Pravda, pravednost i solidarnost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
Uvod
Živjeti po Evanđelju znači u svemu tražiti Božju volju i nastojati živjeti život po krepostima. Krepost je stalna volja činiti dobro. Po ustaljenoj podjeli, kreposti se dijele na bogoslovne (teološke ili ulivene) i ljudske ili stožerne. Među bogoslovne spadaju vjera, nada i ljubav, a riječ je o onima koje nam se ulijevaju u dušu milošću Božjom i našom suradnjom, a posebno razvijaju naš odnos prema Bogu. Ljudske su četiri, a to su razboritost, pravednost, umjerenost i jakost. One nas više usmjeravaju na međuljudske odnose. Suvremeno društvo sve više stavlja pred nas zahtjec pravednosti i solidarnosti sa svim ljudima.
Pravo, pravda, pravednost i pravičnost
Iako se u svakodnevnom govoru ne pravi ili ne pravi bitna razlika između pojmova pravo, pravda, pravednost i pravičnost, nije naodmet uočiti kako određena razlika među njima ipak (ponekad) postoji. Točnije, Sveto pismo češće govori o pravu i pravdi, dok suvremeno društvo za iste te pojmove češće koristi izričaje pravednost i pravičnost.
Pravo i pravednost su u tom smislu sinonimi i označavaju pozitivne zakone, uredbe po kojima se uređuje društveni život. Pravda i pravičnost obuhvaćaju još jednu dublju razinu, onu koja računa s nemogućnošću zakona da obuhvati i razinu milosrđa onda kada je ona potrebna. U tom svjetlu pravda i pravičnost ispravljaju i nadopunjuju ono što nije moglo ući u sam zakon.
„Držite se prava i činite pravdu“
U Knjizi Izaijinoj 56,1, kao i na nekim drugim mjestima, pronalazimo uputu da se trebamo držati prava i činiti pravednost. Naglašava se, dakle, s jedne strane važnost zakona i potrebe da se on ispunjava, ne samo formalno, nego i srcem, ali jednako tako potrebno je proširiti granice zakona, onda kada se to čini mudrim i korisnim.
Na to upućuju i pojmovi pravednost i pravičnost, a o njihovoj konkretnoj primjenjivosti govori i starozavjetni tekst Dn 13,1-64 (Daniel izbavlja Suzanu), odnosno pokazuje kako se oni koji po naravi stvari trebaju skrbiti o pravu i pravičnosti mogu izopačiti i biti pronositelji najvećih nepravdi.
Pravednost i pravičnost
Pojam pravednost dolazi od grč. δικαιοσυνη (dikaiosyne), lat. iustitia, a označava donošenje i izvršavanje pravednih zakona. Pojam pravičnost dolazi od grč. επιεικεια (epieikeia), lat. aequitas, što je ekvivalent svetopisamskoj pravdi, odnosno ispravlja i nadopunjuje ono što po sebi ne može obuhvatiti zakon.
Kao takvi, svi nas ti pojmovi upućuju na postizanje dobra pojedinca, dobra drugoga (posebno solidarnost) i općeg dobra, odnosno dobra društva.
U tom se svjetlu može reći da je pravo/pravednost stalna i neprekidna volja dati svakomu ono što mu pripada. Pravda/pravičnost još povrh toga računa s ljubavlju i ne zadržava se samo na slovu zakona.
Dobro je ovdje spomenuti i svetoga Thomasa Morea, zaštitnika pravnika. Živio je u 15. st., u vrijeme kralja Henrika VIII. koji se zbog papinog odbijanja da mu poništi brak odvojio od Katoličke Crkve i osnovao Anglikansku. Sveti Thomas More je bio ugledni pravnik koji je bio kraljev kancelar. Kako nije htio napustiti Katoličku Crkvu, kralj ga je dao pogubiti.
Simbol pravednosti
Na temelju različitih mitologija oblikovao se simbol pravednosti, a prikazuje se likom žene koja u jednoj ruci drži mač, u drugoj vagu, a na očima povez.
U grčkoj mitologiji obično se ta svojstva pripisuju božici Temidi, dok u rimskoj božici Justiciji.
Mač simbolizira kaznu, odnosno snagu i moć suda koji izriče presudu, vaga jednakost svih pred sudom, a povez nepristranost u suđenju. Prema nekima, vaga je vezana i uz staroegipatske mitove po kojima bogovi važu ljudske duše poslije smrti i po njima određuju tko ide u raj.
Pravednost i ljudska narav
Svaki čovjek ima osjećaj za pravdu i pravednost, načelno je spreman poštovati pravedne zakone, a isto tako odbaciti one koje osjeća nepravednima.
Podjela pravednosti
Pravednost se dijeli na:
- opću ili zakonsku, koja polazi od pojedinca i usmjerava ga prema općem dobru, a uz to se bazira na zakonima koji vrijede za sve jednako;
- ugovornu ili uzajamnu, koja regulira sve međuljudske odnose i sprječava nečiju samovolju;
- razdiobnu ili distributivnu, koja vodi računa da se sva opća dobra pravedno raspoređuju.
Pravednost i solidarnost
Pravednost je u izravnom odnosu sa solidarnošću. Pojam solidarnost dolazi od lat. solidus, što znači čvrst. Solidarnost označava brigu pojedinaca i cijele zajednice za sve one koji se nalaze u teškoj materijalnoj ili nekoj nezavidnoj situaciji. Za nas kršćane pravedno je biti solidaran, jer ta pravednost je po sebi kršćanska ljubav kojom smo dužni ljubiti svu braću.
Vrste solidarnosti
Solidarnost se može gledati pod nekoliko vidova. Tako se može govoriti o:
- osobnoj solidarnosti, odnosno onoj koja održava brigu pojedinca prema pojedincima
- društvenoj solidarnosti, koja predstavlja brigu udruga i organizacija za pojedince ili skupine koji su u potrebi (npr. Caritas, Crveni križ i niz drugih udruga i organizacija), te o
- institucionalnoj solidarnosti, onoj koja se proteže na državne i međunarodne razine, a trebala bi kao takva biti dobro organizirana i osmišljena.
Načelno, osobna solidarnost lijepo funkcionira i moglo bi se reći kako je prosječan čovjek senzibiliziran za potrebe onih za koje sa sigurnošću zna da trebaju pomoć. Društvena solidarnost najviše se pokazuje u organiziranju humanitarnih akcija i koncerata, a kao takva također je dosta razvijena. No, to se ne može baš reći i za institucionalnu solidarnost, jer je uglavnom manjkava i prepuštena nižim razinama.
Solidarnost u Starom zavjetu
Sveto pismo na puno mjesta govori o ljubavi prema bližnjemu, a posebno prema onima koji su marginalizirani u društvu. Tako se u Knjizi Izlaska, u Knjizi Ponovljenog zakona, kao i na nekim drugim mjestima određuje na koji način treba skrbiti o siromasima, pridošlicama, udovicama, bolesnima itd. Između ostaloga, može se spomenuti obveza vraćanja ogrtača koji se siromahu uzima kao zalog ili propis o subotnjoj godini.
Onaj tko bi, naime, nekomu uzeo ogrtač kao zalog, morao mu ga je vratiti do večeri, jer je to njegova jedina imovina i služi mu noći kao pokrivalo koje ga štiti od hladnoće. Jednako tako propis je nalagao da se svake sedme godine zemlja ostavi neobrađena kako bi se sirotinja mogla prehraniti od uroda koji je zaostao poslije žetve. Posebno je milosrđe bilo propisano jubilejske godine (usp. Lev 25,8-12), koja se slavila nakon isteka 7×7 godina. Tada su se svi dugovi opraštali, a oni koji su pali u ropstvo oslobađali, kako bi imali priliku ponovno krenuti otpočetka.
Solidarnost u Novom zavjetu
I Isus na puno mjesta govori o obvezi solidarnosti, a posebno u svojim Blaženstvima (Mt 5,1-12), prema kojima nas upućuje na ljubav prema siromasima, te u govoru o Posljednjem sudu (Mt 25,31-46). Tako nas u govoru o Posljednjem sudu opominje da ćemo na koncu vremena odgovarati prema tome što smo učinili ili što nismo učinili jednome od njegove najmanje braće, jer smo time njemu pomogli ili smo namjerno izbjegli dati pomoć.
Solidarnost u svjetlu socijalnog nauka Crkve
Socijalni nauk Crkve vrlo često govori o važnosti solidarnosti, a posebno se u tom svjetlu mogu istaknuti dvije enciklike pape Ivana Pavla II. – Sollicitudo rei socialis (Socijalna skrb) i Centesimus annus (Stota godina). U njima se naglašava da je solidarnost nerazdruživa od Evanđelja, te da je svatko suodogovoran za drugoga. Također, solidarnost je nerazdruživa od pravednosti i kao takva ne smije biti svedena samo na osobnu razinu, nego zahtijeva poseban angažman naroda i međunarodne zajednice, napose kad je riječ o brizi za potlačene i siromašne zemlje.
Zaključak
Pravda i solidarnost stavljaju se pred sve ljude svijeta kao važan zahtjev, a posebno u tom smislu trebaju biti osjetljivi kršćani, jer pravednost spada među stožerne kreposti i kao takva obvezuje, a solidarnost proizlazi iz obveze ljubavi prema svakom čovjeku. Svi smo Božja stvorenja i pripadamo zajedničkoj ljudskoj zajednici.
Svi nastavni materijali za 4. razred SŠ
Kratke provjere - online kvizovi
PRVO POLUGODIŠTE
1. provjera znanja: Suvremeni čovjek pred pitanjem Boga – online kviz (QR kod)
2. provjera znanja: Bog u svjedočanstvu vjere Staroga i Novoga zavjeta – online kviz (QR kod)
3. provjera znanja: Sakramenti i sveci – online kviz (QR kod)
Online kviz gradiva cijelog prvog polugodišta (QR kod)
DRUGO POLUGODIŠTE
4. provjera znanja: Ljudski rad i stvaralaštvo - online kviz (QR kod)
5. provjera znanja: Izazovi znanstveno-tehničkog napretka - online kviz (QR kod)
6. provjera znanja: Kršćanska nada u budućnost - online kviz (QR kod)
I. SUVREMENI ČOVJEK PRED PITANJEM BOGA
1. Uvod u nastavni plan i program
- Uvodni sat – PPT
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 3. godišta – online kviz
- Inicijalna provjera usvojenosti gradiva 3. godišta – križaljka
- Teme za kreativno stvaralaštvo
2. Izazov nevjere i put k Bogu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Izazov nevjere – radni list
- Izazov nevjere – online križaljka
- Evangelii nuntiandi
3. Suvremena religioznost i njezina pitanja
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Odnos parapsihologije i vjere
- Suvremena religioznost i njezina pitanja – online križaljka
- Suvremena religioznost i njezina pitanja – križaljka
- Fatima – film (1. dio)
- Fatima – film (2. dio)
4. Kršćanske sekte i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Novi religiozni pokreti i sekte – tekstovi
- Jehovini svjedoci – video-prilog
- Pentekostalci – video-prilog
- Adventisti – video-prilog
- Mormoni – video-prilog
- Mormoni – video prilog (2)
5. New Age, okultne sekte i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Hare Krišna – video-prilog
- U Hrvatskoj djeluje sve više sekti – video-prilog
- Svjedočanstvo obraćenja od okultizma – video-prilog
- Sekta Crna ruža – video-prilog
- Scijentologija – video-prilog
- Sekte – online zadatak
6. Pitanje Boga pred iskustvom patnje i zla u svijetu
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Knjiga o Jobu – tekstovi za rad u skupinama
- Knjiga o Jobu, ukratko
- Sveta Marija Goretti – životopis
- Sveta Marija Goretti, ukratko
- Nebo iznad močvare – film o sv. Mariji Goretti
- Isusovo raspeće (iz filma Pasija)
- Zlo, bol, patnja i Bog – video-prilog
7. Dokazi o Božjem postojanju
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Dokazi o Božjem postojanju – poster
- Dokazi o Božjem postojanju – radni list
- Priča o istraživaču i beduinu
- Tik do smrti – video prilog
- Klapa sv. Juraj, Oči u oči - glazbeni prilog
8. Ponavljanje 1. nastavne cjeline i provjera znanja
II. BIBLIJSKA SLIKA BOGA I ISKUSTVO BOGA
9. Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – tekstovi za rad u skupinama (str. 3-6)
- Veliki i mali proroci
10. Primjeri vjere u Starom zavjetu: od Abrahama do Mojsija
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – tekstovi za rad u skupinama (str. 7-17)
- Bog u svjedočanstvu vjere SZ (Starozavjetne osobe) – osmosmjerka
- Loza od Abrahama do Josipa
- Uništenje Sodome i Lotov bijeg (svetopisamski tekst)
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – online kviz
11. Primjeri vjere Staroga zavjeta: od Mojsija do kraja Staroga zavjeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Primjeri vjere Staroga zavjeta: od Samsona do kraja Staroga zavjeta (ukratko)
- Bog u svjedočanstvu vjere Staroga zavjeta – tekstovi za rad u skupinama (str. 18-46)
- Vremenska crta Starog zavjeta
- Vremenska crta Starog zavjeta – radni list
- Primjeri vjere nekih starozavjetnih likova – radni list
- Pitanja za ponavljanje – online zadatak
- Pitanja za ponavljanje
12. Bog u svjedočanstvu vjere Novoga zavjeta
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Neke novozavjetne osobe – životopisi
- Primjeri vjere Novog zavjeta - radni list
- Novozavjetne osobe – online pitanja
Ponavljanje i provjera znanja
- 2. provjera znanja: Bog u svjedočanstvu vjere Staroga i Novoga zavjeta – online kviz
- Ponavljanje – online kviz 1
- Ponavljanje – online kviz 2
12. Iskustvo Božje ljubavi u sakramentima
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Kršćansko iskustvo Božje prisutnosti u skrivenosti – osmosmjerka
- Iz Katekizma Katoličke Crkve: Sakramenti (ukratko)
- Sakramenti – video-prilog
- Sedam sakramenata – video-prilog
13. Sakrament ispovijedi – iskustvo milosrdnoga Boga
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Sakrament pomirenja – tekstovi za rad u skupinama
- Sakrament pomirenja – scenski prikaz ispovijedanja
- Sakrament pomirenja – video-prilog
- Ispovijed, objašnjenja – video-prilog
- Kako se ispovijedati? – video-prilog
- Ispovijed u skicama – video-prilog
- Kako Krist briše grijehe – kratki video
14. Bog u iskustvu kršćanskih svetaca i svjedoka vjere
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Zašto katolici zazivaju svece – video-prilog
- Svetci Katoličke Crkve – online križaljka
- Životopisi svetaca, blaženika i svjedoka vjere
15. Ponavljanje i provjera znanja
- 3. provjera znanja: Sakramenti i sveci – online kviz
- Pitanja za ponavljanje, 4. razred, 1. polugodište
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – online kviz (Wordwall)
- Provjera znanja – online kviz (duži) – Forms
- Provjera znanja – online kviz (kraći) – Forms
- Ponavljanje gradiva 1. polugodišta – online križaljka (Wordwall)
- Provjera znanja, online kviz (1. polugodište)
III. LJUDSKI RAD I STVARALAŠTVO
16. Čovjek kao sustvaratelj
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Prispodoba o talentima – igrokaz
- Laborem exercens – tekst
- Koliko čovjeku treba? – priča L. Tolstoja
- Priča iz života Xiao Shen (udžbenik Svjetlom vjere, str. 87)
- Opća deklaracija o ljudskim pravima
- Rerum novarum, enciklika Lava XIII. (1891.)
- Rerum novarum i Populorum progressio – video-prilog
17. Kršćansko vrjednovanje rada
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Socijalni nauk Crkve o radu
- Katekizam Katoličke Crkve o radu
- Online anketa o odnosu mladih prema radu
- Vrjednovanje rada u svjetlu socijalnog nauka Crkve – mini test
- Sveti Josip, zaručnik BDM – životopis
- Čudesne stube svetog Josipa
- Sveti Josip – zaštitnik Domovine – video-prilog
- Duhovna baština svetog Benedikta – video-prilog
18. Pravda, pravednost i solidarnost u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Pravednost i solidarnost - križaljka
- Pravednost i solidarnost - online kviz
- Zahtjevi pravde i solidarnosti – online križaljka
- Zahtjevi pravde i solidarnosti – križaljka
- Suzanina pravednost i prorok Daniel
- Sedma i jubilejska godina
- Socijalna pravednost (Socijalna agenda)
- Solidarnost (Socijalna agenda)
- Papinska misijska djela
- Katekizam Katoličke Crkve o pravednosti i solidarnosti među narodima
- Ljubav među narodima (o Caritasu) – video-prilog
19. Etika poslovanja i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Indeks percepcije korupcije
- Biblija o novcu – video-prilog
- Korupcija – to nisam ja – video-prilog
- Prispodoba o okrutnom dužniku – video-prilog
- Prispodoba o okrutnom dužniku (tekst)
- Prispodoba o zgrtanju varavog bogatstva (tekst)
- Katekizam Katoličke Crkve: Sedma Božja zapovijed
- Sedma Božja zapovijed – video-prilog
- “Blaženstva” etike promidžbe suvremenog svijeta (nepoznati autor)
20. Briga za opće dobro i učenje Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice, online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Mater et magistra – tekst
- Populorum progressio – tekst
- Pacem in terris – tekst
- Sollicitudo rei socialis – tekst
- Caritas in veritate – tekst
- Samo je u Bogu mir – Ps 62 (audio, note)
- Samo je u Bogu mir (Ps 62) – online zadatak
- Samo je u bogu mir (Ps 62) – zadatak
- Priča o četvorici – poster
- Crna i lijepa moja Afrika – dokumentarni film
21. Ponavljanje
IV. IZAZOVI ZNANSTVENO-TEHNIČKOG NAPRETKA
22. Budućnost i moć znanja u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Budućnost i moć znanja – zadatak za rad u skupinama
- Salomon moli za dar mudrosti – svetopisamski tekst
- Salomonova presuda – svetopisamski tekst
- Hvalospjev ljubavi – glazbeni video-prilog
- Ima 9 godina, a studira na 3 sveučilišta – video-prilog
23. Globalizacija i informatizacija u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci – RB
- Globalizacija – video-prilog
- Pođite po svem svijetu – glazbeni audio prilog
- Katoličke TV postaje
- Katoličke radio postaje
- Katolički časopisi; Hrvatski časopisi
- Katolički portali
- Twitter pape Franje
24. Znanost i poboljšanje ljudskog života u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Sophia: humanoidni robot – video-prilog
- Humanoidni roboti (Ameca, Mesmer, ostali)
- Chat GPT (umjetna inteligencija)
25. Briga za okoliš u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Odnos čovjeka prema stvorenom svijetu – skupni sastav
- Sveti Franjo Asiški – izvadak iz filma
- Sveti Franjo Asiški – video-prilog
- Pjesma stvorova – tekst
- Pjesma stvorova – audio-prilog
- Čovjek koji je sadio drveće – video-prilog
- Pismo indijanskog poglavice bijelom čovjeku
26. Zajedništvom do napretka – kršćanstvo između individualizma i kolektivizma
27. Ponavljanje i provjera znanja
V. KRŠĆANSKA NADA U BUDUĆNOST
28. Očekivanja budućnosti i odnos prema vremenu u svjetlu učenja Katoličke Crkve
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Različita gledanja na budućnost i vrijeme – online zadatak
- Pandorina kutija – letak
29. Eshatološki i apokaliptički tekstovi u Bibliji
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Letak s filmom
- Prispodoba o bogatašu i Lazaru – kratki film
- Prispodoba o deset mudrih i deset ludih djevica – video-prilog
30. Čovjek pred pitanjem smrti i kršćanska nada u vječni život
- Tekst, poveznice i online prilozi
- PPT
- Izvadak iz e-udžbenika
- Sažetak i radni zadaci - RB
- Katekizam Katoličke Crkve o uskrsnuću tijela
- Katekizam Katoličke Crkve o vječnom životu
- Što se događa na kraju naših života (Mali katekizam) – video-prilog
- Što će se dogoditi u raju (Mali katekizam) – video-prilog
- Što je pakao (Mali katekizam) – video-prilog
31. Ponavljanje i provjera znanja
- 6. provjera znanja: Kršćanska nada u budućnost - online kviz
- Ponavljanje gradiva 4. razreda, 2. polugodište – online kviz
- Pitanja za ponavljanje – 4. godište, cijela godina
- Ponavljanje gradiva cijele godine – online kviz
32. Zaključivanje ocjena