Iskustvo Božje ljubavi u sakramentima
Sveti Ivan apostol i evanđelist u svojoj Prvoj poslanici kaže kako Boga nikad nitko nije vidio, ali nam svjedoči da ga je Jedinorođenac objavio. U tom svjetlu možemo, kao ljudi vjere, imati iskustvo Božje prisutnosti i bez jasne Njegove vidljivosti, a to osjećamo na različite načine: u molitvi, sabranosti, u promatranju prirode, u komunikaciji s drugim ljudima itd., no najsnažnije iskustvo Boga zbiva se po sakramentima, kao vidljivim znakovima Njegove neizmjerne ljubavi.
Zato sakramenti u Katoličkoj Crkvi imaju svoju posebnu vrijednost, odnosno tolika njihova uzvišenost traži da ih se nipošto i nikada ne banalizira, niti im se pristupa magijski, nego da ih se uvijek gleda u svjetlu zahvalnosti za Kristovo djelo otkupljenja. Štoviše, oni uprisutnjuju Božju milost u nama i posvećuju nas, te nam time bivaju jasan znak Božje prisutnosti.
Da bismo razumjeli značenje sakramenata, dobro je napraviti određenu usporedbu sa znakovima i simbolima, kao i vidjeti njihovo značenje i ulogu u svakodnevnom životu i u životu Crkve.
Znakovi su redovito dogovoreni i služe za lakše sporazumijevanje, a označavaju istu zbilju o kojoj govore. Drugim riječima, znakovi redovito funkcioniraju na način da se određenom skicom, riječju, jednostavnim crtežom ili na neki drugi način nešto skraćeno označi, umjesto da se piše cijelo objašnjenje. Tako se npr. prometni znak u obliku trokuta vrhom okrenuta prema dolje, a koji je uokviren crvenom bojom čita: raskrižje s cestom s prednošću prolaska, a crveni znak u osmerokutu unutar kojega velikim slovima piše stop čita: obvezno zaustavljanje. Umjesto, dakle, samih riječi, prema dogovoru, koristi se naznačeni znak i nema nikakvo drugo značenje unutar sustava prometnih znakova. Na sličan način možemo govoriti i o nekim drugim znakovima, kao što su npr. semaforske šifre, Morseova abeceda, Brajevo pismo, signalizacija zastavicama itd. Tu se mogu, u određenoj mjeri, pridodati i npr. geste uljudnosti, kao što su naklon, skidanje šešira, ljubljenje prstena, darivanje cvijeta, stavljanje prstena drugoj osobi itd.
U Crkvi postoje mnogi znakovi i njih je dobro poznavati. Tako npr. imamo cijeli niz stilski različitih križeva koji nešto označavaju. Primjerice, po položaju uspravne i poprečne osi razlikujemo latinski od grčkoga križa, pri čemu je sjecište dviju osi kod grčkoga križa u sredini, a kod latinskog poprečna os siječe uspravnu iznad sredine. Poznavanje toga lakše će nam npr. pomoći pri prepoznavanju pripada li nešto pravoslavlju ili katoličanstvu. Također, latinski križ okrenut naopačke označava Petrov križ, jer je sv. Petar razapet okrenut glavom prema dolje. Križ svetoga Andrije, Petrova brata, ima izgled iksa, jer je taj apostol opet razapet na križu toga oblika. Nadbiskupski križ ima jednu poprečnu os više, a papinski još jednu više, itd.
Možemo primijetiti da se i u Svetom pismu koriste mnogi znakovi. Tako je danas dovoljno podsjetiti na neke znakove da bismo znali o kojoj se biblijskoj zgodi radi. Primjerice, golub na Isusovu krštenju je bio znak Duha Svetoga, a glas koji se začuo znak da je Krist Mesija. Pet kruhova i dvije ribe nas asociraju na događaj kada je Isus nahranio 5.000 ljudi, kruh i vino nas podsjećaju na ustanovljenje euharistije, pretvaranje vode u vino na Kristovo prvo čudo u Kani Galilejskoj, Juda je poljupcem izdao Isusa, pijetao je triput zapjevao kad je Petar zatajio Isusa, Krist je kao znak posebne ljubavi i služenja drugima oprao apostolima noge, itd.
Uz to, u Crkvi, posebno u liturgiji, imamo niz znakova i gesti, koje imaju svoje značenje i dobro ih je poznavati. To se odnosi npr. na znak križa koji često pravimo, na križanje blagoslovljenom vodom prilikom ulaska u crkvu i izlaska iz nje, na pravljenje tri križića kod navještaja evanđelja, a također se odnosi i na klečanje, stajanje, sjedenje, prostraciju i druge geste kojima obiluje bogoslužje.
Simboli imaju još dublje značenje od znakova. Oni su redovito povezani s nekom vrjednotom ili osobom, a religiozni s Bogom. Koji put se neće jasno moći vidjeti razlika između znaka i simbola, a isto tako nešto se nekome može činiti kao znak, a drugome simbol. Primjerice, križ može biti i znak i simbol. Kao znak, odnosi se npr. na navedene razlike između latinskoga i grčkoga križa, kao znak za crkvu na topografskoj karti i slično, ali istovremeno križ je i simbol vjere, mučeništva, Kristova djela otkupljenja, vjere u uskrsnuće itd. Isto tako riba je znak po kojem su se prepoznavali prvi kršćani, ali ona je i simbol, jer u sebi krije akronim Isus Krist Božji Sin Spasitelj, a kao takav simbolizira spremnost prvih kršćana na mučeničku smrt iz ljubavi prema Kristu. Kruh i vino na svetoj Misi simboliziraju Kristovu žrtvu, odnosno Njegovo Tijelo i Njegovu Krv, uskrsna svijeća simbolizira uskrsloga Krista i nadu u vječni život, križ, sidro i srce simboliziraju bogoslovne kreposti: vjeru nadu i ljubav, itd.
Sakramenti imaju još jednu dublju razinu u odnosu na simbole, odnosno oni uprisutnjuju Božju milost i utiskuju nam je u dušu. Kao takvi, oni su snažni svjedoci Božje prisutnosti u skrivenosti, kako to i kaže najjednostavnija i najljepša definicija sakramenata: oni su vidljivi znakovi nevidljive Božje milosti. U Crkvi ima sedam svetih sakramenata: krst, potvrda, euharistija, pomirenje, bolesničko pomazanje, sveti red i ženidba, a po svakom od njih Bog nas obdaruje posebnim milostima, pod uvjetom da se želimo otvoriti toj Božjoj ljubavi.
Osim sedam svetih sakramenata, možemo govoriti o Kristu kao prvom Sakramentu ili Prasakramentu. On je, naime, za svoga života bio svojim suvremenicima vidljiv, ali svojim božanstvom skriven. Zato kažemo da je Krist sakrament Boga. Na isti način možemo reći i da je Crkva sakrament Krista. Naime, Krist više nije vidljiv na zemlji, ali je vidljiva Crkva, zajednica vjernika koja nastavlja Kristovo poslanje.
Crkva kao sakrament Krista ima svoje svete sakramente i po njima uprisutnjuje Božju ljubav. Oni prate cijeli čovjekov život i osnažuju ga u važnim trenucima. Tako u blizini trenutka nečijega života – rođenja – Crkva nudi sakrament krsta, po kojemu se kršteniku briše istočni grijeh, postaje član Crkve i dijete Božje. U vrijeme značajnije socijalizacije djeteta Crkva nudi sakrament zajedništva – euharistiju, u vrijeme previranja u mladenaštvu – potvrdu, u vrijeme preuzimanja izravnijih obveza u društvu – ženidbu i sveti red, kod iskustva bolesti – bolesničko pomazanje, a kod iskustva grijeha – pomirenje.
Sakramenti imaju snagu istinskoga susreta Boga i čovjeka. Bog se spušta u našu životnu stvarnost i posvećuje ju, a mi svojim odgovorom na Božju ljubav rastemo u milosti Božjoj. Zato je važno otkrivati Božju ljubav u tim otajstvima skrivenosti, a posebno dozvoljavati da nas Bog osnažuje po sakramentu euharistije i ispovijedi, kojima možemo redovito pristupati i hraniti se Božjom prisutnošću.
Svi nastavni materijali za 4. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Suvremeni čovjek pred pitanjem Boga – online kviz (QR kod)
2. provjera znanja: Bog u svjedočanstvu vjere Staroga i Novoga zavjeta – online kviz (QR kod)
3. provjera znanja: Sakramenti i sveci – online kviz (QR kod)
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta (QR kod)
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Ljudski rad i stvaralaštvo - online kviz (QR kod)
5. provjera znanja: Izazovi znanstveno-tehničkog napretka - online kviz (QR kod)
6. provjera znanja: Kršćanska nada u budućnost - online kviz (QR kod)
I. SUVREMENI ČOVJEK PRED PITANJEM BOGA
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 3. godišta – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 3. godišta – online križaljka
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 3. godišta – križaljka
- Ponavljanje gradiva 3. razreda – prezentacija
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Izazov nevjere i put k Bogu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Izazov nevjere – radni list
- Izazov nevjere – online križaljka
- Evangelii nuntiandi
3. Suvremena religioznost i njezina pitanja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Odnos parapsihologije i vjere
- Suvremena religioznost i njezina pitanja – online križaljka
- Suvremena religioznost i njezina pitanja – križaljka
- Fatima – film (1. dio)
- Fatima – film (2. dio)
4. Kršćanske sekte i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Novi religiozni pokreti i sekte – tekstovi
- Sekte proistekle iz kršćanstva – interaktivna prezentacija
- Jehovini svjedoci – video-prilog
- Pentekostalci – video-prilog
- Adventisti – video-prilog
- Mormoni – video-prilog
- Mormoni – video prilog (2)
- Sekte – online kviz
5. New Age, okultne sekte i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Različite sekte – interaktivna prezentacija
- Hare Krišna – video-prilog
- U Hrvatskoj djeluje sve više sekti – video-prilog
- Svjedočanstvo obraćenja od okultizma – video-prilog
- Sekta Crna ruža – video-prilog
- Scijentologija – video-prilog
- Sekte – online zadatak
6. Pitanje Boga pred iskustvom patnje i zla u svijetu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Knjiga o Jobu – tekstovi za rad u skupinama
- Knjiga o Jobu, ukratko
- Sveta Marija Goretti – životopis
- Sveta Marija Goretti, ukratko
- Nebo iznad močvare – film o sv. Mariji Goretti
- Isusovo raspeće (iz filma Pasija)
- Zlo, bol, patnja i Bog – video-prilog
7. Dokazi o Božjem postojanju
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Dokazi o Božjem postojanju – poster
- Dokazi o Božjem postojanju – radni list
- Priča o istraživaču i beduinu
- Tik do smrti – video prilog
- Klapa sv. Juraj, Oči u oči - glazbeni prilog
- Dokazi o Božjem postojanju: Kalam, kozmološki dokaz
- Dokazi o Božjem postojanju: Dokazi iz gibanja
- Dokazi o Božjem postojanju: Dokaz iz uzročnosti
- Dokazi o Božjem postojanju: Dokaz iz kontingencije
8. Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. BIBLIJSKA SLIKA BOGA I ISKUSTVO BOGA
9. Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – tekstovi za rad u skupinama (str. 3-6)
- Veliki i mali proroci
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Rani svijet (1.)
10. Primjeri vjere u Starom zavjetu: od Abrahama do Mojsija
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – tekstovi za rad u skupinama (str. 7-17)
- Loza od Abrahama do Josipa
- Uništenje Sodome i Lotov bijeg (svetopisamski tekst)
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – online kviz
- Bog u svjedočanstvu vjere SZ (Starozavjetne osobe) – osmosmjerka
- Primjeri vjere starozavjetnih osoba – tekstovi
- Primjeri vjere nekih starozavjetnih likova – vremenska crta
- Vremenska crta Starog zavjeta
- Vremenska crta Starog zavjeta – radni list
- Starozavjetne osobe – interaktivni zadaci
- Primjeri vjere starozavjetnih osoba od Abrahama do Mojsija – križaljka
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Patrijarsi (2.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Patrijarsi (3.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Egipat i Izlazak (4.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Lutanje pustinjom (5.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Osvajanje i suci (6.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Osvajanje i suci (7.)
11. Primjeri vjere Staroga zavjeta: od Mojsija do kraja Staroga zavjeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Primjeri vjere Staroga zavjeta: od Samsona do kraja Staroga zavjeta (ukratko)
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – tekstovi za rad u skupinama (str. 18-46)
- Primjeri vjere nekih starozavjetnih likova – vremenska crta
- Vremenska crta Starog zavjeta
- Vremenska crta Starog zavjeta – radni list
- Starozavjetne osobe – interaktivni zadaci
- Primjeri vjere nekih starozavjetnih likova – radni list (+ druga inačica)
- Pitanja za ponavljanje – online zadatak
- Pitanja za ponavljanje
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Osvajanje i suci (6.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Osvajanje i suci (7.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Kraljevstvo (8.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Kraljevstvo (9.)
- Kratko putovanje kroz Bibliju: Kraljevstvo (10.)
12. Bog u svjedočanstvu vjere Novoga zavjeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Neke novozavjetne osobe – životopisi
- Primjeri vjere Novog zavjeta - radni list
- Blaženstva – radni list
- Novozavjetne osobe – online pitanja
- Novozavjetne osobe – online zadatak
Ponavljanje i provjera znanja
- 2. provjera znanja: Bog u svjedočanstvu vjere Staroga i Novoga zavjeta – online kviz
- Ponavljanje – online kviz 1
- Ponavljanje – online kviz 2
12. Iskustvo Božje ljubavi u sakramentima
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćansko iskustvo Božje prisutnosti u skrivenosti – osmosmjerka (+ druga inačica)
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Sakramenti (ukratko)
- Sakramenti – video-prilog
- Sedam sakramenata – video-prilog
13. Sakrament ispovijedi – iskustvo milosrdnoga Boga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament pomirenja – tekstovi za rad u skupinama
- Sakrament pomirenja – scenski prikaz ispovijedanja
- Sakrament pomirenja – video-prilog
- Ispovijed, objašnjenja – video-prilog
- Kako se ispovijedati? – video-prilog
- Ispovijed u skicama – video-prilog
- Kako Krist briše grijehe – kratki video
14. Bog u iskustvu kršćanskih svetaca i svjedoka vjere
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zašto katolici zazivaju svece – video-prilog
- Svetci Katoličke Crkve – online križaljka
- Životopisi svetaca, blaženika i svjedoka vjere
15. Ponavljanje i provjera znanja
- 3. provjera znanja: Sakramenti i sveci – online kviz
- Pitanja za ponavljanje, 4. razred, 1. polugodište
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – online kviz (Wordwall)
- Provjera znanja – online kviz (duži) – Forms
- Provjera znanja – online kviz (kraći) – Forms
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – online križaljka (Wordwall)
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – križaljka
- Provjera znanja, online kviz (1. polugodište)
III. LJUDSKI RAD I STVARALAŠTVO
16. Čovjek kao sustvaratelj
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prispodoba o talentima – igrokaz
- Laborem exercens – tekst
- Koliko čovjeku treba? – priča L. Tolstoja
- Priča iz života Xiao Shen (udžbenik Svjetlom vjere, str. 87)
- Opća deklaracija o ljudskim pravima
- Rerum novarum, enciklika Lava XIII. (1891.)
- Rerum novarum i Populorum progressio – video-prilog
17. Kršćansko vrjednovanje rada
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Katekizam Katoličke Crkve o radu
- Online anketa o odnosu mladih prema radu
- Vrjednovanje rada u svjetlu socijalnog nauka Crkve – mini test
- Sveti Josip, zaručnik BDM – životopis
- Čudesne stube svetog Josipa
- Sveti Josip – zaštitnik Domovine – video-prilog
- Duhovna baština svetog Benedikta – video-prilog
18. Pravda, pravednost i solidarnost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Pravednost i solidarnost - križaljka
- Zahtjevi pravde i solidarnosti – online križaljka
- Zahtjevi pravde i solidarnosti – križaljka
- Suzanina pravednost i prorok Daniel
- Sedma i jubilejska godina
- Socijalna pravednost (Socijalna agenda)
- Solidarnost (Socijalna agenda)
- Papinska misijska djela
- Katekizam Katoličke Crkve o pravednosti i solidarnosti među narodima
- Ljubav među narodima (o Caritasu) – video-prilog
19. Etika poslovanja i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Indeks percepcije korupcije
- Biblija o novcu – video-prilog
- Korupcija – to nisam ja – video-prilog
- Prispodoba o okrutnom dužniku – video-prilog
- Prispodoba o okrutnom dužniku (tekst)
- Prispodoba o zgrtanju varavog bogatstva (tekst)
- Katekizam Katoličke Crkve: Sedma Božja zapovijed
- Sedma Božja zapovijed – video-prilog
- “Blaženstva” etike promidžbe suvremenog svijeta (nepoznati autor)
20. Briga za opće dobro i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Mater et magistra – tekst
- Populorum progressio – tekst
- Pacem in terris – tekst
- Sollicitudo rei socialis – tekst
- Caritas in veritate – tekst
- Samo je u Bogu mir – Ps 62 (audio, note)
- Samo je u Bogu mir (Ps 62) – online zadatak
- Samo je u bogu mir (Ps 62) – zadatak
- Priča o četvorici – poster
- Crna i lijepa moja Afrika – dokumentarni film
21. Ponavljanje
IV. IZAZOVI ZNANSTVENO-TEHNIČKOG NAPRETKA
22. Budućnost i moć znanja u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Budućnost i moć znanja – zadatak za rad u skupinama
- Salomon moli za dar mudrosti – svetopisamski tekst
- Salomonova presuda – svetopisamski tekst
- Hvalospjev ljubavi – glazbeni video-prilog
- Ima 9 godina, a studira na 3 sveučilišta – video-prilog
23. Globalizacija i informatizacija u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Globalizacija – video-prilog
- Pođite po svem svijetu – glazbeni audio prilog
- Katoličke TV postaje
- Katoličke radio postaje
- Katolički časopisi; Hrvatski časopisi
- Katolički portali
- Twitter pape Franje
24. Znanost i poboljšanje ljudskog života u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Sophia: humanoidni robot – video-prilog
- Humanoidni roboti (Ameca, Mesmer, ostali)
- Chat GPT (umjetna inteligencija)
25. Briga za okoliš u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Odnos čovjeka prema stvorenom svijetu – skupni sastav
- Sveti Franjo Asiški – izvadak iz filma
- Sveti Franjo Asiški – video-prilog
- Pjesma stvorova – tekst
- Pjesma stvorova – audio-prilog
- Čovjek koji je sadio drveće – video-prilog
- Pismo indijanskog poglavice bijelom čovjeku
26. Zajedništvom do napretka – kršćanstvo između individualizma i kolektivizma
27. Ponavljanje i provjera znanja
V. KRŠĆANSKA NADA U BUDUĆNOST
28. Očekivanja budućnosti i odnos prema vremenu u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Različita gledanja na budućnost i vrijeme – online zadatak
- Pandorina kutija – letak
29. Eshatološki i apokaliptički tekstovi u Bibliji
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Letak s filmom
- Prispodoba o bogatašu i Lazaru – kratki film
- Prispodoba o deset mudrih i deset ludih djevica – video-prilog
30. Čovjek pred pitanjem smrti i kršćanska nada u vječni život
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam Katoličke Crkve o uskrsnuću tijela
- Katekizam Katoličke Crkve o vječnom životu
- Što se događa na kraju naših života (Mali katekizam) – video-prilog
- Što će se dogoditi u raju (Mali katekizam) – video-prilog
- Što je pakao (Mali katekizam) – video-prilog
31. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. provjera znanja: Kršćanska nada u budućnost - online kviz
- 4. razred, 2. polugodište, ponavljanje
- 4. razred, 2. polugodište – pitanja za usmeno provjeravanje/online kviz
- Ponavljanje gradiva 4. razreda, 2. polugodište – online kviz
- Pitanja za ponavljanje – 4. godište, cijela godina
- Ponavljanje gradiva cijele godine – online kviz
32. Zaključivanje ocjena