Časoslov
- Božanski časoslov – Jutarnja – video-prilog
- O molitvi krunice – tekst
- Krunica – interaktivne upute za moljenje
- Krunica (radosna otajstva) – online zadatak
- Krunica (žalosna otajstva) – online zadatak
- Časoslov i krunica – online kviz
- Papa Ivan Pavao II. predvodi molitvu krunice – video-prilog
- Krunica Božjega Milosrđa – pjevana – video-prilog
31. Slavljenje vjere u zajedništvu
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Peter Noster – glazbeni prilog (pjeva papa Ivan Pavao II.)
- Službe u crkvi – video-prilog
- Susret hrvatske katoličke mladeži – tekst
- Krist na žalu – ispraćaj pape Benedikta na odlasku iz Hrvatske – video-prilog
32. Kršćanska ljubav i služenje drugima
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sveti Vinko Paulski – tekst
- “Svlačionica” – o trojici svećenika
- Kao da se nije ništa dogodilo (priča/primjer)
33. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. provjera znanja: Molitva, slavlje, svjedočenje - online kviz
- Ponavljanje gradiva 2. polugodišta
- Pitanja za pisanu provjera znanja, 2. polugodište
- Provjera gradiva, 2. polugodište – online kviz
- Ponavljanje, cijela godina
- Provjera gradiva cijele godine – online kviz
34. Provjera znanja
35. Zaključivanje ocjena